8 naturalnych składników ułatwiających zasypianie
Bezsenność to plaga współczesnych czasów. Według statystyk, kłopoty z zaśnięciem ma mieć już co drugi Polak, co czwarty z kolei ma borykać się z nadmierną sennością. Skąd tak powszechny problem z czymś teoretycznie jak najbardziej naturalnym?
Okazuje się, że przyczyn bezsenności może być mnóstwo: niezdrowy styl życia, nieodpowiednia dieta, stres, brak ruchu. W niektórych z nich pomagają naturalne metody takie, jak zastosowanie składników, które mogą skrócić czas zasypiania, a także zapewnić zdrowy i regenerujący sen. Oto 8 najważniejszych.
Witamina D a bezsenność
Bezsenność może mieć związek z powszechnym niedoborem witaminy D3. Co ciekawe, ta sama witamina odpowiada za uczucie zmęczenia, rozdrażnienia i obniżony nastrój. Według badaczy z Louisiana State University, niedobór witaminy D3 może powodować bezdechy nocne oraz zaburzenia snu.
Co zrobić, by nie cierpieć z powodu niedoboru witaminy D3? Najważniejsze to wychodzić codziennie na spacer, by poddawać skórę działaniu słońca. To bardzo istotne, bo właśnie w ten sposób poprzez nasłonecznianie skóry dochodzi do produkcji witaminy D3. Niewielkie ilości witaminy D można znaleźć również w tłustych rybach czy żółtku.
Żelazo a bezsenność
Niedobory żelaza to kolejny częsty kobiecy problem, który może mieć wpływ na jakość snu. Utrudnia zasypianie, sprawia, że często budzimy się w nocy. Nasz sen jest płytki, a noce niespokojne. Może również wpływać na występowanie syndromu niespokojnych nóg, który sprawia, że czujemy się zmuszone do poruszania nogami, gdy kładziemy się spać, co utrudnia zasypianie.
Dlaczego niedobór żelaza ma negatywny wpływ na sen? Wszystko za sprawą zaburzeń produkcji melatoniny i serotoniny, które mają bezpośredni wpływ na jakość snu (źródło). Mając na uwadze to, co powyżej, warto zadbać o odpowiednią ilość żelaza w codziennym menu. Znajdziemy je w wątróbce, orzechach, jagnięcinie, fasoli, ciemnozielonych roślinach.
Magnez a kłopoty ze snem
Niedobory magnezu są równie powszechne jak niedobory witaminy D czy żelaza wśród kobiet. Wszystko z powodu stresu i ogromnego tempa współczesnego życia. Tymczasem magnez, zwłaszcza przyjmowany w późnych godzinach popołudniowych, pozwala wyciszyć układ nerwowy, sprzyja relaksowi i spokojnemu zasypianiu. Poza tym magnez jest niezastąpiony w obniżaniu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który utrudnia zasypianie. W ostatnich latach, ku zaskoczeniu naukowców, odkryto działanie antydepresyjne magnezu.
Chcesz dobrze spać? Zjedz w godzinach wieczornych orzechy, nasiona, ciemne liście warzyw, ryby czy fasolę.
Wapń a bezsenność
Gdy mówimy wapń, większość myśli o mocnych kościach i zębach. Tymczasem rola wapnia jest znacznie poważniejsza. Także w procesie zasypiania…Nie bez przyczyny nasze babcie proponowały nam wieczorem szklankę ciepłego mleka, która miała pozwolić szybko zasnąć i zdrowo spać.
Mleko jest bowiem bogate w wapń, który pomaga mózgowi w prawidłowym wykorzystaniu aminokwasu – tryptofanu, który jest niezbędny do produkcji hormonu melatoniny odpowiadającej za uczucie senności i sam sen.
Witaminy z grupy B a bezsenność
Bezsenność może być spowodowana niedoborami witamin z grupy B. Wszystko dlatego, że witaminy B mają bardzo istotny wpływ na prawidłową pracę układy nerwowego. Zwłaszcza witaminy B3, B5, B6, B9 i B12 są niezbędne do wytwarzania melatoniny, sterującej cyklem dobowym człowieka.
Witaminy B znajdziemy w orzechach, pestkach, jajkach, szpinaku, wątróbce, drobiu.
Witamina E a kłopoty ze snem
Witamina E to witamina młodości, znany przeciwutleniacz, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Badania udowodniły, że jest pomocny zwłaszcza w przypadku kobiet. Pozwala poradzić sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi potami u kobiet w okresie menopauzy. Skutecznie wycisza i ułatwia zasypianie. Może pomóc również w ukojeniu problemu osób z zespołem niespokojnych nóg.
