10 domowych sposobów na cienie pod oczami
Cienie pod oczami? Któż je lubi? Nie dodają uroku, przeciwnie sprawiają, że twarz wygląda na smutną, przygnębioną, niezdrową. Wystarczy jedno spojrzenie i ma się wrażenie, że sen to coś, co rozwiąże problemy. Niestety tak nie jest. Cienie pod oczami często pojawiają się z innych powodów niż przemęczenie, poza tym wiele osób ma tendencje do ich powstawania.
Czy istnieją domowe metody na zminimalizowanie cieni pod oczami? Niepolegające na ich maskowaniu, ale usunięcie przyczyn ich powstawania?
Przyczyny powstawania cieni pod oczami
Cienie pod oczami powstają z różnych przyczyn. Do najważniejszych zalicza się:
- suchość skóry,
- starzenie się skóry,
- genetyka,
- noszenie okularów korekcyjnych,
- choroby: alergie, anemie, cukrzyca, choroby nerek, zmiany hormonalne,
- długie godziny pracy przed komputerem,
- stres i napięcie wewnętrzne,
- niedobór snu,
- niezdrowa dieta,
- nadmiar kawy, alkoholu, palenie papierosów,
- negatywny wpływ promieni słonecznych.
Cienie pod oczami mogą pojawiać się u kobiet i mężczyzn. Obserwuje się je w każdej grupie wiekowej.
Oto niezawodne domowe metody na cienie pod oczami
Masaż olejkiem migdałowym na zmniejszenie cieni
Cienie można usunąć, sięgając po naturalny olejek migdałowy. Wystarczą dwie krople każdego dnia przed położeniem się spać, nakładane na skórę oka z jednoczesnym delikatnym wykonaniem masażu. Olejek migdałowy należy zostawić na skórze na noc i zmyć zimną wodą jego pozostałość następnego dnia po wstaniu z łóżka.
Metoda ta daje świetne efekty, ale liczy się regularność. Olej migdałowy ma bowiem świetny skład, który w dobroczynny sposób oddziałuje na skórę pod oczami, dostarcza cennej witaminy E, świetnie nawilża i wzmacnia cienki naskórek.
Masaż olejkiem kokosowym na cienie pod oczami
Drugi niezawodny olejek? Oczywiście kokosowy, który jest szalenie uniwersalny i bardzo zdrowy, pozwala również w naturalny sposób usunąć brzydkie ciemne kręgi pod oczami.
Olejek kokosowy wykazuje silne właściwości nawilżające, pozwala wyrównać powierzchnię skóry, chroniąc ją przed zmarszczkami i innymi niedoskonałościami. Stosowanie olejku kokosowego na skórę w okolicy oka jest bardzo proste, wystarczy nanieść odrobinę, pozostawić na kilka godzin i zmyć ciepłą wodą. Powtarzamy dwa-trzy razy dziennie do czasu, gdy uzyskasz dobre wyniki, potem warto stosować terapię przypominającą kilka razy w tygodniu.
Niezawodny sok z cytryny
Cienie pod oczami może pomóc usunąć sok z cytryny, który wykazuje naturalne właściwości rozjaśniające skórę. Metoda jest bardzo prosta: potrzeba świeżego soku wyciśniętego z cytryny, który za pomocą wacika należy nakładać na obszar pod okiem. Po 10 minutach spłukujemy wodą. Stosujemy raz dziennie przez kilka tygodni.
Uwaga! Świeży sok z cytryny może powodować pieczenie i podrażnienie. Jeśli tak się dzieje, należy przestać jego stosowanie.
Torebki po herbacie na zmęczone oczy
To chyba najpopularniejszy sposób na cienie pod oczami i zmęczone oczy. Kofeina zawarta w herbacie pozwala na skuteczne pozbycie się niedoskonałości, obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie retencji płynów. Poza tym tanina, którą również znajdziemy w herbacie, pozwala zmniejszyć obrzęk i przebarwienia skóry.
