Główne menu

8 zalet jazdy na rolkach. Spróbujesz?

Ruch to zdrowie. Zwłaszcza w wydaniu, które sprawia nam przyjemność. Dlatego warto robić wystarczająco dużo kroków, przesiąść się na rower…i spróbować jazdy na rolkach. Jakie zalety niesie ta ostatnia forma aktywności? Przeczytaj!

Jazda na rolkach i stawy

Jazda na rolkach ma ochronny wpływ na stawy. Dzięki temu, że zapewnia płynny ruch, pozwala uniknąć mocnego nacisku na delikatną strukturę stawów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Massachusetts pokazują, że jazda na rolkach jest o 50% mniej obciążająca dla stawów niż bieganie, przy jednoczesnym zachowaniu aerobowych korzyści joggingu.

Wzmocnienie serca

Mając na uwadze, że najczęstszą przyczyną śmierci są dzisiaj choroby układu krążenia i serca, to wartość ruchu wzmacniającego mięsień sercowy jest jeszcze wyższa. Badania przeprowadzone na Uniwersytat Konstantx udowadniają, że umiarkowana jazda na rolkach poprawia krążenie i wzmacnia serce.

jazda na rolkach

Profilaktyka antycukrzycowa

Jazda na rolkach pozwala zapobiec cukrzycy typu 2. Stanowi doskonałą metodę profilaktyczną. Za sprawą ćwiczeń aerobowych organizm może skuteczniej wykorzystywać i kontrolować cukrzycę. Udowodniono, że jazda na rolkach stabilizuje poziom cukru we krwi.

Lekarze zalecają osobom z cukrzycą oraz narażonym na zachorowanie ćwiczenia aerobowe 5 dni w tygodniu przez 30 minut. Jazda na rolkach może być jedną z form ćwiczeń aerobowych.

Jazda na rolkach pomaga się odstresować

Istnieje obszerna lista chorób stresozależnych. Są one dowodem na negatywny wpływ długiego, destrukcyjnego stresu na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego metody pozwalające pozbyć się wewnętrznego napięcia są na wagę złota.

Jazda na rolkach i spalanie kalorii

Jazda na rolkach to świetna metoda na wyszczuplenie sylwetki. Pozwala zadbać o metabolizm, mocno go podkręcając i przyspieszając spalanie tłuszczu. Obliczono, że kobieta o wadze około 70 kilogramów na rolkach będzie spalać około 9 kalorii na minutę, to daje od 300 do 600 kalorii w ciągu godziny.

Aktywizacja mięśni całego ciała

Rolki nie tylko aktywizują mięśnie nóg i pośladków, jak można byłoby sądzić, ale także pleców i ramion. Poszczególne mięśnie muszą współpracować ze sobą, by balansować ciałem, utrzymywać je w odpowiedniej pozycji. Efektem ubocznym jest poprawa zwinności i równowagi.

Dotlenienie organizmu

Idealnie jeśli każdego dnia przez minimum godzinę przebywamy na świeżym powietrzu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, przeszkodę stanowi często kapryśna pogoda. Jednak gdy tylko aura na to pozwala, warto wybrać się na rolki. Aktywność ta świetnie dotleni nasz organizm, wzmocni odporność, korzystnie wpłynie na nasz wygląd. Same korzyści!

Lepsze samopoczucie

Systematyczna jazda na rolkach zwiększa wytrzymałość. Wystarczy już jedno wyjście na rolki, by poczuć przypływ energii i poprawę nastroju.

Jazda na rolkach to świetna aktywność fizyczna, która pozwala osiągnąć oszałamiające efekty. Co równie istotne, decydując się na nią, można naprawdę świetnie się bawić.

    5 komentarzy

  • Ultra

    Rolki to wspaniały sport dla młodych, aktywnych, wysportowanych, ale gdzie jeździć, kiedy po chodniku nie, po ulicy nawdychasz się spalin. Jedynie w parku, ale to dwa km, a z powrotem wrócić trzeba.
    Serdecznie pozdrawiam

  • Marzena

    Kupiłam rolki i ucze sie jezdzić…a to nie łatwe 🙂

  • KasiaDudziak

    Witaj Kobitko

    Ja nie będę mówić jak się moja jazda na rolkach skończyła Moje córki się nauczyły jeździć a ja nie. Pozdrawiam serdecznie

  • Jola

    Tu gdzie mieszkam, obawiam się jeżdżenia na rolkach. Już chodzenie po chodnikach jest nie lada wyczynem, takie są krzywe.

  • Magdalena Szymańska

    Pisałam o tym kiedyś i ja, bo swego czasu wróciłam do rolek i powiem Ci co mi dają: dotlenienie, spalanie kalorii, odstresowanie zdecydowanie!!!! Poza tym, nie bolała mnie kręgosłup jak częściej jeździłam 🙂 Chyba znów musze do tego wrócić!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>