Witaminę E znajdziemy w ciemnych zielonych liściach, orzechach, nasionach i rybach.
Rumianek na kłopoty ze snem
Rumianek to bardzo znane i powszechnie stosowane zioło, które ma wiele zastosowań. Jednym z lepiej znanych jest działanie uspokajające, zmniejszające niepokój i ułatwiający zasypianie. Rumianek jest bogaty w wapń i magnez.
Niektóre wyniki badań sugerują, że może być również pomocny w leczeniu depresji.
Melisa lekarska na bezsenność
Równie dobrym ziołem ułatwiającym walkę z bezsennością co rumianek jest melisa lekarska, która działa uspokajająco i kojąco. Oprócz tego, że ułatwia zasypianie,uspokaja bicie serca, to dodatkowo pozwala zmniejszyć ból głowy, a także zminimalizować stres.
By ułatwić codzienne zasypianie zaleca się regularne picie herbatki z melisy na godzinę przed snem.
20 komentarzy
Czyli właściwie wszystko ma wpływ na bezsenność i jak tu żyć?
No właśnie…niestety…
Czyli najlepiej jest chyba kupić sobie zestaw witamin i minerałów, taki kompleks. Bo inaczej ciężko pamiętać o tylu różnych składnikach odżywczych, które mają wpływ na nasz sen.
Też nie lubię niektórych zakupów, najgorzej mam chyba z zakupami ubrań i butów. Pozostałe w większym czy mniejszym stopniu znoszę spokojnie.
Pozdrawiam!
Pamiętam te szklanki mleka, jak babcia doiła krowę, nadstawiało się i piło takie ciepłe z pianką przy wieczorowym udoju. 🙂 .
Pamiętam te szklanki mleka, jak babcia doiła krowę, nadstawiało się i piło takie ciepłe z pianką przy wieczorowym udoju. 🙂 .
U mnie ostatnio dobrze działa lawendowa herbatka przed snem 🙂
Jakoś nie mam regularnych problemów ze snem, ale do czasu do czasu coś się tam przytrafi. Za to to wierzganie nogami, to już rytuał. 😛
Bezsenność to dla mnie absolutnie obcy temat. Od kiedy jestem mamą zasypiam jak tylko przyłożę głowę do poduszki.
Ja mam podobnie 🙂
Dobrze, że nie mam problemów z bezsennością:) Śpię jak suseł po całym intensywnym dniu. Jednak zdaje sobie sprawę, że jest wiele osób, których ten problem dotyka niestety. Czasami muszą zasięgnąć porady lekarskiej.
Tak, zdecydowanie, problemy ze snem to poważna sprawa, nie można ich ignorować…
U mnie na bezsenność sprawdza się melisa 🙂 Wystarczy szklaneczka naparu 2 godziny przed planowanym pójściem spać 🙂
Super. Zawsze to prosty i bezpieczny sposób 🙂
Suplementuje sobie magnez i długo witaminę D, mimo to mam czasem problem ze spaniem i budze się w nocy 🙁 Myślę, że to kwestia poduszki!
Bardzo przydatny i ciekawy wpis 🙂 Ja mam raczej kłopot z ciągłą sennością, ale pamiętam jak w ciąży nie spałam całe noce, lecz fikałam .
Ja z kolei w ciąży miałam wyjątkowo barwne sny 🙂
Tak jak zwykle sypiałam jak suseł, tak niedawno coraz częściej się wybudzam (to chyba efekt 7 miesiaca ciąży), i zastanawiam się czy może mi czegoś nie brakuje? Ale z drugiej strony wyniki krwi mam dobre….więc moze to chociaż jedyna ciążowa dolegliwość, ktora mnie spotkała;)
U mnie bezsenność ma dość duży związek z jedzeniem. Muszę uważać co jem na kolację.
Zwykle nie mam kłopotów ze snem, a jak już mam to właśnie przez to, że mało się ruszałam. Odkąd mam problemy z żołądkiem piję rumianek, melisę rzadko, bo nie przepadam za jej smakiem, ale też zdarza mi się ją pić. Ale warto wiedzieć, czym jest spowodowana bezsenność i jak ją zwalczyć bez tabletek.
Z bezsennością nigdy nie miałem problemów. Czuję jednak, że to co i kiedy jem ma wpływ na poranne samopoczucie. Ograniczenie kofeiny wieczorem + magnez, o którym wspomniałaś mi bardzo pomógł.
Mojej żonie w ciąży za to bardzo pomagała melisa. Zresztą nie tylko jej – Maluszek też się po niej uspokajał 😉