6 pomysłów na zabawy wielkanocne dla całej rodziny
Wielkanoc to święta, podczas których spędzamy mnóstwo czasu z rodziną, przy suto zastawionym stole. Okazuje się, że można od niego odejść, by pobawić się w tradycyjne zabawy wielkanocne. Oto kilka propozycji z różnych regionów Polski, a także przychodzące do nas z zagranicy. Znacie je?
Zabawy wielkanocne: wybitka. Waletka
Chyba najbardziej znana zabawa wielkanocna polegająca na stukaniu się przy stole ugotowanymi jajkami i próbie stłuczenia jaj przeciwnika. Zabawę wygrywa ten, którego skorupka jajka ucierpi najmniej i pozostanie możliwie nienaruszona. W wybitkę można bawić się całą rodziną bez końca, do czasu aż nie zabraknie nam jajek. Oczywiście uszkodzone jajka można obrać i zjeść…:)
Taniec między jajkami
To zabawa bardzo popularna już w okresie średniowiecza, znana jako Hopp Egg.
Polega na rozłożeniu na podłodze kilkudziesięciu jaj, wokół których tańczą pary. Para, której uda się przetańczyć cały utwór, bez uszkodzenia jaj, będzie mogła, według tradycji, liczyć na ożenek lub w przypadku gdy parę tworzą małżonkowie – sporą gromadkę dzieci.
By nieco utrudnić zabawę, można zawiązać osobom bawiącym się oczy. Dobrym pomysłem jest ocenianie stylu tańca. Dla efektu zaskoczenia można przygotować kilka utworów w formie remiksu.
Turlanie jajkami
Inna formą zabawy idealną na Wielkanoc dla całej rodziny jest turlanie jajkami ugotowanymi na miękko. Biorące udział w zabawie osoby ustawiają się na podłodze. Kogo jajo poturla się dalej, ten wygrywa.
Poszukiwanie czekoladowych jajek
Kolejną ciekawą zabawą na czas wielkanocny, w której szczególnie chętnie wezmą udział na pewno dzieci, jest ukrycie w domu czekoladowych jajek i poszukiwanie ich poprzez naprowadzenie najmłodszych podpowiedziami „ciepło”, „zimno”.
W podobnej formie w wielu domach odbywa się poszukiwanie prezentów od Zajączka. Zwyczaj chowania upominków pochodzi z Niemiec. Najczęściej ukrywa się je w ogrodzie (u osób, które go mają) lub w domu w różnych zakamarkach.
Trafianie jajkami do celu
Inna zabawa?
Na pewno taka, która zapewni nam mnóstwo śmiechu i…. bałaganu. Wystarczy, że potraktujemy jajka jak piłki…
W plenerze można trafiać jajkami do przygotowanego dołka. Dla lepszego efektu surowymi.
Komu jednak szkoda jajek, można wybrać inną wersję – w domu i wykorzystać do tego celu ugotowane jajka. W tym celu przygotowujemy okręg na podłodze, na przykład z kolorowej tasiemki i trafiamy do niego. Do zabawy można użyć również jajek styropianowych lub drewnianych.
Tor przeszkód z jajek
Zasiedzieliście się przy stole wielkanocnym? Przyda się nieco ruchu. Wystarczy stworzyć tor przeszkód z jajek. Nie potrzeba do tego celu używać prawdziwych jajek, wystarczą te wykonane ze styropianu czy plastikowe. Stopień skomplikowania toru i jego długość do ustalenia. Cel jeden – przejść po torze, nie dotykając jajek.
Do dzieła 🙂
6 komentarzy
W wielkanocne święta raczej nie szalejemy z potrawami, jajka i szynka z sałatką wystarczą 🙂
Pogoda zapowiada sie kiepska, wiec warto urozmaicić sobie czas zabawami, grami, wspólnym oglądaniem filmów.
Można też zabawić sie w niedokończone zdania ze świętami w tle, np. w koszyku ze święconką … ; w niedzielę palmową… ; mazurek to…
lub zorganizować konkurs na układanie dowcipnych życzeń.
O ten konkurs na dowcipne życzenia super 🙂
Z tych zabaw znamy w zasadzie tylko poszukiwanie jajek. U nas były to jednak prezenty.
W mojej rodzinie jako, że są jeszcze dzieci zawsze jest przygotowana mała mapka dzięki której bez problemu odnajduje się jakieś smakołyki 🙂
Szukanie jajek jest fajną zabawą dla dzieci. Jak ktoś je ma to spoko.
Piękne dekoracje!