Główne menu

Niedoceniany zawód: żona. Jesteśmy same sobie winne?

“Za każdym sukcesem męża stoi jego żona”. Jak wiele to powiedzenie ma wspólnego z prawdą? Żony przez długie wieki okazywały się najsilniejszym wsparciem dla mężczyzn. Były motorem ich działań. Cieszyły się z ich awansu. Motywowały do dalszej pracy. Ułatwiały im życie, byle tylko domowy geniusz mógł skupić się wyłącznie na losach całego świata. Mimo to, traktowano je jako istoty niższe. Dla mężczyzny żona była uciążliwa, ale należało ją mieć, taki był obowiązek wobec społeczeństwa. Teoretycznie była ona ważna, ale bez żartów, jakim partnerem dla światłego męża będzie niewiasta kursująca pomiędzy kuchnią, bazarem i maglem?

A jaki jest współczesny status kobiet zamężnych? Czy to dalej swoista nobilitacja (ktoś ją w końcu chciał), czy też może „profesja”, na którą godzimy się coraz rzadziej i mniej chętnie?

Nikt nie chwali za zasługi

W podręcznikach historii nie znajdziemy zbyt wielu opowieści o dzielnych kobietach. Owszem, wiadomo, jak nazywały się żony kolejnych władców, ale co robiły i czym się przysłużyły dla swojego narodu – to zazwyczaj pozostaje tajemnicą. Ale znajdziemy i takie źródła, z których jasno wynika, że ten a ten cesarz bądź król dokonał wielkiej rzeczy, bo miał po swojej stronie żonę.

malzeństwo

Szara eminencja – tak w skrócie można opisać działalność tamtych kobiet. Sterowały z tylnego siedzenia swoimi partnerami, nierzadko wręcz były one znacznie sprawniejsze politycznie i ratowały skórę nieudolnym małżonkom. Jednak te żonine zasługi zwykle były umniejszane bądź też wiązano je z negatywnymi cechami, głównie rozbuchaną ambicją i brakiem skrupułów.

Nieczęsto się zdarzało, by żona wielkiego przywódcy doczekała się uznania w oczach świata. Jej kunszt podziwiali nieliczni, reszta albo o kobiecej działalności nic nie wiedziała, albo uważała takie zachowanie za wysoce niestosowne. Żona powinna się zasłużyć miłosierdziem, karmieniem biednych i wychowywaniem gromadki dzieci, a nie odmienianiem losów świata.

Pomagasz na własną zgubę

A dzisiaj? Chyba jest lepiej, prawda? Owszem. Trafiają się mężczyźni potrafiący przyznać, że bez pomocy żony ich droga na szczyt byłaby dużo dłuższa i bardziej ciernista. To właśnie dzięki życiowej partnerce, która zawsze stała u boku, mężczyzna nie poddawał się, tylko walczył o sukces. Żona okazała się najwspanialszym człowiekiem na Ziemi i mąż będzie dozgonnie wdzięczny losowi, że trafił mu się taki skarb.

Niestety, nie wszyscy wychodzą z podobnego założenia. Są i tacy, którzy wsparcie żon traktują jako coś oczywistego, za co nie muszą dziękować, bo przecież małżonka łaski nie robi. Poza tym, to oczywiste, że ambicje męża są ważniejsze i jeśli ktoś musi zrezygnować z kariery by zająć się rodziną, to będzie to kobieta. I ok, takie życie, ale czy naprawdę to taki dyshonor powiedzieć żonie „dziękuję”?

W końcu mogła wybrać inną drogę, skupić się wyłącznie na sobie, a jednak dobrowolnie zdecydowała się wejść w rolę pani domu i poświęcić najbliższym. Zamiast piąć się po kolejnych szczeblach kariery, dopinguje męża. Żyje jego sukcesami, pociesza po porażkach, doradza, wysłuchuje skarg, zachęca, służy pomocą, broni przed wrogami. I tak całymi latami. Aż w końcu przychodzi taki dzień… Spuentujmy to kolejnym powiedzonkiem: „mężczyzna osiąga wysoką pozycję dzięki oddanej żonie, a potem dzięki tej wysokiej pozycji zdobywa nową żonę”. Młodszą i ładniejszą. To tyle w kwestii podziękowania za zasługi.

