Główne menu

10 objawów niedoboru żelaza. Zagrożona jest co 5.kobieta!

Jak pokazują najnowsze statystyki, co najmniej 9% kobiet ma problem ze zbyt niskim poziomem żelaza we krwi. Co piąta z nas znajduje się w grupie ryzyka. Około 700 milionów wszystkich ludzi na świecie ma niskie stężenie hemoglobiny.

Częściej nieprawidłowość tę obserwuje się u aktywnych osób, uprawiających sport, jak również kobiet o obfitych miesiączkach, czy mających problemy z zakażeniem układu moczowego.

Ogólnie niedokrwistość to częstszy problem kobiet niż mężczyzn. Na przypadłość tę jesteśmy coraz częściej narażeni, także z powodu jedzenia żywności wysokoprzetworzonej, która nie dostarcza tylu składników odżywczych, ilu potrzebujemy, by prawidłowo funkcjonować.

Jak sprawdzić, czy masz za mało żelaza?

Nie jest to proste, bo objawy mogą być mylone z innymi chorobami lub w ogóle nie dostrzegane…Często bowiem osoby wyglądające na całkiem zdrowe cierpią z powodu niedoboru żelaza.

Najczęściej sygnałem ostrzegawczym są następujące objawy.

Zmęczenie i drażliwość – niedobór żelaza

Żelazo jest niezbędnym nośnikiem hemoglobiny, składnika przenoszącego tlen. Gdy jest go za mało, problemem staje się uczucie wyczerpania. Całkiem irracjonalne, które wzbudza zdziwienie. Jak można bowiem czuć się zmęczonym, jeśli spało się przez całą noc, a przed chwilą odpoczywało?

Poza tym pojawia się drażliwość. Wszystko nas denerwuje, ukochana osoba irytuje jak nigdy dotąd. Szukamy przyczyn w psychice, bywa, że próbujemy ratować związek u psychologa…tymczasem „zwykłe” badanie krwi pokazuje, że problemem jest żelazo, a właściwie jego braki.

Zawroty głowy – niedobór żelaza

Pojawiające się zawroty głowy, najczęściej po niewielkiej aktywności fizycznej powinny niepokoić i zmotywować do poszukiwania odpowiedzi o ich przyczynach. Pomocne może być wykonanie prostych badań krwi.

Nasza motywacja do poszukiwań przyczyn powinna być większa, jeśli bólom głowy towarzyszą kołatania serca.

Trudności ze skupieniem uwagi – niedobór żelaza

Gdy nie jesteś w stanie się skupić, gorzej pracujesz, gorzej też wypoczywasz. Wszystko za sprawą problemów z syntezą neuroprzekaźników, obserwowaną u osób z niedoborem żelaza, które mogą nawet prowadzić do pojawienia się „mroczków przed oczami”.

Apatia – niedobór żelaza

Apatia, często kojarzona z depresją, może być spowodowana przez niedobór żelaza. Jeśli nie masz ochoty na nic, masz problem, by zmobilizować się do spotkania z przyjaciółmi, a wyjście do kina czy na spacer to dla Ciebie wyczyn, warto wykonać podstawowe badanie krwi. W ten sposób zamiast się pokładać i co chwilę ucinać sobie drzemkę, możesz znaleźć przyczynę gorszego samopoczucia.

Bardzo blada skóra – niedobór żelaza

Niemal „trupia” twarz, choć to średnio eleganckie określenie, choć bardzo trafne.

Za tak zwany rozmyty wygląd często odpowiada zmniejszona liczba czerwonych krwinek i wolniejszy przepływ krwi.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>