Główne menu

5 powodów, dla których nie warto być inteligentną kobietą

Teoretycznie osoby inteligentne mają w życiu lepiej. Mogą spełniać marzenia, nie ograniczając się do wąskiej listy zawodów czy sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wszędzie sobie dadzą radę, sprawdzą się w każdej sytuacji, nie tak łatwo ich oszukać. Mają większe szanse na spektakularny rozwój zawodowy i dobre zarobki. Nic tylko rozwijać swoją inteligencję?

Ale czy aby na pewno?

Paradoksalnie osoby inteligentne nie mają łatwego życia. Płacą wysoką cenę za samoświadomość i niezależność. Zwłaszcza jeśli są kobietami. Inteligentna kobieta bardzo często miewa trudność z odnalezieniem równie rozgarniętego męża, nie zadowoli się pierwszym lepszym przeciętniakiem jak jej głupsza koleżanka, będzie bardziej wymagająca, jeśli chodzi o wybór zawodu czy miejsca zamieszkania. Nie wybiera byle czego. Jej niezależność może być odbierana jako wada, bo czasami lepiej być bezradną i prostą, zamiast „wymyślać” i stawiać zbyt wysoko poprzeczkę.

Nic dziwnego, że bez problemu można znaleźć powody, dla których nie warto być inteligentną.

Skłonność do depresji

Osoby inteligentne, twórcze, bardziej wrażliwe  są szczególnie narażone na depresję. Ba, częściej zapadają na choroby psychiczne. Zależność tę udowodnili szwedzcy naukowcy. Przykładem może być choroba afektowno-dwubiegunowa Vincenta van Gogha, Leonardo da Vinci i Bolesław Prus mieli problem z fobiami, Albert Einstein najprawdopodobniej cierpiał na zespół Aspergera, a Newton miał schizofrenię. Depresja jest często spotykana wśród aktorów i ludzi zamożnych. Szczególnie narażone są na nią kobiety, zwłaszcza w grupie wiekowej 30+.

Szwedzcy badacze po zbadaniu około 1,2 miliona osób odkryli, że osoby twórcze częściej chorują psychicznie. Inteligencja i większa świadomość otaczającego świata zwiększa ryzyko zapadania na choroby psychiczne. Nic dziwnego, jak patrzeć na świat, paradoksy i niesprawiedliwości widoczne na każdym kroku i nie zwariować?

Mniej przyjaciół i kłopot ze znalezieniem partnera

Osoby inteligentne mają mniejszą grupę przyjaciół. A jednostki uważane za niespotykanie inteligentne najlepiej czują się…samotnie. Inteligentnej kobiecie trudniej znaleźć partnera. Nic dziwnego, stara się wybrać równie rozgarniętego, jak ona, a takich…jak na lekarstwo.

Naukowcy tłumaczą to na wiele sposobów. Po pierwsze osoby inteligentne są bardziej wymagające w stosunku do innych, dlatego z większą starannością dobierają sobie znajomych. Wolą mieć jednego, dwóch przyjaciół niż grono mniej znanych osób wokół siebie. Po drugie inteligentne osoby lepiej radzą sobie ze stresem, szybciej przystosowują się do współczesnych wyzwań i odnajdują inne sposoby na odreagowywanie niż kontakty społeczne. Po trzecie myśli osób inteligentnych bardziej skupiają się na samorozwoju, realizacji marzeń, do których obecność osób trzecich nie jest potrzebna.

Poza tym inteligencja u kobiet to zdecydowanie za mało. Dużo łatwiej w życiu mają panie uważane za atrakcyjne. Innymi słowy lepiej być ładną a niezbyt mądrą niż bardzo inteligentną i brzydką…  Dlaczego? Ponieważ piękna twarz wystarczy, by uznać daną osobę za sympatyczną…i inteligentną. Uroda jest bowiem utożsamiana z wyższym IQ. Paradoks?

Bardziej wyszukane poczucie humoru

Osoby inteligentne mają bardziej wyszukane poczucie humoru. Nie śmieją się z byle czego, dlatego czasami mogą być uważane za zbyt poważne i nieatrakcyjne jako kompani do zabawy.

Często są mniej spontaniczne, rozważają sposób zachowania w danej sytuacji, wykazują mniej entuzjazmu do niskiego lotu wygłupów, dlatego czasami odstają…. Mniejsza skłonność do ryzyka często odbiera im radość z wielu aktywności. I wiąże się z poczuciem niezrozumienia ze strony otoczenia.

Według naukowców, osoby ponadprzeciętnie inteligentne najczęściej wybierają…czarny humor.

Większe lęki

Osoby inteligentne są bardziej świadome tego, co się dzieje wokół nich. Mają większą wiedzę na temat mechanizmów, które kierują światem. Lepiej przewidują zagrożenia, z czym wiąże się większe ryzyko odczuwania lęków.

U kobiet ma to związek przede wszystkim z większym zamartwianiem się, analizowaniem własnego zachowania, rozpamiętywania, co można byłoby zrobić lepiej. Większa świadomość z jednej strony prowadzi do ubezpieczania się i asekuracyjnego stylu życia, z drugiej do wielu frustracji, bo niestety nie wszystko w życiu można przewidzieć i czasami zwyczajniej łatwiej byłoby pewnych rzeczy nie wiedzieć i żyć w słodkiej nieświadomości.

Wyższe wymagania

Osoby inteligentne są wymagające. Więcej oczekują od siebie, dlatego bardziej się starają. W ten sposób pokonują własne ograniczenia i osiągają kolejne szczebla kariery, szybciej awansują i lepiej zarabiają. Mają większą satysfakcję z własnego życia.

Jednak wyższe wymagania w stosunku do siebie wiążą się również z mniejszą tolerancję na głupotę innych. I to kolejny powód do wiecznego poczucia niezadowolenia.

Bo, jak żyć w świecie pełnym absurdów, w mieście, w którym głupota jest w cenie, a zapobiegliwość objawem naiwności? Inteligencja nie ułatwia odbioru niezbyt optymistycznej rzeczywistości. Prędzej czy później można dojść do wniosku, że głupi ma po prostu w życiu łatwiej. Bo czasami lepiej nie widzieć, nie wiedzieć, nie myśleć i brać życie takie, jakie jest, bez oczekiwań.

P.S. Mimo wszystko wolę być inteligentna niż ładna i głupia. A Ty?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>