Główne menu

7 największych mitów o płodności

Gdy zaczynasz starać się o dziecko, nagle świat koncentruje się na jednym prostym celu, którego nie spuszczasz z oczu. Zaskakujące jest jednak to, że mimo dość dobrego wykształcenia i solidnego przygotowania teoretycznego, w Twojej głowie pojawiają się wątpliwości. Są one bardzo często podsycane przez głosy „życzliwych”, którzy są gotowi dzielić się ważnymi poradami i podsycają mity, które żyją potem własnym życiem.

Poznaj 7 największych mitów o płodności. Czy dasz się złapać w ich sidła? Czy w nie uwierzysz?

Długość i regularność Twojego cyklu nie ma wpływu na Twoją płodność

To jeden z największych mitów, który dotyczy płodności. Panuje przekonanie, że długość cyklu i jego regularność nie ma wpływu na płodność. Tymczasem te dwa fakty mają bezpośredni wpływ na jajeczkowanie, czyli szansę zajścia w ciążę.

Jeśli masz tylko kilka okresów w roku oraz miewasz nieregularne cykle, szanse na ciążę zmniejszają się, a czasami drastycznie spadają.

płodność

Duża częstotliwość zbliżeń zwiększa szansę na ciążę

Jeśli kochacie się dwa razy w ciągu dnia, możesz żyć w przekonaniu, że w ten sposób jesteś bliżej spełnienia marzenia o byciu mamą. Tymczasem to nieprawda. Bardzo częste zbliżenia sprawiają, że ilość plemników w nasieniu mężczyzn spada i tym samym zmniejsza się szansa na zapłodnienie. Optymalna częstotliwość zbliżeń to – seks trzy-cztery razy w tygodniu.

Niektóre pozycje seksualne zwiększają szansę na zajście w ciążę

Już wielokrotnie udało się udowodnić, że pozycja nie ma najmniejszego wpływu na zajście w ciążę. Sprzyjać zapłodnieniu może jedynie chwilowy „odpoczynek” po seksie oraz unikanie nagłego wstawania z łóżka. Nie ma absolutnie jednak żadnych dowodów na to, że seks w określonej pozycji zwiększa szansę na poczęcie dziecka.

Oczywiście jeśli lubisz kochać się w określonej pozycji, warto się cieszyć właśnie tym, co sprawia Ci przyjemność. Udowodniono bowiem, że w poczęciu pomaga orgazm i poczucie spełnienia.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, musisz kochać się wtedy, kiedy masz owulację lub tuż po niej

Największe szanse na zapłodnienie masz, nie wtedy, kiedy zaczniesz się kochać w dniu owulacji, ale jeszcze przed nią. To dlatego, że plemniki potrzebują czasu do dotarcia do komórki, zanim ona obumrze. Poza tym plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni.

Wiek nie ma wpływu na płodność. W ciążę zachodzą kobiety po 40-stce

Choć ciąża po 40-stce to dzisiaj nie rzadkość, to prawdą jest, że okres największej płodności u kobiety koncentruje się około dwudziestych urodzin. Szansa na zapłodnienie znacznie spada po 35-urodzinach. Już około 36. urodzin starania o dziecko statystycznie trwają dłużej, istnieje dużo większe ryzyko poronienia, poza tym znacznie zwiększa się odsetek porodów chorych dzieci.

Oczywiście płodność jest cechą indywidualną. Ma na nią wpływ wiele czynników. Przede wszystkim genetyka oraz styl życia. Kobiety zdrowo odżywiające się, uprawiające sport oraz niepalące mają większą szansę na zachowanie dłużej płodności od mniej dbających od siebie koleżanek.

Choroby intymne nie mają wpływu na płodność

Wiele kobiet o tym nie wie, ale większość chorób przenoszonych drogą płciową ma wpływ na płodność. Rzeżączka, chlamydioza czy zapalenie narządów miednicy mniejszej może powodować uszkodzenia jajowodów. To z kolei ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie szansy na zapłodnienie. Poza tym choroby przenoszone drogą płciową zwiększają ryzyko rozwinięcia się ciąży pozamacicznej. Mogą również prowadzić do trwałych uszkodzeń narządów rodnych.

Z tego powodu należy możliwie szybko diagnozować choroby intymne oraz leczyć je, by na skutek zaniedbania nie zmniejszać swojej szansy na macierzyństwo.

Twój lekarz poinformuje Cię o możliwych problemach

Niestety…większość problemów z płodnością diagnozuje się dopiero wtedy, kiedy para decyduje się na dziecko. Inaczej: kobieta i mężczyzna dowiadują się o nich w momencie, kiedy starają się o ciążę, a nie wcześniej. Dlatego liczenie na to, że ginekolog uprzedzi o ewentualnych problemach, jest bezzasadne.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>