5 Ciekawostek o perfumach, o których nie wiedziałaś
Perfumy – przedmiot codziennego użytku, bez którego nie ruszamy się dziś z domu. A może owiany nutką alchemicznej tajemnicy odwieczny przedmiot pożądania? Czy też ulotny symbol zmysłowej kobiecości? Niezależnie od tego, jak je postrzegasz, na pewno nie raz zastanawiałaś się, w jaki sposób powstają, jak są komponowane, czy jak powinno się ich używać, by jak najdłużej cieszyć się zapachem. Poniżej prezentujemy 5 ciekawostek ze świata zapachów, które mogą cię zaskoczyć.
Pochodzenie i znaczenie
Olejki eteryczne i wonne maści znane są człowiekowi już od Starożytności. W Mezopotamii i Egipcie używano ich do balsamowania oraz podczas rytuałów świątynnych. Starożytni Rzymianie osiągali zapachy poprzez palenie żywic, czy drewna. Łacińskie „per fumum” oznaczające „przez dym” weszło do powszechnego użytku jako określenie aromatycznych substancji.
Perfumy jak muzyka
Perfumy, jako kompozycje zapachowe składają się z wielu elementów. Do ich wyjaśnienia używa się terminów zaczerpniętych ze świata muzyki, jak kompozycja czy nuty. I tak, każdy zapach stworzony jest z trzech poziomów nut (zwanych nutami głowy, nutami serca i nutami bazy). Substancje, z których uzyskuje się poszczególne nuty mają różny czas parowania, dlatego perfumy pachną inaczej zaraz po ich zaaplikowaniu i po jakimś czasie.
Najdroższe perfumy Świata
Perfumy DKNY Golden Delicious w specjalnej butelce warte są okrągły milion dolarów. Butelka wykonana jest z 14-karatowego złota i ozdobiona niemal 3000 kamieni szlachetnych (szafirami i diamentami w różnych kształtach i kolorach)
Pocieranie nadgarstkami
Gdy wybieramy perfumy, zazwyczaj spryskujemy nimi nadgarstki. Jest to dobra praktyka, ponieważ, to miejsce, które naturalnie podgrzewa zapach zapewniając mu dłuższe trwanie. Błędem natomiast jest pocieranie nadgarstków o siebie. Naruszamy w ten sposób rozwój kompozycji perfum sprawiając, że nuty głowy szybciej się ulatniają, a perfumy będą się zwyczajnie krócej na nas trzymały.
Perfumy bez własnego zapachu
Każde perfumy pachną inaczej na różnych osobach, ponieważ wchodzą w reakcję chemiczną ze skórą, której skład chemiczny różni się w zależności od jednostki. Fakt ten wykorzystano w perfumach Escentric Molecules – Molecule 01. Perfumy mają tylko jeden składnik, który ma za zadanie wydobyć naturalne nuty zapachowe z naszej skóry. Efekty mogą być zaskakujące!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj przewodnik „Wszystko, co warto wiedzieć o perfumach” ShopAlike.pl.
2 komentarze
Świetne ciekawostki 🙂 nie sądziłam, że zapach DKNY Golden Delicious jest najdroższym zapachem świata 🙂
Fajny wpis, rzeczywiście kilka rzeczy mnie zaskoczyło 🙂