Główne menu

10 mało znanych zasad, którymi kierują się ludzie sukcesu

Okazuje się, że receptą na sukces wcale nie jest dostawanie najlepszych ocen w szkole. Sposobem nie jest także robienie tego, co wszyscy. Bycie „grzeczną” i podporządkowaną. Ludzie sukcesu mają coś, czego inni nie posiadają lub mają pewne kompetencje na bardzo wysokim poziomie. Oto 10 zasad, którymi kierują się w życiu.

Obserwowanie

Ludzie sukcesu mają szeroko otwarte oczy. Widzą więcej niż inni. Dlatego potrafią wykorzystać szanse, schylając się po pieniądze leżące na ulicy. Inni omijają je bez entuzjazmu, nie widząc tego, co ludzie patrzący na rzeczywistość staranniej. Obserwują, analizują. Potrafią wyciągać wnioski…i nie boją się robić czegoś innego niż inni. Ryzykują, przecierając nowe szlaki.

Nie tylko obserwują rzeczywistość. Mają też nosa do innych ludzi. Potrafią ich trafnie ocenić. Dlatego wiedzą, z kim warto współpracować, a z kim nie bardzo. W myśl zasady lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

Obserwowanie to też nawyk podróżowania, odwiedzenia nowych miejsc. Ludzie sukcesu zwiedzają świat, a zaczynali często od spacerów po okolicy, wyjazdów niedaleko od domu i odkrywania miejsc, do których inni się nawet nie zapuszczali.

Czytanie każdego dnia

Nawet najbardziej zabiegane osoby, niemające czasu na nic…znajdują chwilę na czytanie. Wielokrotnie w trakcie wywiadów osoby osiągające ogromne sukcesy w biznesie lub nauce przyznawały, że codziennie znajdują choć półgodziny lub godzinę na czytanie.

Czytanie uczy, poszerza horyzonty, sprawia, że patrzymy na świat inaczej. Wiele się dowiadujemy i sprawniej zaczynamy łączyć kropki.

Unikanie zjadaczy czasu

Ludzie sukcesu mają świadomość, że doba trwa tylko 24 godziny. Te 24 godziny ma każdy. Osoba bezdomna i ta, która odniosła wielki sukces. Czasu nie da się kupić. Można go oszczędzać na wielu czynnościach, zlecając pewne zadania innym, mądrze gospodarując swoją energią, ale to nie wszystko. Warto unikać też aktywności, które nic nie wnoszą i tylko zabierają czas: oglądania durnych seriali, przeglądania stron www bez zaangażowania, siedzenia na stronach mediów społecznościowych.

Ludzie sukcesu rzadko oglądają telewizję. Mocno zwracają uwagę na to, jak spędzają czas. Rzadko go marnują.

Budowanie relacji

Inny nawyk ludzi sukcesu? Umiejętność budowania relacji i zjednywania sobie ludzi. Bo każda firma to ludzie. To od nich, od ich zaangażowania zależy jej sukces. Nikt nie jest samotną wyspą. Zatem dbanie o relacje z innymi mocno pomaga, nie tylko w rozwoju zawodowym, ale po prostu w życiu. Można złapać równowagę wewnętrzną i odpocząć. Rodzina i przyjaciele – to niekończące się źródło życiowego szczęścia i motor to działania.

Niepalenie za sobą mostów

Ludzie sukcesu mają nawyk niepalenia za sobą mostów. Nie akceptują ekstremalnych decyzji, kończenia czegoś z hukiem. Nawet gdy się rozstają, starają się to robić z klasą.

Słuchanie

Ludzie sukcesu mniej mówią, a więcej słuchają. Wiedzą, że mówiąc, dzielą się tym, co już rozumieją potrafią, a słuchając, mają szansę dowiedzieć się czegoś nowego.

Bardzo lubią towarzystwo mądrych osób. Nie czują się w nim zagrożeni. Przeciwnie, czerpią inspirację i motywację do zmian.

Odpoczywanie

Ludzie sukcesu nie odmawiają sobie prawa do odpoczynku. Wiedzą, że zrelaksowani są bardziej efektywni i wydajni. Odpoczynek jest równie ważny jak praca.

Nauka na błędach

To jeden z ważniejszych punktów tej listy. Ludzie sukcesu nie boją się błędów, wiedzą, że są one nieuniknione. Stoją na drodze do sukcesu. Każda pomyłka uczy więcej niż sukces, każde potknięcie to prawdziwy sprawdzian charakterów.

Przebaczanie sobie

Z tym, co powyżej wiąże się umiejętność przebaczania sobie. Tego, że nie zawsze się wszystko umie, rozumie i potrafi. Czasami trzeba nieco odpuścić, przeczekać, dać sobie czas na zrozumienie tego, co się dzieje. A nade wszystko istotna jest umiejętność wybaczania sobie.

Dbanie o ciało i zdrowie

Osoby, które naprawdę osiągnęły sukces, wiedzą, że ważne jest nie tylko to, co się ma w głowie, ale również, jak dba się o ciało. Dlatego wraz ze wzrostem świadomości wzrasta też potrzeba dbania o zdrowie – odpowiednie żywienie, a także aktywność fizyczną.

  2 komentarze

 • Flora

  Gdybym to wiedziała wcześniej, nie rezygnowalabym z wyzwań i stanowisk w pracy:)
  Bo pozostałymi atrybutami mogłabym się podzielić!

 • Ela

  Zgadzam się w pełni…
  Najwięcej trudności mam z przebaczeniem sobie moich słabości i ograniczeń..
  A także z budową iem relacji z wieloma ludźmi, bo kocham też samotność o brakuje mi na nią czasu..
  Nie mam zaufania do mojej intuicji czyli do Siebie. .przez to spotykają mnie czasem bardzo negatywne wydarzenia..
  Niemniej kieruję się filozofią buddyjska , która każe patrzeć na to, co nas spotyka w świecie zewnętrznym jak na Ułudę.
  Sukcesem jt znalezienie tego, co nie
  przemija..

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>