Główne menu

4 drogi, jak wzmocnić związek

Bycie w szczęśliwym związku ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dba o zdrowie psychiczne oraz chroni serce, może również wydłużać życie.

Jak jednak sprawić, by pierwsze zauroczenie mogło zmienić się w trwałą, solidną relację? By związek nie był źródłem frustracji, ale przede wszystkim pozytywnych emocji?

Przytulaj się

Czujesz wielki gniew, masz wrażenie, że zaraz wybuchniesz?

Psychologowie mówią, by w takim momencie podejść i przytulić się do partnera. To bardzo trudne, ale pozwoli zmniejszyć negatywne emocje i nastawić się do ważnej rozmowy w taki sposób, by zminimalizować ryzyko kłótni. Zamiast mało konstrukcyjnego wykrzykiwania pretensji, czy formułowaniu zastrzeżeń, można zyskać dobrą perspektywę do dyskusji: tuż po chwili na przytulenie.

4 drogi, jak wzmocnić związek

Szanuj!

Nic tak nie irytuje jak nawykowe spóźnianie. Trudno je zaakceptować, jeśli zdarzają się zbyt często. Dlatego zamiast pretensji, lepsza będzie rozmowa i poinformowanie o tym, jak odbieramy przybywanie nie na czas: jako ignorowanie nas i brak szacunku.

Jeśli i to nie zadziała, musisz zacząć działać. Musisz szanować siebie i słuchać własnych emocji. Nie czekaj, idź do kina sama, wybierz się na spotkanie z przyjaciółmi bez niego. Być może to dla niego będą wystarczające sygnały, które potraktuje poważnie.

Wspieraj

Następnym razem, kiedy Twój partner zacznie mówić kawał, z którego nikt się nie śmieje, znajdź sposób, by rozbawić towarzystwo. Możesz powiedzieć: „oj, znowu ta mało śmieszna opowieść…pośmiejemy się?”.

Bądź z nim zawsze, nawet jeśli robi coś, co tak bardzo Cię irytuje. Wykaż zrozumienie, to lepsze niż prawienie morałów, których nikt nie lubi.

Myśl pozytywnie

Ludzie w długotrwałych związek celebrują dobre chwile, podkreślają pozytywne cechy charakteru, skupiają się na najlepszych wspomnieniach. W ten sposób unikają wspominania przykrych chwil.

Nawyk szukania dobrych stron każdej sytuacji sprawdza się nie tylko w związkach.

 

    2 komentarze

  • monik

    Bardzo fajne rady – o związek trzeba dbać zawsze, bo inaczej się rozpadnie wszystko co się z mozołem budowało

  • Paweł

    Związek to ciągła praca, nie ma tak, że przez pierwsze lata zbudujemy super związek i później do końca życia będzie sam z siebie idealny.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>