7 sposobów na komary w ogrodzie
Z komarami można walczyć doraźnie, próbując je odstraszyć, stosując specjalne zapachowe świece, spraye nanoszone na skórę. Można nosić dedykowane bransoletki nasączone ekstraktami roślinnymi, których komary nie lubią. Niektórzy inwestują w moskitiery, a inni stosują opryski w ogrodzie. Z różnym skutkiem. Tymczasem istnieją sposoby naturalne, które bazują na zachowaniu równowagi w przyrodzie. Po to, by nadmiar komarów przestał być problemem. Oto one. Warto wypróbować je w swoim ogrodzie, by piękne dni nie kończyły się licznymi ukąszeniami.
Zasadź rośliny odstraszające komary
Choć nie jest to metoda w 100% skuteczna, to ma swoich zwolenników. Pozwala bowiem znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo, że komary zaaklimatyzują się właśnie na naszej działce. Z pewnością wybiorą inną, jeśli zasadzimy:
- kocimiętkę,
- lawendę,
- komarzycę,
- wrotycz,
- miętę kosmatą,
- bodziszka,
- bazylię.
Im więcej roślin i w większej ilości, tym lepiej.
Budki lęgowe dla jerzyków
Jak odstraszyć komary? Najlepiej sprowadzić na działkę jerzyki, ptaki, które żywią się tymi owadami. Jeden osobnik potrafi każdej doby zjeść nawet 20 00 komarów. To naprawdę sporo…
Można przygotować specjalną budkę dla jerzyków. Problem w tym, że…jerzyki nie tak prosto sprowadzić do ogrodu. I często powieszenie budki kończy się zajęciem jej przez innego ptaka. Jak temu zapobiec?
Po pierwsze trzeba zbudować odpowiednią budkę. Musi się znajdować w dobrym miejscu – na wysokości minimum 6 metrów. Nie wystarczy jedna. Jerzyki żyją w koloniach, stąd potrzebne są co najmniej 3 budki.
Znawcy tematu zalecają wabienie jerzyków, czyli odtwarzanie ich śpiewu, poprzez jego puszczanie rano w godzinach od 7 rano i około 18 wieczorem, przez około godzinę. Najlepsza pora to maj.
Potem… przydaje się cierpliwość. Jerzyki najprawdopodobniej będą kazały na siebie poczekać. Nie tak szybko się sprowadzą. Jeśli nawet, to początkowo na chwilę, będą testować nowe miejsce i odfruwać do swojego, dobrze znanego. Jeśli uznają, że budka im odpowiada, dopiero po latach są skłonne złożyć w niej jaja.
Na komary chętnie też polują jaskółki oraz muchołówki. A także…nietoperze.
Załóż kurnik
Naprawdę masz dość komarów? Załóż kurnik. Nie, to nie żart. Okazuje się, że zapach drobiu skutecznie odstrasza komary. A w gratisie…mamy jajka. 😉
Mielona kawa
Inny, mało znany, a bardzo skuteczny sposób na komary? Wyłóż na talerzyk mieloną kawę i zapal kawę zapalniczką lub zapałkami. Tak, jest to możliwe. Zapach, który będzie się unosił, skutecznie odstraszy latających krwiopijców.
Jednak uwaga, tląca się kawa to wysoka temperatura, talerzyk, na którym leży kawa może pęknąć (!).
Goździki
Możesz też wypróbować inną metodę – zalać przyprawę – goździki wrzątkiem i wystawić na parapecie, stole. Efekt odstraszania zagwarantowany!
Witamina B1
Wiele osób stosuje witaminę B1 na komary. Dba o suplementację i ma spokój. To może być skuteczna metoda, jednak przed jego zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Tak dla pewności, czy jest ona na pewno dla Ciebie…
Olejek waniliowy do ciasta
Komary można odstraszać olejkiem waniliowym. Warto nim pokropić okolicę, w której odpoczywamy w ogrodzie. Można olejek również wetrzeć w skórę.
Zostaw komentarz