Główne menu

5 najwcześniejszych objawów depresji

Depresja to podstępna choroba, uważana za jedno z największych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Atakuje wszystkich, niezależnie od wieku i pozycji społecznej. Chorują młodzi i starsi, single i osoby w szczęśliwych związkach, ubodzy i zamożni. Niestety trudno depresji zapobiegać, dlatego dobrze znać objawy, które wskazują, że możemy być jej ofiarą, by możliwie szybko zareagować, poszukać pomocy. Oto5 najwcześniejszych objawów depresji.

Depresja to nie smutek, to nie jest chwilowy spadek formy, czy gorszy nastrój. To poważna choroba, którą trzeba leczyć, bo sama nie mija. Niestety współczesne ograniczenia sprzyjają wystąpieniu depresji.

Poczucie beznadziei i brak perspektyw

Czasami widzisz świat w czarnych barwach. Kobiety mają tendencję do czarnowidztwa w drugiej fazie cyklu, przed menstruacją. To wszystko wina hormonów. Tak po prostu jest.

Zaburzenia depresyjne to coś więcej niż przychodzący i mijający pesymizm. To ciągłe, niemijające poczucie, że życie nie ma do zaoferowania nic ciekawego, że nic interesującego nas nie czeka. Nie ma nadziei, przyszłość jawi się beznadziejnie, pojawia się dojmująca bezradność i brak siły na to, by działać i cokolwiek próbować zmieniać. Brakuje ciekawości, entuzjazmu, przeważa przekonanie, że to, co dobre już za nami.

Brak zainteresowań

Kiedyś lubiłaś biegać? To już nie sprawia Ci jednak przyjemności. Nie cieszy czytanie, spotykania z przyjaciółmi. Nudzą Cię książki, filmy. Nie znajdujesz w swoim życiu nic, co tak naprawdę Cię pochłania. Wszystko jest mdłe, niejakie, jakby ktoś zapomniał doprawić życie.

Wycofujesz się z zajęć, które kiedyś sprawiały Ci frajdę. Nie czekasz na ważne wydarzenia. Przyjmujesz to, co Cię spotyka z obojętnością. Nie ma takiej rzeczy, która wzbudzałaby w Tobie entuzjazm. Przez cały dzień marzysz tylko, żeby wszyscy w końcu dali Ci spokój. Najbardziej pragniesz być sama, zasnąć lub…zniknąć już na zawsze. Nie być w ogóle.

depresja

Niskie libido

Depresja często daje o sobie znać w sypialni. To jedne z pierwszych objawów, kiedy nasze ciało zamyka się i odtrąca wszelką przyjemność. Staje się skorupą, która nie należy do nas. Zamykamy się na to, co wcześniej przynosiło radość. Nie chcemy już czuć. Nie mamy takiej potrzeby.

Nasze libido spada. Bywa, że seks całkiem przestaje nas interesować. Fizycznie i psychicznie nie jesteśmy gotowe na współżycie.

Nienawiść do samej siebie

Inne wczesne objawy depresji? To na pewno nienawiść do samej siebie, niskie poczucie własnej wartości, obarczanie się winą, silne przeczucie, że niewiele znaczę.

Osoba z depresją często jest zdania, że „to wszystko jej wina”, „cokolwiek robi, robi źle”, „lepiej dla niej i dla świata byłoby, gdyby zniknęła”.

Problemy ze snem

Bardzo charakterystycznym objawem depresji jest senność, zmęczenie i brak energii. Zauważamy u siebie zaburzenia snu – albo jesteśmy tak wykończone, że najchętniej nie wychodziłybyśmy z łóżka. Ciągle byśmy spały. Gdy nadchodzi poranek, mocno zaciskamy powieki, nie chcemy przywitać nowego dnia.

Jest też inny charakterystyczny objaw. Mimo potrzeby wypoczynku, pojawiają się problemy z zasypianiem. Wieczorem długo nie możemy zasnąć, obracamy się na każdą stronę, liczymy, rozmyślamy i nic… Gdy w końcu zaśniemy, kilkakrotnie w nocy się budzimy i wstajemy niewyspane. Noc zamiast przynosić upragnione ukojenie, stanowi kolejny powód do stresu.

Jeśli zauważasz u siebie objawy depresji, nie czekaj aż samo minie. Umów się na wizytę u psychologa.

    Komentarz ( 1 )

  • Kasia

    Psycholog nie zaszkodzi ale lepiej skorzystać z psychiatry, który wdroży leczenie farmakologiczne. Najlepiej wdrożyć leczenie dwutorowe. Dobry psychiatra i psychoterapia. Nie ma się czego wstydzić. Wszystko jest dla ludzi, a dobre leczenie przynosi bardzo szybkie efekty.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>