Główne menu

8 zmian, z którymi musisz się liczyć, gdy za mało odpoczywasz

Mamy tyle do zrobienia, a czas nie jest z gumy. Doba nie chce się rozciągnąć, choć wiele byśmy dały, żeby nieco zyskać, na przykład kilka godzin w gratisie – tak bardzo pożądanych i tak mocno bezcennych. Niestety, nie ma szans, żeby wydłużyć dobę, dlatego musimy inaczej sobie radzić. Jak?

Zamiast ograniczyć aktywność, zabieramy sobie czas na odpoczynek i sen.

Sądzimy, że to najlepsze wyjście. I nie widzimy w nim większych wad. A to błąd! Jakie są konsekwencje niedosypiania? Niestety poważne, a najczęściej…długo nie zdajemy sobie z nich sprawy.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, 1 na 3 mieszkańców Ameryki nie śpi wystarczająco dużo. Jak jest w Polsce? Podobnie…

Negatywny wpływ na relacje

Co by nie mówić nasze niewyspanie nie ma pozytywnego wpływu na relacje towarzyskie. Sprawia, że stajemy się drażliwe, łatwo się denerwujemy, tracimy cierpliwość. Trudniej się z nami dogadać, łatwo się kłócimy. Stajemy się impulsywne, nasza samokontrola jest na niskim poziomie.

Zamiast budować dobre relacje, palimy mosty. Niestety nie myślimy racjonalnie.

niewyspanie

Większe ryzyko chorób serca

Krótki sen, zwłaszcza ten poniżej 6 godzin na dobę, bardzo negatywnie oddziałuje na kondycję układu krążenia i serca. Fakt ten został opisany przez European Heart Journal i potwierdzony w badaniach naukowych,  a także w praktyce lekarskiej.

Większe ryzyko nadwagi i cukrzycy

Niestety niewystarczająca ilość snu sprawia, że mamy tendencję sięgania po niezdrowe przekąski, w tym słodkie napoje i słodycze. Podyktowane to jest potrzebą dodania sobie energii i wzmocnienia ciała. Niestety to droga na skróty, zamiast realnie nam pomagać – tak naprawdę szkodzi.

Brak snu zwiększa ryzyko nadwagi, a także rozwoju cukrzycy typu II.

Gorsza odporność

Niestety dla osób niedosypiających – brak snu negatywnie wpływa także na zdolności organizmu do walki z chorobą. Sprawia, że łatwiej nam złapać infekcję. Gdy się ona pojawi, chorujemy dłużej i mierzymy się z dotkliwszymi objawami.

Pesymizm

Gdy jesteśmy niewyspane, zazwyczaj nie myślimy jasno. Trudniej nam się skoncentrować, wolniej zapamiętujemy. Nad naszą głową pojawiają się czarne chmury,  a przyszłość jawi się w ciemnych barwach.

Roztargnienie, gubienie rzeczy

Inna konsekwencja niewyspania? Widoczna na pierwszy rzut oka: roztargnienie. Niestety niewyspane popełniamy większą liczbę błędów, jesteśmy narażone na gubienie rzeczy, zapominanie o ważnych kwestiach.

Niższy popęd seksualny

Fakty nie pozostawiają złudzeń. Gdy jesteśmy przemęczone, ostatnia rzecz, o jakiej myślimy to seks. Nasze libido kuleje, a my myślimy tylko o jednym – żeby się w końcu wyspać. Łóżko nie kojarzy się z igraszkami..

Większe ryzyko wypadków samochodowych

Niestety zmęczony kierowca to niebezpieczny kierowca. To dlatego zanim wsiądziemy za kółko, tak ważne jest, żeby się dobrze wyspać.

Osoba niewyspana ma trzykrotnie większe ryzyko, że będzie brała udział w wypadku na drodze.

Brak snu jest niebezpieczny.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>