Synonim porażki

Z zamężnymi kobietami jest pewien problem. Jako takie cieszą się poważaniem, a jednak gdzieś tam podświadomie trudno je podziwiać, bo i niby za co? Cóż takiego one robią, by zasłużyć na powszechny szacunek? Ba, by zdobyć przynajmniej szacunek swojego męża?

Emancypacja pomogła kobietom w realizowaniu własnych planów. Ale też w pewnym sensie nałożyła dodatkowe obowiązki. Nie bądź jak matka i babka, nie siedź w domu zatopiona w pieluchach, nie gotuj mężulkowi obiadków, ucz się, rób karierę, zarabiaj pieniądze. Bądź jak facet, silna i niezależna. Pół biedy, jeśli zamężna kobieta ma swoją karierę, zainteresowania, a dzieci nie są jej jedyną radością w życiu. Najgorzej, gdy żona jest tylko żoną. Jak to, twoje jedyne zajęcie to prowadzenie domu? Serio? Znaczy się, nic innego nie umiesz? Z powodu takiej presji otoczenia niejedna kobieta czuje się gorsza, mniej wartościowa i przez to jeszcze bardziej sfrustrowana domowymi obowiązkami. Niemal wstydzi się tego, że zajmuje się wyłącznie rodziną. Czuje, że musi się jakoś wytłumaczyć, usprawiedliwić swoją decyzję, jak gdyby zostać żoną znaczyło być nieudacznikiem. Zresztą, jaką żoną, po prostu kurą domową, a to już konkretna obelga.

To zrobiły krasnoludki

Nawet my, kobiety, traktujemy gospodynie domowe z pogardą. Same wiemy, jaka to harówka, ale mówimy: ona tylko siedzi w domu. Widzimy jej wypucowane mieszkanko, ręcznie wyszyte poduszki, przepyszne przetwory na półkach, szczęśliwe dzieci i zadowolonego męża, a jednak wzruszamy ramionami – ona nie pracuje, więc ma łatwiej. Nic to, że najchętniej same byśmy zostały jej dziećmi, bo tak w jej domu przyjemnie. To bez znaczenia, liczy się to, że to kura domowa.

Podobnie sądzą mężczyźni. W domu przecież wszystko robi się samo. Posprzątać, ubić kotleta, obetrzeć zafajdane dziecko – wielka mi filozofia, już naprawdę nie przesadzajcie, że to jakieś cuda na kiju. Każdy facet by się z wami zamienił, poszłybyście do normalnej pracy, to byście zobaczyły, czym jest stres i wysiłek. To nie piłowanie paznokietków na kanapie i oglądanie „M jak miłość”.

Macie dach nad głową, facet przynosi pieniądze, a wy pół dnia stoicie nad garnkiem i to całe wasze zmartwienie. Naprawdę, macie tupet, by narzekać.

  29 komentarzy

 • kt@wp.pl' Paula

  No ba pracuje ….recznie dzis 3 godz robiłam spodnie corce by nikt nie miał tqkich…. gotuje pi nocach…. 2 godz odrabiam lekcje przez telefon…. mam 2 psy i 2 kroliki…. jestem w trakcie rozwodu i jestem dumna ze jestem singielka i menazerem domu …a i mam 30 l ….i kocham te stronke

 • kt@wp.pl' Kasia

  Zupełnie niedawno prowadziłam własną firmę, teraz wychowuję dwoje malutkich dzieci… i jestem dużo bardziej zajęta i zmęczona!

 • kt@wp.pl' Sylwia

  Jaka „kura domowa”? Teraz to” menadżer domu”…

 • kt@wp.pl' Jak mówić...

  Bardzo podobają mi się te przemyślenia. Dawno temu były powodem mojej niechęci do wyjścia za mąż. Dwa ostatnie zdania lajkuję przynajmniej 10 razy. Uczę swoich synów, że jak się rozrzuciło, to naturalną konsekwencją jest, że trzeba pozbierać i podnieść i jakoś od razu jest zauważalne, że jak samo się nie rozrzuciło, to samo się nie sprzątnie.

 • kt@wp.pl' Dota

  „Najfajniejsze” są kobiety narzekające na swoich mężów, a wychowujące synów na ich obraz 🙂 Zero samodzielności, wszystko podstawione pod nos…brrr..

