Główne menu

Inf. prasowa
Wszystko o operacji plastycznej nosa

Nos to narząd węchu, który jest także początkiem dróg oddechowych. Zbudowany jest z kości i chrząstek pokrytych skórą. We wnętrzu nosa mieści się jama nosowa przedzielona na pół przegrodą chrzęstno – kostną. Zmieniając kształt, a także położenie owych elementów, można poprawić wygląd nosa m.in. zmniejszając go czy usuwając garb.

Najpopularniejsza operacja plastyczna…

Rynoplastyka (operacja plastyczna nosa) jest niezwykle popularna. W przeważającej większości przypadków taki zabieg jest wykonywany w ramach leczenia prywatnego (o refundację z NFZ można się ubiegać tylko w przypadku wad wrodzonych, bądź będących następstwem wypadku).

Na tak dużą atrakcyjność rynoplastyki wpływa przede wszystkim fakt, że nos jest jednym z najbardziej widocznych organów. Wiele osób sądzi, że jego nos nie pasuje wyglądem do reszty twarzy. Takie „defekty” jak zbyt długi nos, garbaty, bądź też zbyt szeroki, niejednokrotnie wpływają na jakość życia osoby dotkniętej takim „problemem” – powodując często kompleksy oraz stany depresyjne.

operacja plastyczna nosa

Operację plastyczną nosa przeprowadza się z powodu:

  • Estetycznego – zabieg ma na celu korektę nosa wykonaną w taki sposób, aby organowi nadać nie tylko zgrabny kształt ale również proporcjonalność.
  • Medycznego – zadaniem tego typu zabiegu jest zrekonstruowanie budowy nosa, która uległa uszkodzeniu na skutek m.in. wad wrodzonych, urazów. Rozróżniamy tu: septoplastykę (zabieg laryngologiczny, który polega na wyprostowaniu przegrody nosowej m.in. utrudniającej prawidłowe oddychanie), konchoplastykę (plastyka przerośniętych małżowin nosowych).

Operacja plastyczna nosa jest zabiegiem należącym do bardziej skomplikowanych. Wpływ na to mają względy anatomiczne, techniczne, a także psychologiczne. Mimo wysoce inwazyjnych procedur, zabieg ten umożliwia korygowanie wielu „defektów” jak m.in.
– zbyt wysoki grzbiet nosa
– asymetryczność
– zbyt duży nos
– opadający, bądź szpiczasty czubek nosa

Zabieg rynoplastyki wykonuje się dwoma metodami – zamkniętą, którą stosuje się w większości przypadków. Polega na cięciu od wewnątrz (przez otwór nosowy). Plusem zabiegu jest brak widocznych blizn. Otwartą, gdzie cięcie dokonywane jest prostopadle do przegrody nosowej. Po zabiegu pozostają blizny, jednakże mało widoczne dla oka.

Wtórna rynoplastyka  to zabieg, który ma na celu skorygować niezadowalające pacjenta efekty poprzedniej operacji. Taki „poprawkowy” zabieg jest możliwy dopiero po upływie co najmniej roku od poprzedniego zabiegu.

Korekcja chrzęstna obejmuje dolną połowę nosa (m.in. skrócenie nosa). Korekcja całkowita (tzw. osteotomia poczwórna nosa), odnosi się do całego nosa (m.in. krzywy, zniekształcony na skutek urazu).

Operacji plastycznej nosa może poddać się już bardzo młoda osoba – warunkiem jest, aby nos osiągnął swój ostateczny kształt (dziewczęta 15 lat, chłopcy 16 – 17 lat).

W kwestii osób „starszych”, które chcą się poddać takiemu zabiegowi, to nie istnieje coś takiego jak „granica wiekowa”. Jednakże osoba dojrzała, która decyduje się na taki krok, musi zdawać sobie sprawę, że po ukończeniu 35 – go roku życia, skóra powoli traci swoją elastyczność, jak i również zdolność regeneracji. Owe czynniki mogą wpłynąć na rezultat końcowy operacji.

Ważne! Poddając się operacji nie można mieć wygórowanego wyobrażenia o jej efektach. Uzyskanie kształtu idealnego jest niemożliwe. Istotne, aby „nowy” nos pasował do całej twarzy.

