Główne menu

5 powodów, dla których zamiokulkas jest tak popularny

Zamiokulkas zamiolistny  to roślina bezproblemowa. Duża, zjawiskowa, ale też wyjątkowo łatwa w uprawie. Stąd jej ogromna popularność. Zresztą są też inne powody, które sprawiają, że decydujemy się właśnie na nią.

zamiokulkas

Modne kwiaty domowe. Zamiokulkas

Moda się zmienia. Także jeśli chodzi o wybór kwiatów. W ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszy się zamiokulkas z charakterystycznymi ciemnozielonymi liśćmi, o skórzanej fakturze, dumnie rosnącymi ku górze.

Ma tę przewagę nad innymi kwiatami, że rośnie powoli, ale docelowo może osiągać nawet 100-150 cm wysokości. Dzięki temu bez problemu może być ozdobą domu przez lata.

Stosunkowo nowy kwiat domowy

Zamiokulkas to stosunkowo nowa propozycja. Do ogrodnictwa, jako kwiat domowy został wprowadzony dopiero w 1996 roku. Dość szybko stał się jedna popularny i w XXI wieku z uwagi na swoje niskie wymagania jest naprawdę chętnie kupowany.

Dzięki temu, że roślina jest nowa, to jest nadal atrakcyjna i jeszcze się nie „opatrzyła”.

Niewymagający

Podstawowa zaleta rośliny to fakt, że jest ona niewymagająca i łatwa w uprawie. Jest właściwie w pełni odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne. W jej przypadku właściwie nie ma problemu ze szkodnikami. Nie potrzebuje częstego podlewania, obchodzi się  bez nawożenia, choć systematyczne wzbogacanie gleby zapewnia roślinie lepsze warunki wzrostu.

Najszybciej rośnie na stanowisku jasnym, z rozproszonymi promieniami światła. Lepiej nie wystawiać jej na bezpośrednie promieniowanie, by nie dopuścić do powstania na jej liściach brązowych plam.

Zamiokulkas nie lubi przelania, bez problemu znosi suszę w przeciwieństwie do nadmiaru wody. Bez problemu poradzi sobie przez wiele tygodni bez podlewania. Jest doskonałą propozycją dla osób zapominalskich, a także dla osób często podróżujących.

Z drugiej strony dla zamiokulkasa szczególnie niekorzystne jest przelanie. Z nadmiarem wody roślina nie umie sobie poradzić, gdy jest ciągle zbyt obficie podlewana zrzuca liście i zamiera. Szczególnie ostrożnie z podlewaniem zimą!

Piękny

Zamiokulkas to przede wszystkim zielone lśniące liście. Jednak nie tylko. Roślina czasami również zakwita. Można liczyć na to wtedy, kiedy zapewni się jej najlepsze z możliwych warunków. Na uwagę zasługują jej białozielone kwiatostany w formie charakterystycznej kolby.

Rośnie powoli

Zamiokulkas to roślina, która daje mnóstwo satysfakcji w trakcie uprawy. Jednak trzeba się nastawić na wolne rośnięcie. Z drugiej strony taka opieszałość rośliny sprawia, że każdy nowy liść jest witany z dużym entuzjazmem.

Roślina może dorastać nawet do 15o cm.

A Wy macie rośliny w domu? Może jest wśród nich zamiokulkas?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>