 • kt@wp.pl' Robert

  Miałem okazję widzieć dwóch facetów czekających na podanie obiadu na stół przez gospodynię. Zamurowało mnie. Słyszałem też, że są prace dla kobiet i prace dla mężczyzn. Na takie dictum odpowiedziałem, że prawdziwy mężczyzna oprócz urodzenia dziecka wszystko potrafi zrobić Emotikon tongue

 • kt@wp.pl' Irmina

  Nie jestem żoną, a trudno mi nie zgodzić się z faktem, że kobiety są skomplikowane. Za to facet 0-1 i to jest piękne. Róbmy co chcemy jak chcemy, bądźmy szyją, szarą eminencją. Mamy też prawo stosować „tumiwisizm”. I tak nas to wszystko nie ominie prania sprzątanie gotowanie. I tu nawet po pracy: „witaj druga zmiano”.

 • kt@wp.pl' Agnieszka

  Niestety większość kobiet wciąż popełnia ten sam błąd i po prostu chcąc uchodzić za super-zaradne, niczego NIE WYMAGAJA od swoich partnerów, a później mają pretensje, że ze wszystkim muszą sobie radzić same

 • kt@wp.pl' Agata

  Ja jednak mysle ze troche maja tupet bo pracujace kobiety tez musza zrobic w domu to wszystko tzn ubic kotleta i obetrzec dziecko tyle zemaja osiem godzin mniej. I w pracy nie odpoczywaja tylko pracuja i walcza z wyrzutami sumienia ze w domu jeszcze tyle rzeczy do zrobienia.

 • kt@wp.pl' Olena

  Rewelacyjny tekst..

 • kt@wp.pl' Wioleta

  Ja nie narzekam i nie czuję się „kurą domową ”  2 dzieci wiek 4 lata i i druga 4 miesiące  Ja nie pracuje zajmuje się domem i dziećmi  mąż pracuje różnie czasem 8 czasem 10 a nawet czasem po 12 h i wiecęj … moja niesforna 4 latka robi bałagan zawsze i wszędzie gdzie sie tylko pojawi  ale to jest urocze My mamy mieszkanie w którym sa dzieci i do mieszkania a nie na pokaz  mąż zawsze i chetnie mi pomaga we wszystkim jesli tylko jest w domu  zmęczony ale pomocy nie odmówi  taki mężczyzna to skarb !

 • kt@wp.pl' Eliza

  ostatnio czytałam wyniki badań, które opublikował bodajże gus?otóż obliczono, że gdyby tzw.kura domowa miała dostawać pensję, to jej pracodawca czyli rodzina musiałaby płacić jej 2200pln:)

 • Tak, sama staram się tępić określenie „siedzisz w domu”. Sama pracuję, ale, jak większość kobiet, dom ogarniam. Słoiki zrobię. Dzieciakowi nos podetrę. Chleb upiekę. Nie zawsze czuję się doceniona, więc czasem się o docenienie proszę 😛
  Fajny tekst 🙂

 • kt@wp.pl' Małgorzata

  Hello a co z kobietami które robią to wszystko i chodzą do pracy. Ja dziś o 16 wróciłam z pracy po drodze kupiłam 20kg pomidorów i właśnie skończyłam je przerabiać. Też mam małe dziecko.

 • kt@wp.pl' Olka

  Rzadko kiedy jakikolwiek facet docenia kobietę ! Ja nie jestem koniem wyścigowym by dogodzić facetowi 😉 a jeśli się coś nie podoba to tam są drzwi , ooo 🙂 i tak też zrobiłam i jestem z siebie dumna , z resztą moje dziecko też 🙂

 • kt@wp.pl' Agnieszka

  No jasne….sorry ale nie wierzę w to, że po 10 godzinach pracy z przyjemnością, pierzesz, sprzątasz i gotujesz. Traktujesz to jako obowiązki i wiesz, że musisz to zrobić. Dlatego dla własnego, lepszego samopoczucia wmawiasz sobie ze to lubisz. Jeszcze powiedz, że po tych 10 godzinach nie wolałabys usiąść na wygodnej kanapie i np.w spokoju poczytac

 • kt@wp.pl' Paulina

  Dodam ze kobieta pracująca zawodowo posiada zapłatę za prace, płatny urlop. Kobieta „odpoczywająca na urlopie” wychowawczym tyra za darmo, bez urlopu, wynagrodzenie jest odroczone na kilkanaście lat dopóki nie zobaczy dobrze wychowanego potomka nie bedzje miała poczucia ze odwaliła kawał dobrej roboty Emotikon wink tyra bez odpoczynku PSYCHICZNEGO cała dobę. Ale prawda tez jest ze mozna uszczknąć godzinke i odpocząć fizycznie

 • kt@wp.pl' Paulina

  Kobiety w pracy odpoczywają od domu, a w domu psychicznie odpoczywają od pracy.
  Taka oto różnica ;P nie sadze zeby spieranie sie kto ma gorzej miało sens 🙂 kazdy ma tak samo do dupy ;P i tak samo dobrze.