Przed zabiegiem przeprowadzana zostaje konsultacja, podczas której chirurg omawia z pacjentem procedurę oraz możliwe efekty operacji – wykonywana jest dokumentacja fotograficzna mająca na celu ułatwienie określenia wizualnego zmian i porównania ich z efektami zabiegu (dokładnie ocenia się profil nosa oraz jego proporcje w odniesieniu do pozostałych części twarzy m.in. wysokość czoła). Następnie pacjent wykonuje szereg badań m.in. morfologię, poziom glukozy na czczo. Musi także przestrzegać pewnych zasad:
– dwa tygodnie przed zabiegiem zaprzestać brania leków zaburzających krzepnięcie krwi (jeżeli takowe zażywa)
– przez około 2 miesiące nie opalać twarzy (przed wyjściem stosować krem z dużym filtrem 50+)
– nie palić papierosów (2 tygodnie przed i 6 tygodni po operacji)

Korekcja chrzęstna nosa odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa 1 – 1,5 godziny. Pacjent pozostaje w szpitalu 2 do 3 godzin. Korekcja całkowita nosa przebiega w znieczuleniu ogólnym, czas trwania zabiegu to 2 – 4 godziny. Pacjent pozostaje w szpitalu 1 do 4 dni.

Procedura zabiegu – chirurg oddziela skórę nosa od podtrzymującej konstrukcji chrzęstno – kostnej. Następnie modeluje ją, aż do momentu uzyskania zamierzonego kształtu. Potem zakładany jest opatrunek gipsowy lub plastrowy (ma utrwalić kształt nosa). Pacjent nosi go przez 10 dni. Setony (gaziki), które wkłada się po zabiegu w dziurki od nosa (zapobiegają krwawieniu), pacjent nosi je przez dobę.

Rekonwalescencja:
– ból pozabiegowy łagodzą specjalne masaże uciskowe nosa
– obrzęk wokół oczu utrzymuje się kilka tygodni (po jego ustąpieniu widać dopiero efekty operacji)
– przez okres 3 tygodni zakazane jest schylanie się i dźwiganie
– przez 6 – 8 tygodni powinno się zrezygnować ze sportów kontaktowych
– przez około 3 miesiące należy zrezygnować z sauny oraz solarium

Powikłania pozabiegowe zdarzają się rzadko, należą do nich m.in. krwawienie, infekcja, zropienie nosa.

Poprawa kształtu nosa bez operacji

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby poprawić kształt nosa, ale bez konieczności poddawania się operacji jest kilka alternatyw.

Korekta nosa kwasem hialuronowym, polega na wstrzyknięciu owego preparatu w odpowiednie punkty w nosie. Dzięki takiej korekcie można wpłynąć na wizualne poprawienie  nosa m.in. zbyt małego, za bardzo uniesionego, z nieproporcjonalnie dużym czubkiem.

Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, trwa około 15 minut. Minusem owej terapii jest jej trwałość – kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm. Celem podtrzymania efektów, zabieg powinno się powtórzyć po roku.

Niestety przez wzgląd na trudną budowę nosa, nie każda osoba może poddać się takiej formie korekty.

Zwężenie czubka nosa za pomocą nici liftingujących – pod skórą umieszcza się specjalne nici. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są alergia bądź udowodnione reakcje negatywne na stosowane w zabiegu biomateriały.

Podobnie jak w przypadku korekty z użyciem kwasu hialuronowego, również i tu efekty nie są trwałe (nici ulegają rozpuszczeniu). W związku z tym należy zabieg powtarzać.

Kształt nosa można także zmienić przy wykorzystaniu cząstek tłuszczu pobieranych z ciała pacjenta. Zabieg jest bezbolesny i bardzo skuteczny. Dzięki tej metodzie można m.in. powiększyć nos, skorygować asymetrię.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest są m.in. ciężkie choroby, skazy naczyniowe, ropne stany zapalne skóry twarzy.

Efekt podobnie jak w innych nieoperacyjnych korektach nosa jest nietrwały – utrzymuje się 12 – 18 miesięcy. Po tym czasie można zabieg powtórzyć.

Źródła: operacjanosa.pl, www.tourmedica.pl/zabiegi/operacje-plastyczne-nosa, R. Meyer „Secondary Rhinoplasty”, wydawnictwo Springer 2011 rok, A. Krzeski (pod red.) „Podstawy chirurgii nosa”, wydawnictwo Via Medica, wyd. 1 2004 rok.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>