Główne menu

4 rasy psów stróżujących

Czasami decydujemy się na psa, by mieć w domu piękne, małe stworzenie. Nie mamy większych wymagań. Zwierzak ma ładnie wyglądać, dać się pogłaskać i żywiołowo reagować na nasze propozycje wspólnej zabawy. Innym razem nasz cel jest nieco inny. Chcemy mieć zwierzaka, który będzie stróżował, pilnował naszego dobytku i odstraszał ewentualnych złodziei. I w tym drugim wypadku decydujemy się na psa stróżującego. Jaka rasa nadaje się do tego zadania najlepiej?

4 rasy psów stróżujących

Psy stróżujące

Psy stróżujące nie muszą zwracać na siebie uwagi okazałą wielkością. Czasami stróżami są drobne psiaki.

Niewątpliwie zawsze na „pilnowaczy” wybiera się rasy o silnym instynkcie terytorialnym, inteligentne, łatwe w ułożeniu, a jednocześnie umiejące bronić terytorium, gdy zachodzi taka potrzeba.

Rolą psa stróżującego jest odstraszanie obcych od posesji. Jego zadaniem jest także alarmowanie, gdy w okolicy dzieje się coś nietypowego. Pies musi być czujny, inteligentny, by wiedzieć, kiedy sytuacja wymaga alarmowania, a kiedy nie. Opiekunowie nie oczekują zwariowanego psiaka biegającego wzdłuż ogrodzenia. Pies powinien być posłuszny, żeby jego zachowanie nie było uciążliwe, a także niebezpieczne, gdy na terenie posesji pojawi się gość. Pies musi wiedzieć, kiedy i jak reagować.

Psy stróżujące – rasy

Jakie rasy są najlepsze do stróżowania?

Owczarek niemiecki – uważany za wyjątkowo inteligentnego psa, bardzo wiernego, posłusznego i szybko uczącego się. Może być zarówno psem obronnym, jak i stróżującym. Nieufny dla obcych, ale dość hałaśliwy.

Jeśli zostanie odpowiednio wychowany, może to być wręcz idealny pies, czujny, dumny, odważny. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, wymaga czasu i uwagi.

Berneński pies pasterski– duży pies, który jest doskonałym stróżem. Nie jest jednak tak głośny jak owczarek niemiecki. Bardzo przywiązuje się do właścicieli, lubi dzieci, jest towarzyski i energiczny, a także cierpliwy. Niestety nie żyje zbyt długo, jedynie 8-10 lat.

Najczęściej dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami w domu. Może przebywać w budzie, ale musi mieć też zapewniony dostęp do domu.

Owczarek podhalański – nadaje się na stróża i na psa domowego. To nasza polska rasa. Owczarek podhalański jest spokojny i inteligentny. Żyje niestety dość krótko, do 10 lat. Wymaga mądrego opiekuna oraz dobrej tresury. Jest bowiem dość samodzielny i może przysparzać problemów, nie czekając na komendy człowieka, działa na własną…łapę. Względnie dobrze znosi samotność. Lubi obserwować i odpoczywać, jednak nie przepuści nikomu obcemu, nie jest też przekupny – a to dość istotna cecha.
Może mieszkać na dworze przez cały rok.

Doberman – uważany za wszechstronne i bardzo inteligentne zwierzę. Ma gładką, krótką sierść, najczęściej występującą w ubarwieniu ciemnym – brązowym i czarnym. Dobermany to wesołe i chętnie bawiące się zwierzęta. Są bardzo sprawne fizycznie i wyjątkowo pewne siebie. Dla obcych mogą być bardzo groźne, jednak dla właścicieli są czułe i oddane. Będą broniły posesji bez wahania, z wysoką czujnością. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem i mądrego prowadzenia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>