 • kt@wp.pl' Katarzyna

  To ciekawe co mają powiedzieć kobiety, które prowadzą dom i pracują zawodowo. Szczerze mówiąc to ja po 10 godzinach pracy z przyjemnością wracam do domu odrabiać z dziećmi lekcje, prać, sprzątać i gotować.

 • kt@wp.pl' Agata

  Nie ma o czym mowic:) byłam czynna zawodowo przez 10 lat po studiach. Teraz mam rocznego synka. Powiem tyle/ 3 kierunki studiów, aplikacja prawnicza, praca w korporacjach zagranicznych, ciagle wyjazdy, konferencje – nic mnie tak nie męczylo i nie pochłaniało jak praca w domu przy dziecku Emotikon smile piękna lecz mega ciezka.

 • kt@wp.pl' Ewa

  Kobieta kobiecie zawsze będzie wilkiem…. tyle z komentarzy wynika

 • kt@wp.pl' Anna

  co kogo obchodzi jak zyja inni ludzie? skad ta potrzeba ciaglego oceniania? na szczescie corazmniej kobiet przejmuje sie zdaniem innych, zyj i daj zyc innym :-))

 • kt@wp.pl' Karina

  Dlatego uważam, że powinny się te lata wliczać do emerytury / lat pracy, powinna być objęta ubezpieczeniem itp. Bo nie obija się wtedy taka kobieta (no są takie, które się obijają:P) tylko haruje 24/7! I to powinno być jakoś docenione.

 • kt@wp.pl' Kasia

  ha ha żeby tylko gospodynią domową, żeby nią zostać najpierw trzeba z jęzorem przylecieć z pracy zrobiwszy wcześniej zakupy (co najmniej dwie siaty), odebrać dzieciaka ze szkoły i wreszcie wziąć się za tą przyjemniejszą część życia…. przeistoczyć się w gospodynię domową 🙂 Ale przecież o co się rozchodzi?……

 • kroplaaa@tlen.pl' Kobietaaa

  Stek banałów

 • a@b.com' A

  no cóż z komentarzy wynika, że to nie mężczyźni, a inne kobiety są wrogami kobiet.z..ileż wyższości w wypowiedziach tych pracujàcych, a im bardziej szef w korpo pomiata, tym mocniej kopią „kury domowe”…straszne to.

 • Yegopoczta@poczta.fm' Szczerywalery

  Dawno nie czytałem takich bzdur !
  A gdzie w tym wszystkim miłość i szacunek?
  W jednym sie zgadzam to kobiety same sobie zgotowały ten los bo kto wychowuje nas mężczyzn ??? Kobiety rodzą dzieci i tego nic i nikt nie zmieni skargi proszę pisać do stwórcy ! Proszę bardzo róbcie kariery i bądźcie niezależne ale i tak w końcu każda chce być matka a niestety nikt nie chce starej raszpli kierowniczki średniego szczebla na matkę swoich dzieci bo to i nie dobrze po 30 rodzic dzieci i charakter ma paskudny jak nie wierzycie zajrzyjcie na pierwszy lepszy portal randkowy ! Aż roi sie tam od samotnych 30 stek szukających frajerów co zapewnia im godne macierzyństwo bo jak był czas szukać faceta kiedy była zgrabna i ładna to wolała uprawiać niezobowiązujący seks z byle bydlakami a teraz oczekuje ze znajdzie miłego Tomka co ja będzie cmokał w policzek wtf! Kobiety opanujcie sie !!! Sam mam zonę i 2 dzieci i moim marzeniem jest bym mógł zarabiać wystarczajaco dużo by moja żona mogła pracować gdzie chce i za ile chce a nie z potrzeby zarobkowej . Miłość niesie za sobą szacunek jeśli tego nie ma to znaczy ze to nie jest to!!!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>