Główne menu

10 sposobów na szczuplejszą talię

Szczupła talia to nie tylko piękniejszy wygląd. To także czynnik wpływający na stan zdrowia. Mniejszy obwód talii to lepsze samopoczucie, wyższy poziom energii. Mniej tłuszczu w pasie skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych chorób, na przykład chorób serca i cukrzycy, a także chorób nerek. Niestety szeroka talia zwiększa również ryzyko przedwczesnej śmiertelności aż dwukrotnie.

Ze względu na wyższy poziom estrogenu oraz ewolucyjny mechanizm chroniący obszar brzucha (związany z obszarem, w którym rozwija się ciąża), kobiety najczęściej tyją w okolicy bioder i w dolnych partiach brzucha.

Musisz pamiętać, że gdy chudniesz, tracisz tkankę tłuszczową z całego obszaru ciała, nie tylko z brzucha. Nie da się schudnąć tylko z jednego, wybranego miejsca.

Dieta

Ćwiczenia mogą nam pomóc wzmocnić mięśnie brzucha, zmniejszyć ból pleców. Jednak nie załatwią wszystkiego. To dieta jest kluczowa. To ona decyduje przede wszystkim o naszym wyglądzie. Nie bez powodu mówi się, że brzuch tworzy kuchnia.

Nie uciekniemy od tej prostej zasady. Jeśli chcemy schudnąć, musimy po prostu mniej jeść, ograniczając kaloryczność codziennych posiłków. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, by jeść możliwie zróżnicowane posiłki, bogate w warzywa i owoce. Kluczowe w wyszczuplaniu talii jest także suplementacja witaminą D i bogactwo w diecie probiotyków. Poza tym należy unikać rafinowanych cukrów i dań wysokoprzetworzonych. Niewskazana jest też nadmiar soli, która prowadzi do gromadzenia wody w organizmie. Należy dostarczyć zdrowe tłuszcze z tłustych ryb, awokado, migdałów i orzechów. Jedzenie wystarczającej ilości dobrej jakości białka, dba o sytość i chroni przed podjadaniem. Poza tym większa ilość białka, podkręca metabolizm i pomaga zwiększyć spalanie kalorii, także w trakcie snu.

Podstawa to po pierwsze zgubienie nadmiernej tkanki tłuszczowej, a po drugie praca nad mięśniami.

szczupła talia

Znajdź sposób na stres

Długotrwały stres ma negatywny wpływ na wygląd sylwetki. Wszystko z powodu hormonów stresu, które sprawiają, że dochodzi do gromadzenia tłuszczu w okolicy brzucha. Dlatego tak istotne jest, by znaleźć sposób na odprężenie oraz wewnętrzne wyciszenie, co wspomoże walkę ze stresem.

Trening interwałowy

Trening interwałowy może Ci pomóc w szybkiej redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wiele źródeł wskazuje, że jest skuteczniejszy niż trening kardio.

Na czym to polega? Na krótkich momentach wzmożonego wysiłku (np. szybki bieg, szybka jazda na rowerze, pływanie), po którym następuje trening spokojniejszy, jednak z jednoczesnym utrzymaniem szybszego tempa.

Joga

Żeby zmniejszyć obwód talii, należy znaleźć dobry sposób na stres. W tym celu sprawdza się joga, która nie tylko wspomaga wysmuklenie talii, ale również zmniejsza ryzyko przytycia.

Joga na płaski brzuch? Zainspiruj się poniższym zestawem ćwiczeń.

 

Plank

Deska czyli podpór, plank to skuteczna metoda na płaski brzuch i szczupłą talię. Jeśli połączymy to ćwiczenie, z dobrze zbilansowaną dietą, to dość szybko możemy zauważyć satysfakcjonujące efekty.

Plank to najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni stabilizacji centralnej. Ćwiczenie to wygląda dość niewinnie, ale na początku może sprawiać spory problem. Jeśli plank to dla Ciebie drobnostka, sprawdź, czy na pewno dobrze ćwiczysz.

Codzienny spacer

Chcesz schudnąć? Codziennie spaceruj. Tam, gdzie to możliwe zamień podróż autem na spacer. Jeśli spacerujesz z prędkością około 6 km na godzinę, to możesz stracić około 400 kalorii w trakcie godzinnej aktywności.

Hula hop

Kolejny skuteczny sposób na wyszczuplenie talii? Oczywiście hula hop.

Bawiąc się kołem, możesz schudnąć nawet 400 kcal w 60 minut. Jeśli masz taką możliwość, wybierz hula hop z wypustkami, które dodatkowo zapewnia masaż w obrębie talii (jednak uwaga na ewentualne siniaki). Systematyczne treningi wzmocnią mięśnie i poprawią wygląd Twojej sylwetki.

Taniec

Zgrabną, szczupłą talię możesz osiągnąć, decydując się na taniec, najlepiej taki, który wykorzystuje ruchy  bioder. Szczególnie nadaje się do tego salsa, samba i mambo.

Zadbaj o usuwanie nadmiaru wody

Gromadzenie nadmiaru wody w organizmie to częsty problem. Na szczęście możemy z nim walczyć. Jednym ze sposobów jest unikanie nadmiaru soli, a także dbanie o to, by w diecie było wystarczająco dużo potasu. Ten składnik może zlikwidować problem nadmiaru sody w organizmie (a z tym mamy najczęściej do czynienia w przypadku współczesnej diety).

Potas znajdziemy w ziemniakach, batatach, marchewce, awokado, bananach, ziołach, orzechach i roślinach strączkowatych.

Postawa

Większość nas przebywa w pozycji siedzącej nawet 9 godzin dziennie. To destrukcyjnie wpływa na naszą postawę i mięśnie. Dlatego tak ważne jest, by wyrabiać zdrowe nawyki i dbać o prawidłową postawę, zarówno w trakcie pracy, jak i podczas odpoczynku.

Nawet przymusowe siedzenie przy biurku nie czyni nas straconymi. Możemy zrobić wiele, by rozciągać mięśnie w tak zwanym międzyczasie i robić wszystko, żeby planować przerwy w trakcie pracy.

Praca nad szczupłą talią to proces. Nie da się zrobić wszystkiego w kilka dni. Kluczowe jest wprowadzenie na stałe zdrowych nawyków.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>