Jak stosować tę metodę? Schłodzone torebki po herbacie czarnej lub zielonej należy nakładać na zamknięte oczy i pozostawiać na nich przez około 10-15 minut. Po tym czasie zmywamy skórę chłodną wodą. Powtarzamy raz dziennie przez kila tygodni. Efekt odświeżonego spojrzenia gwarantowany niemal natychmiast.
Ogórek na cienie pod oczami
Znanym domowym sposobem poprawiającym wygląd skóry w okolicy oka jest zastosowanie soku z ogórka, który ma delikatne właściwości rozjaśniające i ściągające. Poza tym ogórek odświeża wygląd, działa kojąco i uspokajająco na skórę, w efekcie czego można uzyskać odświeżający wygląd.
Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy pokroić ogórka w grusze plastry i schłodzić je w lodówce przez minimum 30 minut. Następnie wyciągnąć z lodówki i położyć na skórze pod oczami na około 10 minut. Na koniec zmyć skórę wodą. Zabieg powtarzać dwa razy dziennie przez minimum tydzień lub tak długo jak potrzeba.
Można skorzystać też z innej opcji: połączenia soku z ogórka z sokiem z cytryny w takich samych proporcjach i nanoszenie roztworu na obszar pod okiem za pomocą wacika. Mieszaninę należy pozostawić przez 15 minut i zmyć ciepłą wodą. Zabieg należy powtarzać każdego dnia przez co najmniej tydzień.
Woda różana na cienie pod oczami
Mało kto wie, że świetne właściwości w walce z przebarwieniami pod okiem ma woda różana, która ma właściwości odmładzające i kojące, świetnie zmniejszające objawy zmęczenia na skórze.
Jak używać wody różanej do zmniejszania zmian pod oczami? Zaleca się nakładanie na zamknięte oczy, na około 10-15 minut zamoczonych wcześniej w wodzie różanej płatków bawełnianych. Następnie zmywanie skóry chłodną wodą. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie.
Surowy ziemniak na cienie pod oczami
Naturalne składniki zawarte w ziemniaku mogą pomóc w usunięciu cieni pod oczami, działają bowiem lekko rozjaśniająco, pomagają też zminimalizować opuchliznę pod okiem.
Najlepszy jest sok z surowego ziemniaka (wybieraj ziemniaki z oczkami, a nawet z pędami i wyciskaj w sokowirówce), który jest uznawany za napój młodości, pewnie za sprawą swojego niezwykłego składu. Sok z ziemniaka zawiera całą długą listę witamin: A,C, E, PP,H, B1, B2,B3, B9 i B12, jak również niemal wszystkie aminokwasy, żelazo, sód, magnez, fosfor, brom, krzem, kobalt i inne. Sprawdza się nie tylko na obszary zacienione, ale również podrażnione – zaczerwienienia, podrażnienia. Jest również świetnym środkiem o działaniu antybakteryjnym, aż dziw, że jest tak mało doceniany.
Jak stosować sok z surowego ziemniaka na cienie pod oczami? Wystarczy namoczyć w nim wacik i nakładać na skórę w okolicę oka, pozostawiając na niej przez 10-15 minut. Następnie należy spłukać dobrze powieki chłodną wodą. Zabieg powtarzamy raz lub dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz użyć plastrów surowego ziemniaka.
Zimny kompres na cienie pod oczami
To rozwiązanie z kategorii – błyskawicznych. Nałożenie zimnego kompresu daje natychmiastowe efekty, szybko zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki i usuwa cienie pod oczami.
Sposób jest bardzo prosty: wystarczy namoczyć ręcznik w zimnej wodzie lub mleku i nałożyć na zamknięte powieki. Po kilku minutach zdjąć. Inny sposób? Kostki lodu owinięte w ręcznik lub przyłożenie do obszaru pod okiem chłodnej łyżeczki.
