Główne menu

5 powodów, dla których kobiety nie chcą mieć dzieci, czyli nie można mieć wszystkiego

W Polsce coraz głośniej mówi się o kryzysie demograficznym. Rodzi się za mało dzieci i nasz kraj zwyczajnie wymiera…Dzieci stanowią tylko 1/6 społeczeństwa, jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to 1/4. Obecnie w Polsce żyje około 6 milionów dzieci – tak źle nigdy dotąd nie było.

Podobnie jest w wielu rozwiniętych krajach na całym świecie. W Stanach prawie połowa kobiet między 15 a 44 rokiem życia nie ma dzieci – każdego roku liczba ta nieznacznie, ale systematycznie rośnie. Średnio rodzi się 1,5 a w Polsce 1,2 dzieci na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat), a żeby zachować stabilną populację ta liczba musi być dwa razy większa – co najmniej na poziomie 2,1.

Nic dziwnego, że wiele organizacji, fundacji i sporo stowarzyszeń namawia bardziej lub mniej trafionymi komunikatami do posiadania dzieci…Jednak chyba nie tędy droga. Prawda?

Gdy kobieta nie chce mieć dzieci

Gdy młoda atrakcyjna kobieta mówi, że nie chce mieć dzieci, nagle zapada cisza. Jak to? Dlaczego? Jest szalona? A może nie może? Na pewno z sama z siebie nie mogła podjąć takiej głupiej decyzji. Przecież to wbrew naturze…Na pewno zmieni zdanie i będzie tego żałować…A wtedy będzie za późno.

O ile to pierwsze pytanie, dlaczego nie chcesz mieć dzieci – można zrozumieć, najbliżsi mogą przecież chcieć poznać powody tak istotnej życiowej decyzji, o tyle ocena tego, co myśli dojrzała kobieta i próby prostackiego wpłynięcia na jej światopogląd, nawet z myślą o „jej dobru”, można uważać za z góry skazane na porażkę. Nie ma sensu psuć nerwów sobie i niedoszłej mamie. Niby oczywiste…a jednak nadal każdego dnia wiele osób próbuje w sposób agresywny, nieznoszący sprzeciwu zmienić życie kobiet. I czuje frustracje z tego powodu, że ich argumenty do „upartej damy” nie trafiają…

Może warto uzmysłowić sobie, że tak poważnej decyzji o nieposiadaniu dzieci nie podejmuje się spontanicznie. Są ku temu powody.

Pieniądze

kobiety nie chcą mieć dzieciKobiety nie decydują się na dziecko, bo są przekonane, że je na to nie stać lub mają dobrą pracę, stabilne dochody, wygodne życie i nie chcą z tego rezygnować. Obawiają się, że ciąża i urlop macierzyński pozbawi je możliwości rozwoju zawodowego, dlatego odwlekają w nieskończoność czas podjęcia decyzji o posiadaniu potomstwa albo świadomie wybierają dla siebie inną drogę.

Życiowe zmiany

Posiadanie dziecka zmienia bardzo wiele – priorytety, dążenia, weryfikuje przyjaźnie, znajomości, jak również jest wielkim sprawdzianem dla relacji kobieta-mężczyzna i dla niej samej – czy będzie dobrą matką. Wymaga wielkiego poświęcenia, sporego nakładu czasu i energii – nie każda kobieta chce i może się na to godzić. Wiele pań patrzy na to realnie – jeśli nie jest gotowa wystarczająco się poświęcić, nie chce nikogo krzywdzić, dlatego nie decyduje się na wychowywanie dziecka przez babcie, nianie, żłobek i wiecznie sfrustrowaną, nieobecną mamę.

  12 komentarzy

 • Joasia

  Niby ich sprawam ale dla mnie jednak to w jakims sensie nienormalne jak druga osoba nie ma instynktu macierzynskiego w koncu tak nas stworzyla natua, gdyby nie on to wyginelibysmy…w sumie wszystko na to wskazuje, ze przetrwają geny tych madzrejszych kobiet co sie rozmnazaja ech i chyba dobrze

  • Zbigniew Jerzy

   Joasia,
   dlaczego dokonujesz zamachu na wolność wyboru tych kobiet które, dzieci mieć nie chcą. Kim ty jesteś że, pozwalasz sobie na ocenę ich poziomu intelektualnego?
   Wnioskuję że, Twoje geny się zreplikowały, czy słusznie ?
   Nie mnie oceniać.

   • laura

    PO TYM, KTO MA DZIECI W POLSCE WIDZĘ, ŻE TO WCALE NIE TE NAJMĄDRZEJSZE TYLKO DUUUUUŻO PATOLOGII:)

   • monika

    Joanno.. to nie jest tak,że przetrwaja geny najmądrzejszych kobiet. Dzieci rodzą sie też w patologicznych rodzinach, prostytutki rodzą dzieci, narkomanki, alkoholiczki. Czy uważasz że to są ,,mądre geny,,?

  • nadi

   No nie wiem, z moich obserwacji wynika, że na potęgę rozmnażają się raczej ci głupsi (często przez przypadek), a ci inteligentni bardziej kontrolują swoją płodność i dużo rzadziej przekazują dalej swoje geny…

  • Majtas

   Nienormalne to jest gdy dwie osoby tej samej płci chcą tworzyć rodzinę i mieć dzieci – tak natura homo sapiens nie tworzyła.

 • xxx

  Zawsze chcialam miec duza rodzine i moje marzenie sie spelnilo 🙂 Nie wyobrazam sobie inaczej ale na decyzje innych nie staram sie wplynac, Ich sprawa

 • Aga

  Ja nie chce miec dzieci, bo po prostu ich nie lubie, jak widze kolezanki z rozwrzeszczanymi malymi, jak widze ich spojrzenia, umeczenie, wiem ze dobrze zrobilam

 • Baśka

  Dołączam do tych, którzy nie chcą mieć dzieci
  dobrze mi z tym

 • Daria

  Nie chcę mieć dzieci, bo boję się, że będę taka sama jak moja matka, a tego nigdy bym sobie nie wybaczyła. Drugim powodem jest strach, ze urodzi się chore tak jak ja. Kolejny to rzeczywiście pieniądze.

 • Ala

  Hej! Piszę artykuł o bezdzietnych z wyboru. Gdyby ktoś chciał zostać jednym z jego bohaterów/bohaterek, zapraszam do kontaktu: ally-lp@tlen.pl Pozdrawiam i będę wdzięczna za pomoc!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>