Główne menu

6 leków bez recepty, których nie zażywaj, gdy pijesz alkohol

Ranigast i alkohol

Ranigast to popularny lek na zgagę. Niestety jego zażycie w połączeniu ze spożyciem alkoholu może doprowadzić do szybszego upojenia alkoholowego. Wszystko dlatego, że zawarta w leku ranitydyna zwiększa ilość wchłanianego alkoholu z żołądka do krwi nawet o 37%.

Leki na kaszel i alkohol

Kodeina to substancja występująca w niektórych lekach na kaszel. Jest szczególnie polecana osobom cierpiącym z powodu kaszlu suchego bez wydzieliny. W mediach wielokrotnie o niej pisano w kontekście nastolatków kupujących tabletki na kaszel, by się odurzyć. Niestety składnik ten nie cieszy się dobrą sławą…

Kodeina to pochodna morfiny. Działa słabiej od niej, ale zauważa się jej wpływ na układ nerwowy. Wiele osób po jej zastosowaniu czuje zmęczenie i ospałość. Jednak gdy lek na kaszel z kodeiną w składzie połączymy z alkoholem, efekt „odlotu” może być jeszcze większy i całkiem nieprzewidywalny.

Kodeinę zawierają m.in:

 • Thiocodin (tabletki),
 • Sirupus Pini (syrop na bazie wyciągu sosnowego z dodatkiem fosforanu kodeiny),
 • Nurofen Plus (kodeina i ibuprofen),
 • Solpadeine (paracetamol, kofeina i kodeina).

Leki na przeziębienie i alkohol

Gdy łapie nas przeziębienie, nie chcemy marnować czasu na chorowanie. To zrozumiałe. W pierwszej kolejności sięgamy dlatego po mocne leki dostępne bez recepty, które zadziałają szybko i mocno. Tymczasem takie środki jak – Gripex, Gripex Max, Gripex Noc, Choligrip na noc, Grypolek, Acodin – zawierają dekstrometorfan, który w połączeniu z alkoholem poważnie może zaszkodzić.

Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na Acatar ActiTabs i leki stosowane na alergię – Alerzinę, CetAlergin, Zyrtec czy Amertil, które sprawiają, że alkohol działa dużo szybciej i łatwo się upić po jednym drinku.

Leki na biegunkę a alkohol

Leki na biegunkę, na przykład  te zawierające Nifuroksazyd, dają szybką ulgę. Niestety jeśli po ich zażyciu wypijemy nawet niewielką ilość alkoholu, możemy się nabawić – bóli brzucha, głowy, nudności, trwających nawet kilkanaście godzin.

 

  4 komentarze

 • alicia

  Ja nigdy żadnych leków nie łaczę z alkoholem. Kto chory w ogóle ma ochotę pić? A, że picia piwa na zapalenie pęcherza pomaga to mit. Herbata z pokrzywy jest bezpieczniejsza, a też działa moczopędnie. Do tego urofuraginum max i witamina C przez kilka dni i jedtem jak nowo narodzona.

 • Goska

  Ale to chyba nawet w ulotce jest napisane, żeby nie łączyć z alkoholem. Ja nie próbuję. Jak jestem chora to nie mam ochoty na picie niczego, poza ciepłą herbatką. Co do moczopędnych właściwości piwa to też o tym słyszałam, ale bez sensu pomysł. Nie ryzykowałabym, wolę wodę, ziółka i soki z dużą iloscią witaminy C.

 • Monia

  Też często słyszałam, że niektórzy ludzie na zapalenie pęcherza piją piwo. Nie wiem jaki to ma sens, ja sobie nie wyobrażam pić alkoholu biorąc jakiekowiek leki. Ok, może i to piwo działa moczopędnie, ale równie dobrze działa kawa, czy niektóre zioła. I nie trzeba się truć. Piwo to sobie zostawmy na imprezy z przyjaciółmi, jak jesteśmy zdrowi, a nie na zapalenie pęcherza 😉

 • Adrian

  Ludzie piwo jest zdrowe na wszystko w organizmie oczywiście 1 Góra 2 zawiera witaminy w tym witaminę C która leczy i uodparnia organizm ale można je pić tylko z butelki szklanej ponieważ z puszki lub plastyku wydzielają się substancje trujące dla naszego organizmu pozdrawiam serdecznie

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>