Główne menu

10 cech wysoko wrażliwych osób. Znasz je aż za bardzo?

Sposób na szczęście i poczucie spełnienia? Wyciskać z życia wszystkie soki, korzystać z tego, co przynosi nam los i kolekcjonować piękne chwile. Naszym celem ma być odgrywanie głównej roli w swoim życiu zamiast bierne przyglądanie się spektaklu z ciemnego kąta z sali. Czyli nic innego – jak czuć, intensywnie doświadczać i smakować. Problem w tym, że istnieje cienka granica między świadomym przeżywaniem życia a pochłanianiem wszystkiego w dawce ekstremalnej. W tym drugim przypadku liczba doświadczeń i poziom emocji potrafią przytłaczać. To uczucie doskonale znane osobom wysoko wrażliwym, które mają szczególnie wyczulone receptory. Rzeczywistość odbierają intensywniej i wszystko odczuwają mocniej. Teoretycznie nic tylko się cieszyć. Problem w tym, że często ta cecha osobowości męczy. Czasami łatwiej byłoby widzieć mniej i nie odczuwać rzeczywistości tak intensywnie. Taka postawa bardziej sprawdza się w dzisiejszych czasach. Po czym poznać, że jesteś wysoko wrażliwą osobą?

Wysoko wrażliwa osoba może być zarówno ekstrawertykiem jak i introwertykiem. To cecha dziedziczna. Przez psychologów oceniana neutralnie, jako „ani zła, ani dobra”, mająca jednak, jak to w życiu, swoje dobre i złe strony. Wysoka wrażliwość oznacza nastawienie układu nerwowego na większą czujność i bardziej intensywne odbieranie bodźców zewnętrznych.

Po czym poznać, że jesteś wysoko wrażliwą osobą? Rozumiesz innych

Łatwo wczuwasz się w inne osoby. Słuchasz co do Ciebie mówią, niemal fizycznie czujesz ich emocje. Jesteś daleka od osądzania i krytykowania. Nawet w trudnych zachowaniach widzisz możliwe usprawiedliwiające je przyczyny i powody, dla których warto kogoś zrozumieć i wesprzeć. Zdecydowanie częściej usprawiedliwiasz innych, jesteś obrońcą a nie prokuratorem.

Inni postrzegają Cię jako osobą otwartą, empatyczną, umiejącą słuchać.

W wielu sytuacjach mierzysz się z osobami, które „wylewają” na Ciebie własne przeżycia i emocje. Staruszek w parku to właśnie Tobie powierzy historię swojego życia, niższa pani w sklepie poprosi właśnie Ciebie o sięgnięcie czegoś z górnej półki, sąsiadka to właśnie Tobie wręczy klucze, byś w trakcie jej nieobecności podlewała kwiatki w jej mieszkaniu. Wzbudzasz zaufanie.

osoba wysoko wrażliwa

Po czym poznać, że jesteś wysoko wrażliwą osobą? Masz problem z odpuszczaniem

Długo trawisz przykre doświadczenia. Wystarczy niewiele: aroganckie zachowanie sprzedawcy, agresywne wtargnięcie na ulicę, gdy właśnie prowadzisz, niemiła wiadomość od mało znanej Ci osoby, która w gruncie rzeczy niewiele dla Ciebie znaczy.

To znamienne, ale będąc w towarzystwie osób, które muszą mierzyć się z podobnymi trudnościami, Tobie najtrudniej o nich zapomnieć.

Długo myślisz o przeszkodach, jakie Cię spotkały, analizujesz w nieskończoność, co mogłaś zrobić lepiej, zbyt wiele czasu poświęcasz na myślenie o tym, jak przypodobać się innym i co zrobić, by bliskim żyło się lepiej. Jednocześnie jesteś surowa dla siebie…To bardzo charakterystyczne, bo dla innych masz dużo więcej empatii i zrozumienia.

Po czym poznasz, że jesteś wysoko wrażliwą osobą? Stres Cię zjada

Stres ma na Ciebie szczególnie negatywny wpływ. Nie doświadczasz go chwilowo, ale każdy większy problem przeżywasz na długo, gdy zagrożenie teoretycznie minie, Ty nadal w nim trwasz.

Typowe są dla Ciebie bóle głowy, brzucha, syndrom jelita drażliwego, czy stres manifestujący się drżeniem ciała. Odczuwasz intensywniej nie tylko pozytywne, piękne emocje, ale również te trudne: nie tylko psychicznie, ale również fizycznie.

Inne cechy wysoko wrażliwych osób?

  • odczuwanie emocji innych, wystarczy, że wejdziesz do pokoju, by poczuć, jak inni się czują. Wysoko wrażliwej osobie nie potrzeba wiele – gest, drobny grymas na twarzy,
  • duża potrzeba, by odizolować się od innych po dniu pełnym wrażeń. Intensywne pragnienie, by uciec przed tłumem, zaszyć się gdzieś daleko stąd i odpocząć. Charakterystyczne dla osób wysoko wrażliwych jest potrzeba „odreagowywania” głośnych spotkań towarzyskich.
  • wysoko wrażliwa osoba dostrzega więcej, jej system nerwowy przetwarza pozyskane informacje dłużej i głębiej,
  • ma problemy z pracą pod presją czasu. Woli zrobić wszystko szybciej i mieć opracowany plan „B” na wypadek jakiegoś kataklizmu, to sprawia, że czuje się bezpiecznie. Szczególnie nie lubi niespodzianek i potrzeby szybkiego reagowania w określonych sytuacjach. Potrzebuje czasu na podjęcie decyzji.
  • ma wysoko rozwiniętą intuicję, dlatego zazwyczaj podejmuje słuszne decyzje.
  • ma problem z oglądaniem przemocy i okrucieństwa. Oczywiście większość „normalnych ludzi” czuje się nie do końca komfortowo oglądając przemoc, ale w Twoim przypadku problemem może być nawet horror, czy brutalny film akcji. Ponadto długo fizycznie odczuwasz negatywne skutki wiadomości dotyczących wypadków i przykrych zdarzeń. Czasami wolisz w ogóle o nich nie wiedzieć, bo wiesz ile stresu się z nimi wiąże.
  • łatwo ją przestraszyć, na przykład, gdy ktoś dla żartu chce drugą osobę zaskoczyć, skrada się do pokoju.

Jesteś wysoko wrażliwą osobą? Przeczytaj na ten temat jeszcze tu i tu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>