Główne menu

Inf. prasowa
Aby włos ci z głowy nie spadł! O pielęgnacji – i nie tylko – naszych włosów

Na nasz wizerunek i atrakcyjność fizyczną wpływ ma kondycja włosów. Ich długość, gęstość, połysk sprawiają, że czujemy się atrakcyjni. Tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, których również coraz częściej interesuje temat, jakim jest pielęgnacja włosów. By poprawić ich kondycję, zadbać o kolor czy nawilżenie, wybieramy się do fryzjera, a na co dzień stosujemy produkty kosmetyczne. Niestety często wybieramy kosmetyki niedostosowane do rodzaju swoich włosów, co owocuje gorszym ich wyglądem. Co warto wiedzieć o włosach, zanim podejmiemy się zabiegów pielęgnacyjnych?

Z czego składa się włos?

Każdy pojedynczy włos to łodyga, czyli jego martwa część, wystająca ponad powierzchnię skóry. Drugi element to korzeń – żywa część włosa znajdująca się poniżej powierzchni skóry, w mieszku włosowym. Dalej mamy „zakończenie”, czyli cebulkę włosa, nazywaną tak ze względu na jej kształt. Opuszka włosa zlokalizowana jest na brodawce włosa, a do niej dochodzą nerwy i naczynia krwionośne.

Grubość naszych włosów związana jest z wielkością brodawki, która z kolei decyduje o wielkości cebulki. Jasne włosy zwykle są najcieńsze, a rude najgrubsze. Odwrotnie zaś z ilością włosów – rudzielcy mają ich najmniej, blondynki najwięcej. Barwnik melanina znajdujący się w warstwie korowej, jest sprawcą koloru naszych włosów.

Włos będący wyspecjalizowanym wytworem naskórka, nitkowaty i zrogowaciały, występujący tylko u ssaków, składa się z 65-95% spoistej keratyny – białka. Dużą rolę odgrywa tu aminokwas – cysteina, która zawierając w swojej budowie grupę tiolową, owocuje tworzeniem mostków siarczkowych. Z kolei ich ilość i ułożenie odpowiada za kształt naszych włosów – loki, fale czy włosy całkowicie proste.

Taka struktura włosa sprawia, że trzeba o niego odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja włosów przyczynia się do zachowania w odpowiednim stanie osłonki włosa, ponieważ ta właśnie odpowiada za gładkość, łatwość rozczesywania czy tendencję do elektryzowania. Zachodzące na siebie łuski tworzą wspomnianą osłonkę, a rolą łusek jest ochrona przed nadmierną utratą wody oraz działaniem czynników zewnętrznych.

Jak rosną włosy?

W ciągu całego życia jeden mieszek włosowy ma za zadanie wyprodukować 20-30 włosów. Jeden włos wypada po kilku latach, a na jego miejscu pojawia się nowy. Na cykl wzrostowy włosów składają się trzy fazy:

  • anagen – faza wzrostu trwająca 3-6 lat, u kobiet zwykle dłuższa niż u mężczyzn,
  • katagen to faza przejściowa trwająca 1-2 tygodnie. W tej fazie kurczy się mieszek i zmniejsza się wielkość brodawki,
  • telogen, czyli faza spoczynku włosa trwa 2-4 miesiące. Podczas jej trwania dochodzi do całkowitego oddzielenia włosa od brodawki i jego „wypchnięcia” przez włos anagenowy.

Najczęstsze problemy z włosami

Budowa włosa jak widać jest stosunkowo złożona, biorąc pod uwagę, że dla nas to „tylko” miłe w dotyku kosmyki, które chcemy, by prezentowały się jak najlepiej. Pielęgnacja włosów jest zatem koniecznością, ale potrzeba odpowiednio dobranych produktów, nie pomijając konkretnego problemu z włosami, jaki aktualnie mamy. Rynek obfituje w produkty do pielęgnacji włosów, które w swoim działaniu są coraz bliższe profesjonalnym zabiegom wykonywanym w salonach fryzjerskich. Wystarczy spojrzeć na różnorodność oferty https://www.hebe.pl/wlosy/pielegnacja, by przekonać się, że można poprawić kondycję swoich włosów, także w domu.

Najczęstsze problemy, które dotykają naszych włosów, to ich wypadanie czy łysienie. Zmagamy się również z nadmiernym przetłuszczaniem czy też suchością włosów. Niemało zachodu wymaga od nas pielęgnacja włosów cienkich oraz zniszczonych. Niezależnie jednak o tego, który typ włosów posiadamy, ich kondycję wspomagać będziemy regeneracją powstałych uszkodzeń, jak i dbałością o ochronę przed kolejnymi uszkodzeniami. Co ważne, pielęgnacja włosów jest istotna także wtedy, gdy nie mamy z nimi żadnych problemów.

Jak poprawić kondycję włosów?

Właściwa pielęgnacja włosów zaczyna się od ograniczenia zabiegów, które wiążą się z niemałym ryzykiem uszkodzenia łodyg włosów. Kręcenie, prostowanie, tapirowanie, trwała ondulacja czy nawijanie włosów na wałki, to niestety zabiegi, które lubimy ze względu na końcowy efekt wizualny, ale nasze włosy odwdzięczają nam się znacznym pogorszeniem ich stanu.

Dobrze jest również nie obciążać włosów produktami, takimi jak lakiery, woski czy żele, które mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na strukturę włosa, ale i na reakcje uczuleniowe w obrębie skóry głowy.

Nie można zapominać kolejno o tym, że drapanie się po głowie, uszkodzenia naskórka, ciągłe dotykanie włosów, wpływają na łatwiejsze przyjmowanie kolejnych zanieczyszczeń, a te ponownie niekorzystnie oddziałują i na włosy, i na skórę głowy.

Należy systematycznie podcinać rozdwojone końcówki, a w szczególności latem włosy chronić przed silnym promieniowaniem UV, stosując chociażby kosmetyki zawierające filtry.

Właściwa pielęgnacja włosów, poza wyborem odpowiednich produktów, to trzy kroki: mycie (szampony), kondycjonowanie (odżywki), regeneracja (maski). Z powodzeniem można znaleźć kupne produkty, które pozwolą z dbałością o każdy kosmyk wykonać trzy powyższe kroki, ale i uwagę swoją warto skierować na to, co daje nam natura. Przydać się może zatem rozmaryn, który wzmocni cebulki, zapobiegnie wypadaniu i nada połysku. Podobnie zadziała skrzyp polny, dodatkowo chroniąc przed łysieniem, łupieżem i przetłuszczaniem włosów. Wzrost włosa pobudzi natomiast szałwia, która także wykazuje właściwości lecznicze. Sprawdza się pielęgnacja włosów, do której wykorzystamy właściwości topoli czy rumianku. Tatarak wprowadzony do „diety” włosów wzmocni i nada im zdrowego wyglądu, a rzodkiew czarna wspomoże leczenie łysienia, łojotoku i walkę z przetłuszczającymi się kosmykami.

Mamy ogrom możliwości, by zadbać o swoje włosy. Szeroką gamę produktów kosmetycznych, ale i naturalnych surowców, z których warto korzystać. Pielęgnacja włosów może być skuteczna, efektowna, ale i przyjemna, o ile tylko produkty czy zabiegi, dobierzemy odpowiednio do stanu swoich włosów.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>