7 czynników przyspieszających powstawanie zmarszczek
Natura nie jest sprawiedliwa. Jednym daje więcej, innym mniej. Dla niektórych jest łaskawa, a dla innych bardzo surowa. Pocieszające i motywujące jest jednak to, że wiele zależy od nas. Tak zwany czynnik genetyczny to tylko ułamek tego, co decyduje o naszym wyglądzie. Na to, jak się prezentujemy przede wszystkim wpływają nasze codzienne decyzje i nawyki.
Cukier i zmarszczki
Cukier jest smaczny. Cukier uzależnia. A do tego niszczy skórę. Niestety, taka jest prawda. Spożywanie dużej ilości cukru przyspiesza powstawanie zmarszczek, dodaje nam lat, dodatkowo sprzyja powstawaniu innych niedoskonałości na skórze, nie wspominając o długiej liście innych problemów, jakie powoduje – na czele z otyłością.
Dlaczego tak się dzieje? Cukier jest odpowiedzialny za proces glikacji, czyli wiązania cukru z białkami. Na skutek tego procesu powstają cząsteczki znane jako AGE, które odpowiadają za starzenie.
Co ciekawe ich powstawaniu sprzyjają oprócz cukru niezdrowe metody obróbki żywności – smażenie. Warto je zastępować duszeniem i gotowaniem na parze. Poza tym dobrze ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, przetworzonych produktów mlecznych i słodyczy.
Brak ruchu i zmarszczki
Starzejemy się szybciej, gdy się nie ruszamy. Jednak to nie wszystko. Zmarszczki pojawiają się u nas szybciej, gdy przetrenowujemy się. Innymi słowy, gdy zbyt wiele czasu spędzamy na aktywności fizycznej, wtedy nasza skóra może na tym cierpieć.
Jednak regularny, umiarkowany trening jak najbardziej pomaga kondycji skóry. Poprawia krążenie, co korzystnie wpływa na koloryt skóry, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, a także zmniejsza wydzielanie AGE.
Niedobór wody
Gdy pijesz za mało wody, od razu widać to na twarzy. Twoja skóra staje się ziemista, zmęczona, pozbawiona blasku, wszelkie niedoskonałości są bardziej widoczne.
Dobrze nawodniona skóra wygląda zdecydowanie lepiej. Czy się wolniej starzeje? Na pewno skóra, która ma wszystko, czego potrzebuje ma się lepiej, dlatego dbanie wszystkie jej potrzeby jest tak ważne.
Stres
Stres nie wpływa dobrze na skórę. Nadmierny i długofalowy powoduje, że skóra traci jędrność, staje się sucha, pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. Skóra pod wpływem kortyzolu, hormonu stresu, traci swoje właściwości regenerujące. Winny jest też stan zapalny, który spowalnia regenerację skóry i blokuje produkcję kolagenu.
Za mała ilość antyoksydantów
Starzeniu się sprzyja także uboga dieta w warzywa, owoce, nasiona. Im mniej w naszym jadłospisie antyoksydantów, tym niestety gorzej dla naszej skóry.
Witamina C, E, kwercetyna, kurkumina mają też inną zaletę. Pozwalają zapobiegać powstawaniu AGE.
Palenie papierosów
Palenie papierosów nie jest zdrowe. Bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję skóry, szczególnie szybko powoduje powstawanie zmarszczek w okolicy ust (od zaciągania się), dodatkowo pogłębia wszystkie zmarszczki mimiczne, niekorzystnie wpływa też na koloryt skóry – w konsekwencji musimy borykać się z suchą i ziemistą cerą.
Opalanie
Na stan skóry negatywnie wpływa także promieniowanie UV. Na skutek ekspozycji na promienie słoneczne skóra staje się sucha, wiotka, traci jędrność, pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. Niestety opalanie sprzyja powstawaniu nieestetycznych bruzd, które bardzo trudno usuwać.
Zostaw komentarz