30 prostych odkryć na 30 urodziny
Podobno uczymy się całe życie, a i tak głupi umieramy. Przyznam, że to dość pesymistyczna wizja, która może nawet odbierać motywację. Dlatego bez żalu odrzucam ją. I skupiam się na bardziej optymistycznej, a mianowicie na tej podkreślającej, co udaje się nam odkryć po trzydziestce. Każda z nas z osobna odkrywa pewne rzeczy. Dla świata może mało istotne, ale dla nas bardzo ważne, rewolucyjne, odmieniające nas same. Bez umniejszania ich wagi przedstawiam 30 prostych odkryć, prawd, a także rad, które docierają do nas z wielką mocą około 30 urodzin. Czy Tobie też są bliskie?
- Po trzydziestce może sporo się zmienić. Na przykład Twoje poczucie wartości, o ile tylko na to pozwolisz…a także to, na ile panujesz nad sobą. Możesz zacząć kontrolować swoje życie, kontrolując siebie. „Nie jest wolny ten, kto nie panuje nad sobą”, a także „Naszego spokoju nie może zakłócić nic z zewnątrz. Cierpimy tylko wtedy, gdy pragniemy, aby było inaczej, niż jest.” (Epiktet)
- To przede wszystkim od Ciebie zależy, jak bardzo będziesz lubić swoje życie.
- Wychodzenie ze swojej strefy komfortu jest trudne, ale potrzebne. Warto każdego dnia robić coś nowego, cały czas ucząc się siebie i dla siebie…
- Coś, co wydaje się początkowo wstrętnym zrządzeniem losu z czasem najczęściej i tak wychodzi na dobre.
- Niezależnie ile masz lat, zawsze możesz się odkryć na nowo.
- Naprawdę nie wszyscy muszą Cię lubić. I całe szczęście, że wzbudzasz różne emocje! To znaczy, że jesteś prawdziwa.Churchill powiedział: „Masz wrogów? To dobrze! To oznacza, że o coś ważnego walczyłeś w życiu!”
- Nie musisz mieć dziesiątek przyjaciół, wystarczy kilku prawdziwych.
- Im masz więcej lat, tym trudniej komuś zaufać. To dobrze. Nauczone doświadczeniem jesteśmy ostrożniejsze.
- Nie musisz się nikomu tłumaczyć.
- Istnieje mnóstwo recept na życie i każda z nich, o ile jest dobra dla danej osoby, jest odpowiednia.
- Cokolwiek zrobisz, będziesz oceniana i krytykowana.
- Nigdy nie dogodzisz wszystkim.
- Jeśli chcesz się udręczyć, skupiaj się na tym, co myślą o Tobie inni. Z drugiej strony wiedz, że to Ty skupiasz się najbardziej na sobie. Nikt nie myśli tyle o Tobie, jak Ty sama.
- Osoby zawistne, krytykujące są bardzo nieszczęśliwe. Ich problemem nie jesteś Ty, ale oni sami.
- Dobrze spędzony czas to coraz rzadziej głośny wypad do wielkiego klubu, a coraz częściej ciekawe rozmowy przy winie.
- Twój zegar biologiczny może tykać, ale równie dobrze wcale nie musisz go słyszeć. Nie każda kobieta musi być mamą. Nie każda tego chce.
- Żyjesz, by żyć, a nie pracować. Nie musisz pracować ciężko, by robić to dobrze.
- Możesz kontrolować tylko siebie. Nie zmienisz innych ludzi, póki sami tego nie zechcą zrobić.
- Inni traktują Ciebie tak, jak sama sobie na to pozwalasz.
- Uśmiech naprawdę wiele zmienia. Nie szczędź go sobie i innym.
- Pamiętaj o wdzięczności, dzięki temu nigdy nie zapomnisz o tym, ile masz.
- Zaufaj sobie, bądź cierpliwa. Właściwe rzeczy przychodzą we właściwym czasie. Nie trać jednak czasu na czekanie. Ciesz się życiem, to działa jak magnes.
- Nie porównuj się z nikim. Porównuj się sama ze sobą. Bądź lepszą wersją samej siebie. Każdego dnia coraz lepszą.
- Słuchaj, co ludzie mówią o innych. To najwięcej mówi o nich samych…
- Choć nie możemy się oszukać, oszukujemy się każdego dnia na potęgę. Po co? Warto być swoim własnym adwokatem diabła. Pytaj siebie każdego dnia – czy to co robię jest naprawdę dla mnie ważne?
- Scenariusze zagłady dyktowane przez nasz strach rzadko stają się rzeczywistością. A lęki to najpotężniejsze siły, które dotyczą każdego człowieka. Świetnie ujął to Mark Twain: ” Jestem starym człowiekiem, który poznał wiele wielkich problemów, ale większość z nich nigdy się nie zdarzyła”
- Nie potrzebujesz idealnego planu, wystarczy dobry, jednak taki, którego będziesz się konsekwentnie trzymać. Rób każdego dnia tyle, ile możesz. Nie wymagaj od siebie cudów.
- W czasach kiedy „działanie” jest takie ważne, nie zapominaj o „nicnierobieniu”. Paradoksalnie tego też potrzebujemy, nawet bardziej niż ciągłej aktywności.
- Warto mieć swój cel długofalowy. Górę, na której szczycie chcesz być za 10-20 czy 30 lat. To pomaga w codziennych drobnych decyzjach i ułatwia zrezygnowanie z tego, co nam nie służy.
- Najważniejszy jest czas. To wartość nieodnawialna. Im masz więcej lat, tym bardziej ceń właśnie swój czas. Nie pieniądze, nie pogoń za nimi, ale to, czego ubywa – czas.
2 komentarze
Gdybym to wszystko wiedziała w wieku 25 lat, o ile łatwiejsze byłoby życie!
bogata lista. niech się spełnia.