Główne menu

Inf. prasowa
Pielęgnacja delikatnej skóry małego dziecka

Małe dziecko to wiele radości, wzruszeń, ale też równie dużo pytań oraz wątpliwości. Jeśli chodzi o pielęgnację maleństwa, największym wyzwaniem jest pierwszy rok życia. Niemowlę jest przecież takie maleńkie, a jego skóra tak delikatna… Zapewne każdej mamie przyda się trochę praktycznej wiedzy, zarówno na temat samej pielęgnacji, kąpieli maluszka, jak i specyfiki i szczególnych potrzeb skóry małego dziecka.

Delikatna jak skóra niemowlęcia

pielęgnacja dzieckaNie bez powodu wyjątkową miękkość i delikatność porównuje się do skóry niemowlęcia. Potwierdzą to na pewno wszyscy świeżo upieczeni rodzice, którzy z zachwytem, ale i niezwykle ostrożnie pielęgnują, kapią, przewijają i ubierają swój mały skarb.

Rzeczywiście skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, miękka. Tym samym wymaga szczególnej pielęgnacji. Skóra dziecka, w pierwszym okresie życia jest cieńsza o 30% niż u dorosłych, a jednocześnie to bardzo istotny mechanizm obronny. Izoluje mały organizm od świata zewnętrznego – zagrożeń takich jak substancje drażniące, wirusy, bakterie, infekcje, zmiana temperatury czy wilgotności.

W skórze niemowlęcia znajduje się mniej gruczołów potowych, a zatem nasz maluszek dużo łatwiej się przegrzewa. Jednocześnie stosunek delikatnej, wrażliwej skóry niemowlęcia do masy ciała jest dużo wyższy niż u dorosłych. Oznacza to, że maluch może szybciej się odwodnić, wychłodzić, a także w większym stopniu absorbuje substancje kontaktujące się ze skórą. Oczywiście wraz z rozwojem dziecka również ta zewnętrzna bariera staje się grubsza, bardziej odporna. Niemniej jednak dość długo należy chronić delikatną skórę przed podrażnieniami, alergenami, wobec których bywa bezbronna.

Jak łatwo się domyślić kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja dziecka na każdym etapie życia. Tym bardziej, że dopiero około 3 roku życia skóra dziecka zaczyna funkcjonować tak jak u dorosłej osoby. Podstawową zasadą jest stosowanie produktów, kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Sięgamy więc po odpowiedni płyn do kąpieli dla niemowląt, oliwkę, emulsję czy krem do pielęgnacji skóry małego dziecka. Takie kosmetyki powinny posiadać atest Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny.

Bezpieczny i wesoły maluch w kąpieli

Kąpiel dziecka to jeden z najistotniejszych elementów właściwej pielęgnacji maleństwa. Oczywiście istotą jest dokładne umycie delikatnej skóry niemowlęcia, dlatego właśnie stosuje się odpowiednio dobrany płyn do kąpieli dla niemowląt. Wiele mam sięga po takie produkty, którymi myje się bezpiecznie i skutecznie całe ciało dziecka. Dlatego w  kosmetykach takich jak np. JOHNSON’S® Baby bąbelkowy płyn do kąpieli i mycia ciała 2w1 dla niemowląt, zastosowano formułę No More Tears. Dzięki temu nie podrażnimy oczu dziecka. A przy okazji kąpiel może stać się przednią zabawą, co jest szczególnie ważne w przypadku nieco starszych dzieci. Już kilkumiesięczny maluch może naprawdę świetne się bawić w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. A bąbelki w czasie kąpieli to na pewno znakomity pomysł na wywołanie szczerego uśmiechu u dziecka.

Jednym z wyzwań, których obawiają się młode mamy jest mycie dziecięcej główki. Na ogół niepożądane reakcje są efektem błędów rodzica (np. zbyt gwałtowne polanie główki maluszka wodą). Dzięki wspomnianej formule No More Tears, zastosowanej w  szamponach i płynach do kąpieli dla dzieci, eliminuje się szczypanie czy łzawienie, które skutecznie może zniechęcić do mycia główki. Pamiętajmy również o tym, aby zawsze myć  włoski od czoła do tyłu głowy.

Kompleksowa pielęgnacja małego dziecka

Stosując odpowiedni płyn do kąpieli dla dzieci już w czasie mycia zapewniamy delikatnej skórze ochronę, nawilżanie. Po kąpieli na dokładnie osuszoną skórę maleństwa nakłada się właściwie dobrany kosmetyk, oczywiście przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci. W zależności od potrzeb może być to krem, emulsja, oliwka. Warto zastosować kosmetyki z jednej linii, ponieważ ich działanie będzie się uzupełniać. W ofercie z logo JOHNSON’S® Baby znajdziemy wiele produktów, które troskliwie i skuteczne pielęgnują skórę maluszka.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>