Inf. prasowa 8 najciekawszych faktów na temat pizzy!
Kto z nas nie lubi pizzy? To jedno z najpopularniejszych dań typu fast food. Pizza jest dobra na spotkanie z przyjaciółmi, romantyczną randkę, zamiast obiadu i podczas imprezy. Nawet samotny wieczór przy filmie będzie dużo lepszy, jeśli będzie nam towarzyszyć gorąca pizza. Skąd wziął się fenomen pizzy? Do jakich szalonych wyzwań inspiruje to danie? Oto 8 najciekawszych faktów na temat pizzy!
1. Polacy to prawdziwi wielbiciele pizzy!
Pewnie nie jesteście zaskoczeni – ciężko spotkać osobę, która nie lubi pizzy! Szacuje się, że aż 96% naszych rodaków to wielbiciele pizzy. Zwykle zamawiamy pepperoni, margheritę, capriciosę oraz hawajską. O tym pysznym daniu przypominamy sobie najczęściej w piątek albo sobotę. Weekendowe lenistwo to idealny czas na pizzę! Dlatego nie ma się co dziwić, gdy najlepsza pizzeria w mieście jest pełna w każdy wolny dzień. Jeżeli nie chcemy polować na wolny stolik, to zdecydujmy się na pizzę z dowozem. Od kiedy dania na wynos można zamawiać także online, pizza na wynos stała się jeszcze popularniejsza. Skończył się też odwieczny problem, kto tym razem dzwoni do pizzerii.
2. Jaka jest największa pizza świata?
Pizza to nie tylko pyszne danie, ale również fenomen popkultury. W wielu filmach i książkach natkniemy się na bohaterów, którzy uwielbiają pizzę. Nic więc dziwnego, że włoski placek z dodatkami stał się inspiracją dla wielu światowych rekordów. Jednym z nich była największa pizza świata. Pierwszy wynik został ustanowiony w 1990 roku w RPA. Kucharze z tego kraju przygotowali pizzę o średnicy 36,6 metra! Przez wiele lat ten wynik był absolutnym numerem jeden. Jednak poprzeczka nie została zawieszona tak wysoko, jak sądzili mieszkańcy RPA. Włosi postanowili pobić ten rekord. Grupa pięciu kucharzy upiekła pizzę o średnicy 39,6 metra! To nowy rekord, którego nikomu nie udało się przebić. Do przygotowania pizzy-giganta włoscy kucharze zużyli 8 800 litrów sosu pomidorowego, 19 800 kilogramów mąki, 1 500 kilogramów masła, 210 litrów oleju roślinnego, 250 kilogramów soli i 19 800 kilogramów mozzarelli.
3. Ile trzeba zapłacić za najdroższą pizzę świata?
Czy dobra pizza musi być droga? Oczywiście, że nie! Pizza, którą jemy na co dzień to szybkie i proste danie, na które może sobie pozwolić każdy. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztowała najdroższa pizza świata? I jakie składniki się na niej znajdowały? Najdroższy kawałek pizzy kosztował aż 450$! W jej skład wchodziły same ekskluzywne przysmaki w szczególności owoce morza. Na każdym kawałku można było znaleźć rosyjski kawior Osetram, szkockiego wędzonego łososia, homara marynowanego w koniaku, kawior nasączany szampanem, tygrysie krewetki, czarnego dorsza z Alaski, a nawet jadalne złoto. Takiej wersji pizzy na pewno nie znajdziecie w żadnej pizzerii w swoim mieście!
4. Najszybciej zjedzona pizza
Mieliśmy już największą i najdroższą pizzę. Przyszedł czas na zawody w jedzeniu na czas! Absolutny rekord w jedzeniu pizzy o średnicy 30 cm należy do Kanadyjczyka, który pochłonął całość w ciągu 41,31 sekundy! Lepiej nie próbujcie tego w domu!
5. Pizza hawajska wcale nie pochodzi z Hawajów!
Polacy kochają pizzę hawajską! Nietypowe połączenie szynki i ananasa podbiło serca naszych rodaków. Czy jednak wiecie, że hawajska wcale nie pochodzi z Hawajów? To nie żart! Sam Panopoulos, Kanadyjczyk greckiego pochodzenia, w ramach eksperymentu dodał do tradycyjnej pizzy kawałki ananasa. Połączenie słodkiego i wytrawnego smaku z czasem stało się coraz bardziej popularne. Tylko gdzie w tym wszystkim Hawaje? Nazwa pizzy pochodzi od marki puszek z ananasami, których używał Sam Panopoulos. Zagadka rozwiązana!
6. Pizza ma swoje korzenie w Grecji!
Mało kto wie o tym, że wzmianki o daniu, które przypominało dzisiejszą pizzę, pojawiły się już w antycznej Grecji. Starożytni Grecy zajadali się często tym przysmakiem. Były to mączne placki lub płaskie chlebki, które smarowano oliwą i nacierano czosnkiem i ziołami. Jednak dopiero wiele, wiele lat później we Włoszech pojawiła się taka wersja pizzy, którą znamy do dziś.
7. Historia włoskiej margherity
Pierwsza włoska pizza została upieczona w 1889 roku. Jej autorem był piekarz Raffaele Esposito. Co zainspirowało Włocha do wymyślenia tego prostego i smacznego dania? Z okazji przyjazdu królowej Włoch Małgorzaty Saubaudzkiej do Neapolu Raffaele Esposito postanowił przygotować zupełnie nowe danie. Jego inspiracją były narodowe kolory Włoch. Zielony, biały i czerwony reprezentowała bazylia, ser mozzarella oraz pomidory. Kucharz ułożył wszystkie składniki na płaskim placku i zapiekł. Tak powstała klasyczna wersja pizzy, czyli margherita.
8. USA rządzi pizzą!
We Włoszech narodził się pomysł na pizzę, ale to dopiero Stany Zjednoczone sprawiły, że stała się znana na całym świecie. Danie dostało się do menu w restauracjach z jedzeniem na wynos i zdobyło wielką popularność. Później wszystko potoczyło się już szybko. Zaczęło powstawać coraz więcej rodzajów pizzy, aż w końcu pojawiła się możliwość zamawiania jej na wynos w charakterystycznych kartonowych pudełkach.
Masz ochotę na swoją ulubioną pizzę? Wyskocz do najbliższej pizzerii lub zamów wygodnie online https://pizzahut.pl/.
5 komentarzy
Jak by nie była i skąd by nie pochodziła- lubię i jadam w różnych postaciach 🙂 Ciekawe kto wymyślił, że pizza jest niezdrowa…
Lubię pizzę i czasami nawet robię ją w domu sama 🙂 a to że pizza pochodzi z Grecji a nie z Włoch to w tym roku właśnie w Grecji się o tym dowiedzieliśmy, co było zdziwieniem 🙂 i nasz hotel serwował ja każdego dnia 🙂
Uwielbiam pizze i właśnie moim zdaniem najsmaczniejsza pochodzi właśnie z Grecji 🙂 Bo lepszej niż tam nie jadłam nigdzie 🙂
Cóż, skoro ruskie pierogi nie są z Rosji, to i kwestia pizzy hawajskiej jakoś szczególnie mnie nie dziwi. 🙂
Ta hawajska pizza to niezaskoczenie. Zwłaszcza przyglądając się naszym rodzimym przysmakom. A pizza chodzi za mną już od tygodnia, ale nie chce mi się robić.