6 genialnych sposobów na utrwalenie opalenizny
Lato to piękny czas. Również z uwagi na korzystny wpływ na wygląd. Najczęściej latem czujemy się najpiękniejsze. Zrelaksowane, opalone. Piękny brązowy kolor skóry dodaje nam uroku, wyszczupla. Niestety opalenizna dość szybko znika. Czy da się utrwalić ją na dłużej? Oto 6 genialnych sposobów, które nam pozwolą zadbać o piękny wygląd skóry, ciesząc się latem jeszcze dłużej! Jakie są sposoby na utrwalenie opalenizny?
Czym właściwie jest opalenizna?
Opalenizna to z punktu fizjologii reakcja obronna organizmu. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych wytwarza pigment, który nazywamy melaniną. W ten sposób chroni skórę przed uszkodzeniami, a zwłaszcza przed skutkami poddawania się działaniu szkodliwego działania promieni UV.
Jak długo utrzymuje się opalenizna?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To jak długo utrzyma się opalenizna w dużym stopniu zależy od tego, jak mocno się opaliłyśmy.
Po drugie znaczenie ma, czy po sesji kąpieli słonecznych przebywamy na plaży, na zewnątrz. Czy skóra wystawiana jest na działanie promieni słonecznych. Jeśli tak, to „wystarczą krótkie przypomnienia”, by w ten prosty sposób zachować opaleniznę na dłużej. Znaczenie ma również kondycja naszej skóry, jej stopień nawilżenia.
Bardzo istotny jest nasz naturalny kolor skóry. Na dłużej zachowają opaleniznę osoby o ciemnej karnacji, skórze oliwkowej i z natury ciemniejszej. Posiadacze skóry bardzo jasnej, beżowej niestety szybciej tracą brąz.
Można jednak przyjąć, że opalenizna, bez dodatkowych zabiegów i starań, utrzymuje się około 7-10 dni. Po tym czasie powoli znika.
Utrwalenie opalenizny. Nawilżenie
Chcesz utrzymać na dłużej opaleniznę? Stosuj krem nawilżający. Im skóra zachowana jest w lepszej kondycji, im lepiej nawilżona, tym piękny kolor ma szansę utrzymać się na dłużej. Dlatego zaprzyjaźnij się z balsamem, możesz sięgnąć po taki, który dodatkowo utrwala opaleniznę. Doskonałym składnikiem, na który warto
zwrócić uwagę jest olej kokosowy, poza tym olejek karotenowy, aloes i masło shea.
Wśród kosmetyków po opalaniu są takie, które mają w składzie niewielką ilość samoopalacza, dodatkowo wspomagającą utrzymanie brązu.
Utrwalenie opalenizny. Samoopalacz
Wiele osób decyduje się na użycie samoopalacza. To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli mamy już opaloną skórę. Wtedy nakładanie tego kosmetyku jest dużo prostsze.
Stosowanie kremu z filtrem
Wydawać by się mogło, że jak skóra jest już opalona, to nie trzeba stosować żadnych kremów z filtrem. Jednak to złudzenie. Niestety unikanie stosowania filtrów, zwłaszcza podczas dłuższej ekspozycji na działanie promieni UV może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry. Skóra opalona jest już w „fazie obronnej”, dlatego warto ją wspomóc, by nie doszło do jej uszkodzeń.
Picie wody
Jeśli zależy Ci na trwałej opaleniźnie, pij wodę. Dbanie o to, żeby skóra była odpowiednio nawilżona pomaga w utrzymywaniu jej w dobrej kondycji. Szybszemu schodzeniu opalenizny sprzyjają podrażnienia i suchość skóry.
Odpowiednia dieta a utrwalenie opalenizny
Jak zatrzymać opaleniznę na dłużej? Stosuj dobrą dietę. Pamiętaj, żeby była urozmaicona, bogata w witaminy – A, E, C. Latem to proste. Sięgaj po warzywa, spożywaj je na surowo, gotowane na parze, grillowane. Nie ograniczaj sobie dobrych tłuszczy, dodawaj do potraw nasiona, kiełki, ziarna. Staraj się jak najwięcej korzystać ze wszystkich darów lata. Im ciekawsze posiłki, bardziej kolorowe, tym lepiej.
Unikanie czynników, które usuwają opaleniznę
Kolejny ważny krok, żeby utrwalić opaleniznę, to unikać stosowania kosmetyków złuszczających takich, jak kwasy, w tym kwas salicylowy. Mocne peelingi przyspieszają schodzenie opalenizny.
Nie warto też podrażniać skóry. Niekorzystnie na opaleniznę wpłynie sauna, jacuzzi, czy łaźnia parowa. Jeśli chcemy mieć ładną opaleniznę na dłużej, unikajmy gorących kąpieli. One niestety mocno podrażniają skórę, sprzyjając podrażnieniom i łuszczeniu.
Noszenie ciasnych ubrań, nienaturalnych tkanin może niestety prowadzić do „schodzenia opalenizny”.
Zostaw komentarz