Kurkuma na cienie pod oczami
Mało znanym sposobem pomagającym zminimalizować przykre ciemne podkowy jest sięgnięcie po kurkumę, która znana jest ze swoich przeciwutleniających i przeciwzapalnych właściwości. Poza tym systematycznie stosowana pozwala wygładzić skórę w okolicy oka i spowolnić jej starzenie.
Jak wykorzystać dobroczynne właściwości kurkumy?
Wystarczy rozmieszać odrobinę z sokiem ananasowym, by uzyskać konsystencję papki i nałożyć na obszar w okolicy oka. Zmyć po 10 minutach. Zabieg powtarzać przez kilka tygodni, nakładając maskę raz dziennie.
Pomidory na cienie pod oczami
Składniki zawarte w pomidorach mają właściwości wybielające, które pozwalają rozjaśnić skórę tuż pod oczami. Najlepsze efekty można osiągnąć mieszając sok z pomidorów z sokiem z cytryny, proporcje jedna łyżeczka soku pomidorowego z pół łyżeczki soku z cytryny. Miksturę nanosimy na skórę przy użyciu wacika i pozwalamy jej tam pozostać przez około 10 minut, następnie zmywamy chłodną wodą. Spłukujemy wodą.
Sok z pomidora i cytryny należy nanosić dwa razy dziennie przez kilka tygodni.
Można przygotować również gęstą papkę: dwie łyżki przecieru pomidorowego mieszamy z łyżką cytryny, szczyptą mąki i kurkumy. Nakładamy na okolicę oka i spłukujemy po około 10 minutach.
O autorze dorota
Liczba wpisów : 1198Kobieta, żona, matka. Po krótszym zastanowieniu - w takiej właśnie kolejności. :) Miłośniczka książek i zapadającego w pamięć kina. Nie wie co to nuda. Choć czasami tęskni za chwilą wytchnienia, ma wpisaną w geny potrzebę podejmowania ciągle nowych wyzwań.
11 komentarzy
Świetne sposoby, przyznam, że połowy z nich nie znałam. Sama stosowałam najczęściej ogórka, torebki herbaty lub zimne kompresy. Może wypróbuję też inny, z polecanych przez Ciebie sposobów 🙂
Warto potestować 🙂 Każdy jednak wymaga regularności 🙂
A mi sie marzy jakiś fajny krem pod oczy, ale Twoje porady są duper
Mam nadzieję, że super, a nie duper 😉
Nie wiedziałam, że jak się nosi okulary korekcyjne to ma to wpływ na cienie pod oczami. Gdzie można kupić te olejki migdałowy lub kokosowy? W drogerii nie widziałam… Ogórki, torebki po herbacie i ziemniak – fajne sposoby. Z cytryną bym się bała.
U mnie też się sprawdza wyspanie się:).
Oj wiele ciekawych porad 🙂 Chyba zdecyduje się na olejek migdałowy 🙂 Kokosowy się u mnie nie do końca sprawdza.
Wow, fantastyczne sposoby – słyszałam tylko o ziemniaku i ogórku, ale przyznam, że jakoś perspektywa masażu olejkiem lub maseczki z kurkumy brzmi bardziej atrakcyjnie niż leżenie z sałatką pod oczami. 🙂 Ciekawe, czy mógłby być np. olej z orzechów włoskich, mam go w domu i nie bardzo wiem, co z nim zrobić.
Ja już się pogodziłam z moimi cieniami pod oczami, bo mam je genetycznie. Moja mama ma takie same. Musiałam więc je polubić, bo walka nic nie dawała. Ale… kilku Twoich sposobów nie znałam i może się skuszę. W końcu nie mam nic do stracenia.
Wow, nie sądziłam, że kurkuma ma takie właściwości, muszę wypróbować 🙂 Jak dotąd stosowałam ogórka albo olejki 🙂
U mnie z naturalnych sposobów króluje cytryna i ogórek, jednak na co dzień wybieram krem pod oczy 😀