Główne menu

7 ciekawostek o herbacie na Dzień Herbaty

Nie ma dnia bez herbaty. Napój ten idealnie pobudza, a jednocześnie odpręża. Świetnie smakuje i może być serwowany z wieloma dodatkami. Niektórzy wręcz wolą herbatę od kawy…choć takich koneserów, przyznać to trzeba uczciwie, jest jednak niewielu.

herbata

Kiedyś herbata nie była tak popularna

Niegdyś u swoich początków herbata była bardzo droga. Przechowywano ją pod kluczem, dostępna była tylko na specjalne okazje. Z czasem zaczęto ją sprzedawać w…aptekach, choć dzisiaj możemy ją kupić właściwie wszędzie.

Została odkryta przez przypadek

To, że pijemy dziś herbatę to całkowity przypadek. Powstała ona, a właściwie została wykryta gdy transport świeżej herbaty na statku zmókł, zaczął fermentować. Kupcy postanowili go wysuszyć i zaparzać. W ten sposób poznali nowy, bardzo aromatyczny napój, który wkrótce został zaakceptowany na całym świecie.

Istnieje też inna historia, chyba bardziej znana – herbatę miał odkryć cesarz chiński, który pił wodę na świeżym powietrzu. Do jego kubka miał trafić przypadkiem listek herbaty. Od tego miała zacząć się historia znanego na całym świecie trunku.

Wzmianki o herbacie pochodzą z X wieku przed naszą erą. Herbata pochodzi z Chin.  Do Europy herbatę sprowadzili Holendrzy w XVII wieku.

Jest zdrowa, pełna witamin

Herbata jest zdrowa. Zwiera witaminy, mikroelementy, przeciwutleniacze. Jest źródłem witaminy C i A.

Pomaga w odchudzaniu

Herbata jest niskokaloryczna.  Zawiera 1 kalorię w 1 gramie. Jeśli nie dodamy do niej miodu, cukru itd., nie dostarcza właściwie kalorii. Pozwala zaspokoić pragnienie i łaknienie, sprzyja odchudzaniu.

Można ją stosować na włosy

Herbata świetnie działa także na włosy. Czarna pozwala zadbać o naturalny, ciemny kolor. Dodatkowo wzmacnia, dodaje blasku, odżywia i zapobiega wypadaniu. Jak wykorzystać moc herbaty? Po umyciu włosów wystarczy przepłukać je naparem z herbaty i następnie wysuszyć.

Najpopularniejsza czarna

Istnieje kilka rodzajów herbaty. Najpopularniejszy to herbata czarna, następnie zielona, biała, czerwona, niebieska. Możemy pić herbatę z różnymi dodatkami. Na wiele sposobów.

Z cukrem czy bez?

Jaką herbatę pijesz? Okazuje się, że tylko 30% z nas pije słodką herbatę. Pozostali wolą gorzką.

A Ty?

    Komentarz ( 1 )

  • Królowa Karo

    Ja zdecydowanie jestem #teamkawa, ale w okresie jesienno-zimowym z przyjemnością zanurzam się w świat herbaty. Uwielbiam zwłaszcza taką zimą, z imbirem, cynamonem i owocami.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>