Główne menu

5 oznak odwodnienia – wystarczy, że zaczniesz więcej pić

Uczucie pragnienia to już sygnał alarmowy wysyłany przez nasz organizm, który jest odwodniony. Gdy chce nam się pić, oznacza to, że zasoby zostały już mocno wyczerpane.

Jednak to niejedyna informacja, którą śle nam nasze ciało. Jest wiele innych, których nawet nie kojarzymy z brakiem wody. Warto o nich wiedzieć, bo zamiast tabletek, wystarczy szklanka mineralnej…Prosto, tanio i zdrowo!

5 oznak odwodnienia

Głód

Często jemy nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale dlatego, że chce nam się pić.  To wtedy mamy ochotę na soczyste przekąski, sięgamy po słodkie jogurty, serki, lody…Tymczasem długotrwałe nieprzyjmowanie wystarczającej ilości wody (przy średniej temperaturze około 1,5-2 litrów na dobę) sprawia, że organizm broni się, dbając o przetrwanie, poprzez pobieranie wody z pożywienia. Im więcej jemy, tym więcej wody dostarczamy. A że przy okazji tyjemy…, to już efekt uboczny.

Ból głowy

Już niewielkie odwodnienie objawia się bólem głowy, który gdy staje się większy, usuwamy przy użyciu tabletki.

Kiedy organizm jest odwodniony, wraz z H20 traci cenne składniki: potas, sód, co ma bezpośredni wpływ na zmianę składu krwi. Bardzo wrażliwy na wszelkie nieprawidłowości mózg – reaguje bólem.

Ból jest tym większy, im więcej wody tracisz. Naczynia krwionośne rozszerzają się, objętość krwi spada, zmniejsza się jej dopływ do mózgu, co pogarsza samopoczucie.

Dlatego zamiast kolejnej tabletki, spróbuj nawadniania – systematycznego picia wody małymi łyczkami. Najlepiej butelkę mineralnej miej zawsze przy sobie…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>