Główne menu

10 rzeczy, których (najprawdopodobniej) będziesz żałowała. Zapomnij o tym, gdy masz 30 lat

Na co dzień zapominamy o tym, że żyje się tylko raz, że to, co dzisiaj wydaje się nam istotne, z biegiem czasu staje się zabawnie mało ważne.

Dlatego warto posłuchać osób, które mają większe życiowe doświadczenie i powracając wspomnieniami do czasu, kiedy miały 30 lat, najbardziej żałują…tego, że kiedyś zbyt ważne były dla nich…

Powinności

 

Dajemy sobie wmówić, że nasze życie powinno wyglądać w odpowiedni, z góry zaplanowany sposób, najlepiej we wzorcowej uznanej za idealną kolejności. Studia, ślub, kariera, dziecko, szczęśliwa rodzina. Co w sytuacji, gdy Twoje pragnienia, marzenia i cele nie pasują do tego społecznego wzoru? Gdy on jest po prostu za ciasny? Co jeśli chcesz się wyłamać, bo dusisz się w tym schemacie?

Lepiej porzucić odgórne oczekiwania, nie próbować na siłę zadowolić wszystkich naokoło, ale zacząć żyć w zgodzie z sobą, mimo wszystko, przełykając często gorzką pigułkę niezadowolenia podaną od najbliższych osób.

Trzeba przygotować się na to, że presja społeczna w tym czasie, w okresie około 30. urodzin będzie bardzo silna, jednak warto przetrwać ten trudny czas.  Wychodząc z niego zwycięsko, wygrywasz siebie, stajesz się silniejsza. Brzmi patetycznie, ale tak po prostu jest.

Poczucie, że inni są ważniejsi

Kobiety mają niewiarygodną skłonność do poświęcania się i stawiania wszystkich innych na pierwszym miejscu – męża, dzieci, przyjaciół, współpracowników. „Ja” albo nie ma albo jest na szarym końcu, ciągle zapominane i uciszane obietnicami „nie teraz, później”… ale to później nigdy nie nadchodzi lub przychodzi za późno.

Poświęcające się kobiety zamiast zauważać oznaki wdzięczności i zadowolenia niestety zazwyczaj spijają gorzki smak rozczarowania. Nikt bowiem nie widzi tych zasług, za które one powinni być noszone na rękach.

Tymczasem wystarczy prosta zmiana postawy i zauważenie, że „ja” również istnieje, by nagle świat zmienił do nas podejście. W myśl zasady gdy przestajesz gonić króliczka, on zaczyna zabiegać o…Ciebie.

Dbanie o to, co powiedzą inni

Dopiero uwolnienie się od strachu o to, co powiedzą „inni”, jak nas ocenią, co o nas pomyślą – przynosi wolność. W tym momencie zaczynamy być prawdziwie niezależne, jeśli robimy swoje i nie oglądamy się na innych dąsy, wykrzywione miny, złośliwe komentarze, nagle czujemy, że wszystko zależy od nas.

Nie trać czasu na bezużyteczne zastanawianie się, co naprawdę myślą o Tobie inni. Nie zatrzymuj się z powodu krytycznej postawy osób, które tak naprawdę Cię nie znają. Nie marnuj energii na coś, co nigdy się nie zmieni – zawsze znajdzie się osoba, która jest niezadowolona i która oceni Twoje zachowanie negatywnie. Nie dogodzisz każdemu.

  10 komentarzy

 • ewela

  i dlatego??
  czasem warto iść pod prąd. Chrzanić konwenanse presje społeczną kierować się zasadą mogę wszystko nic nie muszę. Nie oglądać się za siebie wreszcie zrzucić zbędny balast. Wampirom emocjonalnym powiedzieć stanowczo NIE!!!. Odejdzie wiele jednak zostaną ci prawdziwi i tego życzę (uszy do góry)!!!!

 • Lucyna

  Fajnie napisane 🙂

 • JA

  FAJNIE NAPISANE …….. ALE CO ZA BZDURY TO MOŻE JESZCZE KTOŚ ZA MNIE DO PRACY PÓJDZIE I OBIAD DZIECIOM ZROBI I NAKARMI PSA I MOŻE JESZCZE MASAŻYK BYM PROSIŁA I ZAPROSZENIE DO SPA . OBUDŹ SIE KOBIETO I ZACZNIJ ŻYĆ A JAK MASZ PROBLEM Z FACETEM TO NIE WYPISUJ GŁUPOT TYLKO PRZEMYŚL CO JEST NIE TAK Z tOBĄ

 • Agnieszka

  Dobry artykuł, ale jak się zastanowić to te wszystkie bzdury wmawiane są tylko kobietom. To nie wina umysłu (czytaj genetycznych uwarunkowań) tylko wychowania i społeczeństwa. Od dzieciństwa słyszymy czego nie wolno a co nie wypada dziewczynce.

 • Magdalena

  Wiele z tych rzeczy zrozumiałam jeszcze przed trzydziestką, pewnie ze względu na pewne doświadczenia życiowe, ale wciąż sobie to przypominam. Żeby pamiętać o sobie. Życie mam tylko jedno i chcę je przeżyć fajnie, w własnego schematu. Dzięki za ten tekst

 • Ewelina

  Fantastyczne przesłanie…cała prawda

 • Elżbieta

  powinno być tak ze na starość powinno się fajnie wspominać a ze czasami wstyd niby się przyznać to mniej ważne , ważne ze było fajnie byle zgodnie z własnym sumieniem

 • Madzia

  Świetny artykuł…przepis na szczescie w pigułce…zgadzam sie w 100%

 • Paulina

  Z tych 10 rzeczy żaluje ze nie podróżowałam o reszte dbałam i zawsze stawiałam na swoim a juz napewno nie marnuje czasu na ludzi ktorzy wysysaja ze mnie energie 🙂 nie mam czego żałować:)prawie sie udało 🙂 pozdrawiam Kobiety po 30

 • m.

  A jak kogoś nie interesuje podróżowanie? Ja np., owszem kilka miejsc bym chętnie zobaczyła, ale to nie jest dla mnie sprawa priorytetowa.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>