Główne menu

5 filmów, które powinien zobaczyć każdy wrażliwiec

Osoba wrażliwa patrzy na świat nieco inaczej niż pozostali, obdarzeni przeciętną wrażliwością. Odbiera wszystkie emocje mocniej, widzi pewne prawidłowości intensywniej, szybciej się wzrusza, ma większą samoświadomość. Z jednej strony to źródła jej siły, z drugiej słabe punkty, które sprawiają, że częściej może obrywać od życia.

Świetnie pokazują te wszystkie aspekty i odmienne twarze wrażliwości poniższe filmy. Widziałaś je wszystkie?

„Tańcząc w ciemnościach” 2000 rok

Selma traci wzrok. Pracuje jednak ile sił w fabryce,  żeby zebrać pieniądze dla syna i uchronić go od podobnego losu. Codzienność umila jej śpiewanie i bujna wyobraźnia. Gdy życie staje się nie do zniesienia, świat marzeń wciąga Selmę bez końca i pozwala przetrwać.

„Tańcząc w ciemnościach” to dramat, musical, który został nagrodzony wieloma wyróżnieniami. Dzieło Larsa von Triera to film niesamowity pod wieloma względami, całkiem inny, niepowtarzalny, niepodobny do żadnego innego.

W filmie główną rolę gra Björk, która początkowo miała jedynie stworzyć muzykę do filmu, okazało się, że wcieliła się w Selmę i zrobiła to doskonale. To jedna z tych kreacji, którą zapamiętuje się na długo!

„Siła spokoju” 2006 rok

Dan Millman to dobrze rokujący sportowiec. Niestety zbyt pewny siebie i żyjący tak, jakby należało mu się wszystko, co najlepsze i jakby dobra passa miała trwać wiecznie.

Pewnego dnia ulega wypadkowi i jego marzenia o wielkiej karierze kończą się z dnia na dzień. Rozsypuje się na drobny mak…Chłopak po pierwszej traumie, wbrew wszystkim i wszystkiemu, otrząsa się.

Rozpoczyna podróż wgłąb siebie i odkrywa coś, o czym nie miał dotąd pojęcia.

„Siła spokoju” to ekranizacja powieści Dana Millmana „Droga miłującego pokój wojownika”. Zachwyca niezwykłym klimatem i siłą przekazu. Zdecydowanie warto obejrzeć!

„Ona” 2013 rok

Niezwykły melodramat z gatunku Sci-Fi, opowiada o samotnym pisarzu, który kupuje system spełniający wszystkie potrzeby swojego użytkownika. Mężczyzna bardzo szybko wikła się w romans, który pokazuje, jak wielkie zagrożenia mogą przynieść światu nowoczesne technologie, jak bardzo obecnie bywamy od siebie oddzieleni i jak wiele tracimy, powierzając swoją codzienność na życie w świecie wirtualnym.

Ona

„Ona” to film, który dostał 5 nominacji do Oscara. Ostatecznie otrzymał Oscara za scenariusz.

„Donnie Darko” 2001 rok

Początek filmu wydaje się zwyczajny. Widzimy żyjącą sobie na peryferiach miasta, w małej amerykańskiej miejscowości zwyczajną rodzinę o typowych problemach. Uwagę od razu przykuwa jednak nastoletni chłopak – Donnie, na pierwszy rzut oka „inny”, z problemami emocjonalnymi i dziwnymi zachowaniami.

Wkrótce okazuje się, że film wcale nie opowiada prostej, przeciętnej historii. Pojawia się bowiem…. królik, który ratuje chłopaka z opresji. Odtąd historia nabiera tempa, a widza otacza niesamowity klimat.

Thriller dla osób lubiących niejednoznaczne zakończenia.

„Melancholia” 2011 rok

„Melancholia” to film Larsa von Triera, autora „Tańcząc w ciemnościach”, kolejna wizja, która zapada w pamięć. Tym razem jest to piękna historia o końcu świata, a na poziomie jednostki analiza rozwijającej się depresji.

Melancholia

Głównymi bohaterkami są dwie siostry, które zmierzają się z katastroficzną zapowiedzią zderzenia z ziemią innej planety. Nie mamy tu tradycyjnych obrazów typowych dla innych filmów o końcu świata – paniki, chowania się po schronach, tłumów tratujących się na ulicach. Jest w zamian opowieść o końcu prowadzona z perspektywy jednostki, co daje mnóstwo nowych, świeżych możliwości.

W ten sposób powstał bardzo intymny film, osobisty obraz, pięknie zrealizowany i świetnie zagrany. Warto zobaczyć.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>