Główne menu

1986 – wyjątkowy łaskawy dla kobiet

W którym roku przyszłaś na świat? Jeśli w 1986 roku, to mam dla Ciebie dwie naprawdę dobre wiadomości. Nie tylko jesteś kobietą po 30, co stanowi wiadomość  fantastyczną, ale  masz coś jeszcze – szczególne szczęście. Okazuje się bowiem, że 86 jest wyjątkowo łaskawy dla kobiet. To tak na wypadek, gdybyś chciała usłyszeć o sobie coś miłego. A na pewno chcesz, prawda? Tak więc słuchaj, jesteś szczęściarą. Napisałam to i teraz już wiesz. 🙂 Bo wcześniej na pewno nie miałaś o tym pojęcia. Prawda?

86

1986 rok to rok niezwykły

Czy wiesz, że 29 stycznia odbyło się pierwsze losowanie Super Lotka? I w tym momencie wiele osób uwierzyło, że aby wygrać, to trzeba grać. Wszystko jest możliwe. I Ty możesz zostać milionerem. I takie tam. I nadal wielu gra, łudząc się, że wygra. I to przez tyle lat! Może w końcu się uda?

17 lutego wzrosły ceny gazet. Gazeta odtąd kosztowała 2 zł. I ludzie kupowali. Dzisiaj już coraz rzadziej kupujemy gazety w wersji papierowej… Jednak prasa to nie wszystko, były bardziej przyziemne sprawy, nadal w całym kraju brakowało mięsa. Wkrótce podniesiono ceny również na inne artykuły – chleb, kasze, mleko.

28 czerwca po raz pierwszy wyemitowano Teleexpress. 8 lipca Ewa Kasprzyk ustanowiła rekord Polski w biegu na 300 metrów – z wynikiem 22,3. Inne ważne wydarzenie? 5 grudnia po raz pierwszy wyemitowano film „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.

Poza tym odkryto księżyce Uranu na zdjęciach satelitarnych. W nocy z 25 na 26 kwietnia doszło do sławetnego wybuchu w Czarnobylu.

I trudny rok

Puste półki, szare ulice. Albo się miało kartki, wtyki, albo trzeba było kombinować. Trudno było się wyróżniać. Rzeczywistość nie nastrajała optymistycznie. Jednak ludzie sobie radzili. Nauczyli się kreatywności w wersji praktycznej. Sukienka z zasłony, plecak ze spodni, czy kiecka z męskiej koszuli? Tak, to możliwe.

Połowa lat 80-tych to za duże kurtki, dzisiaj byśmy powiedzieli oversizowe, plisowane spódnice, tapirowane włosy, a u mężczyzn koniecznie wąsy.

W 86 w modzie dla kobiet odważnych proponuje się także szerokie ramiona, czyli taki krój sukienek, czy bluzek, które pozwalają na maksymalne powiększanie ramion i poszerzenie pleców. Czy to za pośrednictwem poduszek czy po prostu specyficznych krojów. Zdarza się.

Jakie dziewczynki rodzą się w 1986 roku?

To teraz do meritum.

W 86 przychodzą na świat niezwykłe dzieci, uwielbiające towarzystwo i świetną zabawę. W latach 80tych normą było posiadanie rodzeństwa, kuzynostwa i utrzymywanie z nimi częstych kontaktów.

Dzieci nosiły pieluchy tetrowe, które trzeba było prać, dlatego dość szybko uczyły się korzystać z nocnika. Mamy zajmowały się dziećmi, dużo rzadziej w tym zadaniu „pomagali” mężczyźni. Kluczową rolę odgrywali sąsiedzi, którym wystarczyło nie powiedzieć „dzień dobry”, by potem w domu spalić się ze wstydu.

Sąsiedzi byli zresztą w porządku, wszyscy się znali. Mieli na dzieci oko, zaprosili na obiad, przychodziło się do koleżanki pobawić, starając się nikomu nie przeszkadzać. Dzieci z rocznika 86 były raczej ciche i grzeczne, nie tak przebojowe jak dzisiejsze maluchy. Każdy wiedział, gdzie kogo znaleźć. Wołało się przez okno, to wystarczyło. O komórkach nikt nie marzył.

W szkole staraliśmy się uczyć. Z naciskiem na staraliśmy. Lepsi pomagali słabszym i każdy akceptował fakt, że nie bycie najlepszym jest najważniejsze.

Byliśmy dziećmi, nie mieliśmy tak dużo, ale byliśmy szczęśliwi. Wakacje u babci czy na koloniach. Jeździliśmy maluchem nad morze, jakoś się mieściliśmy. Czas płynął inaczej.

Dzięki temu stałyśmy się młodymi kobietami z jednej strony pewnymi siebie, ale z drugiej nastawionymi na pracę. Wiemy, że nie ma nic za darmo. Trzeba się wysilić, żeby coś osiągnąć, ale rocznikowi 86 to nie przeszkadza. Jest dobrze. Lubimy siebie. I z każdym rokiem czujemy to bardziej, dbając o to, by dobrze się czuć i świetnie się bawić.  Rok 86 ma moc 🙂 Prawda?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>