Główne menu

3 najgorsze diety odchudzające. Próbowałaś którejś?

Modne diety niestety nie muszą być zdrowe. Stosując je, ryzykujemy, że zrobimy sobie krzywdę. Zanim zdecydujemy się je wprowadzić w życie, bardzo ważne jest to, by poznać ich wady i dopiero wtedy ewentualnie zdecydować się na nie. Wszystko, byle tylko świadomie.

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa to dieta wysokobiałkowa,niskowęglanową i wysokotluszczową. W Polsce znana jest jako dieta Kwaśniewskiego. Jej ulepszoną wersją jest dieta plaż południowych (south beach). Dietę Atkinsa stosowały Beyonce, Clintonowie, Nicole Kidman.

Stworzył ją doktor Robert Atkins. Niestety sam autor nie prowadził badań nad długoterminowymi skutkami diety. Podobno przypłacił to życiem. Kardiolog, według wielu źródeł, miał umrzeć z powodu własnej diety. Prawda, że to nie najlepsza rekomendacja?

Mimo to dieta Atkinsa jest nadal popularna i chętnie polecana. Mimo że zaprzecza wielu regułom dietetyki i przeczy zdrowemu rozumowi. Na szczęście zaleca aktywność fizyczną, co jest akurat jej zaletą

Opiszmy tu kontrowersyjną dietę – dieta jest wysokobiałkowa, niskowęglanowa, wysokotłuszczowa. Opiera się na mięsie, serach, jajach, tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Niestety w diecie brakuje owoców, kasz, mąk, pieczywa, ziemniaków, cukru, miodu, słodyczy.

Podstawowe wady tej diety?

Dieta Atkinsa przede wszystkim obciąża nerki  – spożywanie dużej ilości białka prowadzi do gromadzenia kwasu moczowego, co niestety jest szczególnie niekorzystne dla osób z tendencją do wysokiego ciśnienia krwi. U osób podatnych może powodować chorobę niedokrwienną serca. Istnieje zagrożenia pojawienia się kamicy nerkowej, pojawienia się bolesnych stawów czy chronicznych nieprzyjemnych zaparć.

Diety nie powinny stosować zwłaszcza:

  • osoby z nadciśnieniem
  • cukrzycą,
  • niewydolnością nerek,
  • osoby z dużą otyłością,
  • osoby z chorobami serca,
  • osoby z problemami krążeniowymi

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>