10 sposobów na męskie chrapanie
Spanie z kimś, kto chrapie zazwyczaj jest wyjątkowo nieprzyjemne. Podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu, zakłóca sen, jest przyczyną ciągłego przebudzania się i stanowi wielką przeszkodę w ponownym zaśnięciu. W konsekwencji budzisz się niewyspana, rozdrażniona, a czasami po prostu zła. Twój poziom kreatywności i koncentracji dramatycznie spada. Stąd tak cenne stają się sposoby na męskie chrapanie, by nikt nie zakłócał ci nocnego wypoczynku. Oto one.
80% chrapiących osób to mężczyźni. Niektóre statystyki wskazują, że chrapie 45% Polaków. Problem zatem jest powszechny.
Gwizdanie, klaskanie, budzenie drugiej osoby? To jedne z najpopularniejszych sposobów na męskie chrapanie, jednak wcale nie najskuteczniejsze. Poniżej znajdziesz te, które naprawdę działają.
Sposoby na na męskie chrapanie. Nie śpij na plecach
Jak nie chrapać? Jedną z częstszych powtarzanych rad – nie śpij na plecach. Właśnie w tej pozycji najgłośniej i najdotkliwiej dla uszu innych chrapiemy. Dlaczego? Wszystko z powodu języka, który przesuwa się ku tyłowi i nieco zasłania gardło i utrudnia przepływ powietrza. Stąd lepiej położyć się na boku, ewentualnie na brzuchu, by znacząco zmniejszyć chrapanie.
Jedną z odważniejszych rad, by uniknąć mimowolnego nocnego układania się na plecach, jest wskazanie, by zamocować na „plecach” piżamy coś niewygodnego, co skutecznie uprzykrzy leżenie na plecach. Niektórzy zalecali wszycie twardej piłeczki, inni klocka. Trzeba przyznać jednak, że to dość odważna metoda. Ci jednak, co wypróbowali, twierdzą, że skuteczna.
Podnieść wyżej poduszkę
Jak zmniejszyć szybko ryzyko chrapania? Podnieść poduszkę, by otworzyć dostęp do dróg oddechowych, zmniejszając ryzyko zamykania gardła przez język. W sprzedaży znajdziesz też poduszki dedykowane osobom chrapiącym i specjalne podkładki pod materac.
Męskie chrapanie? Schudnij
Co pomaga w walce z chrapaniem? Okazuje się, że zrzucenie kilku nadmiernych kilogramów to jedna z najlepszych metod i jednocześnie najtrudniejsza w praktyce. Wystarczy pozbyć się nadmiaru tłuszczu, by niemal w 100% pozbyć się problemu z głośnym snem. Wielu się udało. Wszystko dlatego, że w ten sposób pozbyć się można nadmiernej tkanki tłuszczowej z okolicy gardła.
Poza brakiem chrapania istnieje inna zaleta – lepsze samopoczucie i zdecydowanie lepsze zdrowie, a także perspektywa dłuższego życia.
Sprawdź, czy problemem nie jest krzywa przegroda
Powodem chrapania jest często krzywa przegroda. To właśnie ona też odpowiada za groźny bezdech senny, który z kolei prowadzi do niedotlenienia a nawet nadciśnienia. Stąd warto udać się do laryngologa, który sprawdzi, czy przyczyną chrapania nie jest właśnie krzywa przegroda. Jej korekta pozwoli jednocześnie poradzić sobie z innymi częstymi problemami zdrowotnymi.
Sprawdź, czy to alergia
Chrapiesz wtedy, kiedy oddychasz przez usta. A oddychasz przez usta, gdy nos jest niedrożny. Powodem tego może być alergia, która miewa charakter przewlekły. Każdy katar, czy przeziębienie będą powodować problemy z oddychaniem i pogłębiać problem z chrapaniem. Dlatego, by usunąć problem z chrapaniem – udrożnij nos.
Nie pij alkoholu
Po alkoholu chrapiemy wyjątkowo głośno. Po drinku może chrapać nawet osoba, która teoretycznie śpi cicho i spokojnie. Dlaczego? Ponieważ alkohol rozluźnia tkanki i mięśnie gardła, czego skutkiem jest właśnie chrapanie.
Im później przed położeniem się spać wypijesz alkohol, tym problem z chrapaniem może być większy.
Rzuć palenie
Palenie papierosów jest bardzo niezdrowe. Okazuje się, że wpływa też szczególnie niekorzystnie na nasz sen. Dramatycznie zwiększa ryzyko chrapania…i niewysypiania się – zarówno osoby palącej, jak i jej towarzyszki.
Uwaga na środki uspokajające
Chrapaniu sprzyja przyjmowanie środków uspokajających. Dlaczego? Ponieważ podczas ich stosowania dochodzi do rozluźnienia mięśni gardła. Stąd warto porozmawiać z lekarzem, czy udałoby się uniknąć przyjmowania środków uspokajających przed snem.
Męskie chrapanie? Wysypiaj się
Sposób na chrapanie? Dbanie o to, by spać wystarczająco długo. Gdy jesteśmy niewyspani, mamy większą skłonność do chrapania. Dlatego zadbaj o to, by przesypiać minimum 7-9 godzin, co da gwarancję spokojniejszego snu.
Zadbaj o dobre warunki snu
Zanim położysz się spać, dobrze wywietrz sypialnię. Zadbaj o to, by wygodnie Ci się spało. Najlepsza temperatura podczas snu to około 17-18 stopni.
By zapobiec chrapaniu, kładź się wcześniej. Unikaj dużego zmęczenia, a jeśli wiesz, że dzień będzie bardzo męczący, znajdź więcej czasu na odpoczynek w jego trakcie. Może dobrze zdecydować się na krótką drzemkę?
Zostaw komentarz