Główne menu

7 powodów, dla których warto mieć kota

Podobno kot ma siedem żyć i spada zawsze na cztery łapy. Pod wieloma względami to stworzenie magiczne. Osnute wieloma legendami. Niektórzy twierdzą, że kot to najlepszy przyjaciel człowieka, a zwłaszcza kobiety…. Wybredny, humorzasty, ale jedyny w swoim rodzaju przytulacz. Warto go mieć. Dlaczego? Naukowcy mają kilka argumentów za.

Koty odstresowują

Wyniki badań pokazały, że posiadanie kota pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Stanowi ogromne wsparcie w sytuacjach stresowych. Zmniejsza napięcie i negatywny wpływ trudnych wydarzeń na nasze życie. Minimalizuje odczuwanie bólu i działa pocieszająco, nastraja optymistycznie.

Kot, mimo tego, że jest tylko zwierzęciem, niesie wartościowe wsparcie w trudnych chwilach. Pomaga przetrwać trudne okresy samotności.

dlaczego warto mieć kota

Koty zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca

Dzięki kotom możemy…żyć dłużej. Posiadanie kota zmniejsza poziom stresu, nastraja optymistycznie, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca. A to właśnie choroby serca w 46% przypadków są przyczyną śmierci w Polsce.

Jedno z badań pokazuje, że właściciele kotów są aż o 30% mniej narażeni na choroby serca niż osoby niemające kota.

I alergii

Choć alergia na kota częściej występuje niż alergia na psa…to posiadanie kota zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Warto mieć kota w domu, zwłaszcza jeśli spodziewamy się dziecka.

Badania pokazały, że dzieci, które do pierwszego roku życia miały kontakt z kotami, rzadziej zapadały na alergie w ogóle (ekspozycja na kota zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na roztocza, trawy, itd.)

Właściciele kotów są inteligentni

To dość kontrowersyjny argument, ale warto go przytoczyć.

Ankieta z 2010 roku przeprowadzona wśród brytyjskich właścicieli kotów pokazała, że częściej mieli oni wyższe wykształcenie niż właściciele…psów. Z kolei ankieta z 2014 roku pokazała, że właściciele kotów…są bardziej inteligentni od osób, które nie mają w domu pupila.

To dość dziwne wyniki badań? Naukowcy tłumaczą to w ten sposób. Koty nie sprawiają, że stajemy się inteligentniejsi. To właściciele, którzy mają mniej czasu, więcej pracują, więcej energii poświęcają na dokształcanie częściej wybierają koty…niż psy, które wymagają więcej zaangażowania.

Koty wymagają mniej zaangażowania

Dlaczego warto mieć kota?

Kot to mniej wymagający domowy pupil niż pies. Przede wszystkim dlatego, że kotów nie trzeba wyprowadzać na spacer. Większość kotów to kanapowce lub pupile, które same wychodzą na zewnątrz. Koty załatwiają swoje potrzeby do kuwety, współczesne rozwiązania umożliwiają zachowanie najwyższej czystości w domu. Poza tym koty najczęściej jedzą mniej niż psy, dlatego są czasami (nie zawsze!) mniej kosztowne w utrzymaniu.

Koty to doskonali przytulacze

Koty lubią przytulanie, głaskanie. To doskonali towarzysze dla osób samotnych, par, a także rodzin z małymi dziećmi. W zależności od wybranej rasy, są także większymi lub mniejszymi kompanami w trakcie zabawy. Mocno przywiązują się do właścicieli i okazują emocje na wiele różnych sposobów.

Są źródłem rozrywki

Koty są przezabawne. Potrafią rozbawić nas i wywołać tak potrzebny uśmiech na twarzy. Znajdą sobie zawsze ciekawą kryjówkę i sposób na zabawę.

Nie masz kota? Oglądaj filmiki o kotach

Czy wiesz, że samo oglądanie filmów o kotach dodaje energii i nastraja optymistycznie? Do takich wniosków doszli naukowcy.

Dlatego jeśli nie masz kota, nie chcesz lub nie możesz go mieć, od czasu do czasu, pooglądaj koty, a być może równie Ty zauważysz pozytywny wpływ kotów na swoje samopoczucie? 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>