5 niezawodnych sposobów, żeby żywa choinka dłużej stała
Trudno zastąpić prawdziwą świeżą choinkę. Ta uważana jest przez wielu za najlepszą. I doskonale, gdy jej walorami możemy cieszyć się jak najdłużej. Jednak co zrobić, żeby przedłużyć świeżość naturalnego drzewka?
Zanim postawisz ją w miejscu docelowym
Jeszcze zanim choinka zostanie postawiona w miejscu docelowym, przygotuj ją do tego. Najlepiej na minimum dobę odstaw ją w chłodne miejsce, do piwnicy, czy ustaw w chłodniejszym korytarzu. Jeśli masz czas, przechowuj choinkę w garażu czy w innym miejscu w celu zahartowania jej co najmniej przez kilka dni.
Jeśli choinka jest cięta, umieść ją w wiadrze z ciepłą wodą, możesz dosypać trochę piasku, żeby zadbać o stabilność rośliny. Zanim jednak to zrobisz, skróć pień o około 4 centymetry. Po tym, gdy choinka swoje odstoi, ustaw ją w miejsce, w którym ma docelowo stanąć. Pamiętaj, że najlepiej wybierać drzewka świeże, idealnie gdy są
ścinane przy zakupie.
Gdzie ustawić drzewko w mieszkaniu? Najlepiej na stronie południowej, z dala od miejsc, obok których często przechodzimy czy w pobliżu których bawią się dzieci.
Zadbaj o stabilność drzewka! Nie najlepszym miejscem jest przestrzeń tuż przy kaloryferze, z uwagi na ryzyko szybkiego opadania igieł.
Odpowiednio podlewaj
Roślina potrzebuje wody. Jednak należy dostarczać ją w odpowiedni sposób. Doskonałym domowym patentem jest podlewanie drzewka wodą z cukrem (ewentualnie solą) – dwie łyżki na litr wody. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne odżywki dodawane do wody, do kupienia w sklepach ogrodniczych.
Woda powinna być w temperaturze pokojowej i najlepiej wcześniej odstana. Dzięki temu unikniemy zbyt szybkiego opadania igieł.
Może rodzić się pytanie, jak dużej ilości wody potrzebuje zielone drzewko? To oczywiście zależy od jego wielkości. Szacuje się, że od pół do nawet czterech litrów na dobę.
Zadbaj o igły
Jest też dobry sposób na zachowanie igieł w dobrej kondycji. Poleca się ich zraszanie. Delikatne spryskanie igieł ochroni je w pewnym stopniu przed przeciągami i wpływem wysokiej temperatury.
Dbanie o igły to również unikanie nadmiernego obciążania gałązek. Spójrz na roślinę. Zobacz, jak uginają się jej gałązki i mądrze ją udekoruj. Czasami mniej znaczy więcej.
Odpowiednia wilgotność
Kluczowa jest również odpowiednia wilgotność panująca w pomieszczeniu. Dla jej uzyskania stosuje się nawilżacze powietrza, żeby uchronić przed nadmiernym wysuszeniem powietrza. Można również ułożyć mokre ręczniki na kaloryferze, choć na pewno lepsze pod względem estetycznym będzie użycie nawilżaczy.
I temperatura
Żeby drzewko dłużej postało i nie gubiło igieł, warto zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym stoi. Najlepsza to taka, która nie przekracza 20 stopni. Zbyt mocno nagrzane pomieszczenie niestety przyspiesza umieranie rośliny.
Zostaw komentarz