Główne menu

Jak powstają żylaki? U Ciebie też się pojawią?

Żylaki nie tylko szpecą nogi i odbierają pewność siebie. Zaniedbane i nieleczone stanowią poważny problem zdrowotny. Dlatego nie należy ignorować ich obecności. Jak powstają żylaki i czy jesteś na nie narażona? Przeczytaj!

Jak powstają żylaki?

Żylaki częściej powstają u kobiet (nie oznacza to, że wolni od nich są mężczyźni). Typowe objawy, które poprzedzają powstanie żylaków, to swędzenie, uczucie ciężkości, opuchlizna nóg i kostek, pajączki. Warto zwrócić uwagę na te symptomy, bo ich obecność poprzedza pojawienie się poważniejszych i już nie tak łatwych do odwrócenia zmian, jakimi są żylaki.

Szczególnie ważnym sygnałem jest pojawienie się pajączków, czyli poszerzonych żył, miniaturowych żylaków. Zignorowanie ich obecności prowadzi do powstania już klasycznych żylaków, które są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia.

To problem żył

Żylaki to trwałe poszerzenie żył, które sprawia, że niewidoczna sieć staje się większa, a wybrane żyły zaczynają „przebijać przez skórę”. Miejscowy zastój żył może zdarzyć się każdemu. Najczęściej w trakcie długiego stania, siedzenia, dłuższego braku ruchu. Inna przyczyna to przegrzanie. Jeśli mamy genetyczne skłonności do żylaków, a sytuacje te powtarzają się,  mogą prowadzić do rozwoju żylaków.

Jak to wygląda, jeśli  uwzględni się szczegóły? Jak powstają żylaki?

Główną przyczyną problemu jest zbyt wysokie ciśnienie (tak zwane nadciśnienie żylne), rozpychające ściany żył, uszkadzające zastawki i doprowadzające do defektu – utraty szczelności i powiększenia się naczyń. Gdy zaczyna brakować siły tłoczącej krew do góry oraz źle funkcjonuje pompa mięśniowa, napór na żyły jest zbyt duży. Żyły nie wytrzymują powiększonej objętości krwi i zaczynają się coraz bardziej rozciągać.

jak powstają żylaki

Czy można zapobiec powstaniu żylaków?

Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. Oprócz jednak wpływu genów, znaczenie ma również styl życia. I w tym kontekście najczęściej wymienia się:

 • niską aktywność fizyczną,
 • słabe mięśnie,
 • pozostawanie w tej samej pozycji przez dłuższy czas (stanie, siedzenie),
 • palenie papierosów,
 • nadwaga,
 • obcisła odzież, zwłaszcza bielizna.

Co zatem robić, by żylaki nie powstały?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby:

 • nie obciążać nóg długim staniem czy siedzeniem, możliwie często zmieniać pozycje, poruszać nogami, przenosić ciężar z nogi na nogę,
 • w trakcie odpoczynku leżeć z nogami powyżej linii serca,
 • wybierać wygodne buty,
 • dbać o zachowanie optymalnej wagi ciała,
 • nie zakładać nogi na nogę,
 • nie nosić na co dzień obcisłej bielizny i pończoch samonośnych.

Jeśli jednak żylaki się pojawią, nie należy ignorować problemu, traktując go tylko jako defekt kosmetyczny, ale od razu skonsultować się z lekarzem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>