Główne menu

10 ekstra patentów na wiosenne porządki

Zawsze jest dobry czas na sprzątanie, choć…pewnie możesz w to nie wierzyć. Niemniej jednak jest coś oczyszczającego w porządkowaniu otoczenia i pozbywaniu się zbędnych rzeczy. Czystość pachnie…lśni i poprawia nam humor. Warto zatem wykorzystać te patenty na wiosenne porządki.

Sposób na tłuste plamy

Chcesz się pozbyć tłustych plam? Posyp pudrem dla niemowląt zabrudzone miejsce – ubranie, tapicerkę, itd. Pozostaw proszek na 12 godzin, zazwyczaj tyle wystarczy, by wyciągnąć tłuszcz z materiału. Często nie trzeba później nawet prać zabrudzonej rzeczy.

Ważne, by pudrem zasypywać wszystkie świeże plamy. To naprawdę działa!

Trzepanie dywanów na śniegu

Wiosna bywa kapryśna i każe niekiedy na siebie długo czekać, co można obserwować chociażby w tym roku. Dlatego często porządki wiosenne odbywają się nierzadko w zimową aurę. To daje dodatkowe możliwości. Bo gdy na przykład spadnie śnieg, można go wykorzystać do…sprzątania.

Znany jest sposób trzepania dywanów na śniegu. Wystarczy położyć dywan włosiem na śniegu i uderzać po zewnętrznej stronie trzepaczką. Wystarczy chwila, by oczyścić dywan, podnosząc go ze śniegu zobaczymy czarny obszar na śniegu. Działa? A jak!

wiosenne porządki

Mycie okien płynem do naczyń

Okna można umyć płynem do mycia naczyń, choć niektórzy twierdzą, że najlepszy jest ocet.

Warto wypróbować połączenie płynu do naczyń i ciepłej wody. Dla wielu to naprawdę najlepsza metoda. A jeśli masz żaluzję, sięgnij po starą skarpetkę, do której nie masz pary, bo pożarła ją pralka. I przy jej użyciu wyczyść żaluzje.

Usuwanie plam przy użyciu cytryny

Plamy po herbacie na kwarcowym blacie? Nie ma problemu, wystarczy przekroić na pół cytrynę i wyczyścić nią blat.

Jeśli chcemy się pozbyć plam z desek do krojenia, postępujemy podobnie. Nacieramy deski sokiem z cytryny (szorujemy przekrojoną cytryną), pozostawiamy na noc i następnego dnia myjemy płynem do naczyń.

Możesz użyć soku z cytryny w połączeniu z solą, by czyścić antyki z miedzi lub brązu.

Mycie kabiny prysznicowej kwaskiem cytrynowym

Oprócz mycia powierzchni wodą z octem, można wykorzystać także inny patent, mianowicie kwasek cytrynowy. Na 200 ml wody dodajemy 2 łyżki kwasku cytrynowego. Przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Nanosimy na powierzchnię, pozostawiamy na niej i po 15 minutach przecieramy ściereczką. Na koniec spłukujemy wodą.

Czyszczenie liści roślin mlekiem

Chcesz oczyścić liście domowych roślin? Zamocz ściereczkę w mleku lub…piwie. W ten sposób nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale również pozostawisz lśniącą powierzchnię, a liście staną się wyraźnie piękniejsze i na dłużej czyste…

Sprzątanie piwnicy

Choć to dla wielu osób trudne, napiszę to -na wiosnę warto zrobić porządki…w piwnicy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć…czas, ale warto.

Dobrze podejść do tego taktycznie i pozbyć się z piwnicy wszystkiego tego, czego nie używaliśmy od dłuższego czasu. Gdy już usuniemy to, co zbędne, zyskamy miejsce. W ten sposób bez trudu w dalsze miejsca wstawimy rzeczy niepotrzebne w nadchodzącej porze roku – choinkę, ozdoby świąteczne, narty, łyżwy, cieplejsze ubrania, a z brzegu ustawimy rower, hulajnogi, rolki, leżaki, itd. Przy okazji warto sprawdzić stan techniczny rowerów itd.

Sprzątanie szaf

Na wiosnę warto zajrzeć do wszelkich szaf, szafeczek, szuflad, wszystko z nich wyjąć, umyć w środku, przejrzeć zawartość i tego, czego nie potrzebujemy – oddać lub wyrzucić.

W porządkach warto być stanowczym – nie korzystać ze skrytek pod łóżkiem, za szafą, w kątach. Warto wykorzystać przy tym pudła, różne pojemniki, które pozwolą nam lepiej zorganizować przestrzeń.

Liczy się kolejność – balkon, taras

Wiosenne porządki to sprzątanie balkonu i tarasu. Po zimowej przerwie warto uprzatnąć miejsca, w których będziemy spędzać więcej czasu.

Jeśli mamy taras, wynieśmy z niego wszystko. Wyrzućmy niepotrzebne rzeczy, przejrzyjmy donice, czy nie ma potrzeby kupić nowych. Oczyśćmy posadzkę. Jeśli mamy kostkę, być może będzie potrzebne usunięcie chwastów, które przebiją się między nią. Kluczowe będzie zamiatanie, zmywanie i solidny przegląd.

Balkony zaczynamy sprzątać od balustrad, następnie myjemy parapety i okna. Na końcu czyścimy podłogi, myjąc je co najmniej dwa razy, w międzyczasie wymieniając wodę.

Na koniec ustawiamy sprzęty, meble i kwiaty.

Porządki od góry do dołu

W trakcie cotygodniowych czy nawet codziennych porządków często zapominamy o sprzątaniu obszarów znajdujących się powyżej naszych głów. Tymczasem to bardzo ważne, by stanąć na krześle i umyć wszelkie klosze, lampy wiszące na środku sufitu, a także na ścianach, obudowy zegarów, ramy obrazów, zdjęć, itd.

Dobre sprzątanie zaczynamy u góry i kończymy na dole, czyli od sufitów do podłóg.

  3 komentarze

 • Aneta Boritzka

  Moim patentem na generalne sprzątanie jest chyba przeprowadzka, już ich tyle było, że nie zliczę. I wciąż myślę sobie i mam nadzieję, że to już będzie ostatni raz. Natomiast widzę w tym wiele pozytywów- generalne pozbycie się „gratów” niepotrzebnych rzeczy.

 • Anita

  Nie mam większych patentów, staram się sprzątać co tydzień, żeby potem nie robiły się zaległości. Codziennie odkurza roomba, braava mopuje, suszarka suszy pranie, więc nie mam dużo na głowie.

 • Aneta

  Porządki wiosenne trudno się do nich zabrać, ale dziś właśnie odświeżyłam swój kącik do pracy i muszę przyznać, że dostałam dawkę pozytywnej energii. Także nie mogę doczekać się poniedziałku 🙂 tak można pracować <3

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>