8 objawów wskazujących na to, że pijesz za dużo kawy!
Picie kawy, w umiarkowanej ilości, może być zdrowe, choć skutki jej spożywania bywają kontrowersyjne. Z jednej strony kawa jest bogata w przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami i przedwczesnym starzeniem, z drugiej strony zawiera kofeinę, która działa pobudzająco, ale też zakłóca sen i może prowadzić do rozdrażnienia. Dlatego tak ważne jest, by uważać ze spożyciem kawy. Zbyt duża ilość kawy może być groźna! A Ty ile filiżanek dziennie pijesz?
Co zawiera kawa?
Kawa jest zdrowa!
Filiżanka kawy (240 ml) zawiera:
- 11% dziennego zapotrzebowania na witaminę B2,
- 6% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6,
- 2% zapotrzebowania na witaminę B1,
- 2% zapotrzebowania na witaminę B3,
- 3% manganu,
- 3% potasu,
- 2% magnezu,
- 1% fosforu.
Warto pić kawę nie tylko z uwagi na powyższe, ale przede wszystkim z powodu wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. W praktyce okazuje się, że osoby pijące kawę dostarczają przeciwutleniaczy przede wszystkim z czarnym napojem, w dużo mniejszym stopniu z warzywami czy owocami.
Mimo że kawa może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie, bywa, że jej picie przynosi przykre objawy. Oto one.
Trzy czy cztery kawy dziennie to maksymalna ilość, jaką zaleca się spożywać. Z taką ilością kawy dostarczamy 400 mg kofeiny na dobę.
Co się dzieje, gdy pijesz za dużo kawy? 8 niepokojących objawów
- picie kawy może powodować niepokój, drżenie mięśni,
- nadmierne picie kawy może zaburzać sen,
- utrudniać zasypianie, powodować nocne pobudki,
- powodować kołatanie serca, wyższe tętno, przyspieszony oddech,
- może sprzyjać atakom paniki,
- niekiedy powoduje ból żołądka, refluks, z uwagi na nadmierną produkcję kwasu żołądkowego,
- biegunki,
- ból głowy.
Picie kawy prowadzi do uzależnienia. Sprawia, że odstawienie czarnego napoju i ominięcie jednej filiżanki prowadzi do odczuwania przykrych objawów odstawienia.
Gdy pijemy regularnie kofeinę, zaczynamy się nią uodparniać. Potrzebujemy coraz większej dawki, żeby uzyskać ten sam efekt. W konsekwencji w praktyce pijemy coraz więcej kawy, a to może prowadzić do wymienionych wyżej przykrych objawów.
Jednak uwaga. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w czarnej herbacie, czekoladzie, napojach typu cola, a nawet gumach do żucia.
Zostaw komentarz