Główne menu

Alergia na słońce – pokrzywka, ból i swędzenie

Alergia na słońce to termin używany do określenia szeregu warunków, które prowadzą do wystąpienia charakterystycznych objawów w postaci czerwonej, swędzącej wysypki, pojawiającej się na skutek aktywności promieni słonecznych na skórze nawet posmarowanej kremem z filtrami UV. Najczęstszą formą alergii na słońce jest tak zwane zatrucie słoneczne. Łagodne formy alergii nie wymagają interwencji medycznej, bardziej zaawansowane muszą być natomiast leczone przy użyciu kremów i leków steroidowych.

Najczęściej alergia na słońce jest dziedziczna, innym razem może wynikać z kontaktu z niektórymi roślinami – dzikim pasternakiem, limonką lub występować podczas stosowania niektórych leków, które zwiększają wrażliwość na promieniowanie UV.

Alergia na słońce

Alergia na słońce objawy

Alergia na słońce może dawać objawy o różnej intensywności. Pojawiają się one na odsłoniętej skórze, bezpośrednio narażonej na wpływ słońca. Zazwyczaj rozwijają się w przeciągu kilku minut do kilku godzin od momentu ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęściej pojawiają się:

  • czerwień,
  • pęcherze,
  • pokrzywka,
  • swędzenie lub ból,
  • małe guzki, które mogą przechodzić w wykwity,
  • uszkodzenia skóry, strupki.

Czynniki sprzyjające alergii na słońce

Objawy alergii na słońce często pojawiają się w połączeniu ze stosowaniem niektórych substancji chemicznych – zapachy, substancje dezynfekujące, a nawet niektóre substancje stosowane w preparatach przeciwsłonecznych.

Stosowanie niektórych leków może przyspieszyć powstanie oparzeń słonecznych – szczególnie antybiotyków z grupy tetracyklin, leków opartych na sulfonamidach i leków przeciwbólowych, takie jak ketoprofen, a także dziurawca, leków moczopędnych, uspokajających, obniżających wysokie ciśnienie krwi.

Osoby posiadające krewnych mających alergię na słońce są szczególnie narażeni na wystąpienie podobnych objawów. Poza tym czynnikami zwiększającymi ryzyko są zmiany zapalne.

Jak wygląda alergia na słońce? PLE

PLE to najczęstsza forma alergii na słońce, będąca reakcją immunologiczną, w której komórki skóry zmieniają się i obracają niejako przeciwko sobie. Wyglądem PLE przypomina potówki, jednak różni się tym, że jest wyjątkowo swędząca i daje wrażenia „gorącej kolczatki”.

Zmiany są liczne, małe i czerwone – mają formę krostek lub pęcherzyków i bardzo swędzą. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, ale nie wiadomo dlaczego. Po raz pierwszy pojawiają się zazwyczaj około 20-stych urodzin. Niestety jednokrotne wystąpienie wysypki ma tendencję do nawrotów za każdym razem, gdy skóra jest poddawana działaniu promieniowania UV.

Jeśli podejrzewasz alergię na słońce…Co robić?

Jeśli zmiany pojawiają się po przebywaniu na słońcu na obszarze nieosłoniętym, warto skonsultować swoje podejrzenia z lekarzem. Szczególnie jeśli pokrzywka jest spora i mocno drażniąca, wtedy konieczne będzie odwiedzenie dermatologa.

Jak leczyć alergię na słońce?

Unikanie słońca jest właściwie niemożliwe. Promienie UV docierają do nas bowiem w każdy, nawet wyjątkowo pochmurny dzień. Można jednak zmniejszyć ich negatywny wpływ na stan naszej skóry. Podstawa to wybieranie dobrych kremów zawierających filtry UVA i UVB. To istotne, bo głównie promieniowania UVA powodują reakcje alergiczne.

Warto wystawiać skórę na działanie promieni UV stopniowo. W przypadku reakcji alergicznej robimy to naprawdę powoli. Dobrze po prostu wiosną próbować pomału aklimatyzować skórę na działanie promieni UV.

Poza tym warto zainteresować się kremami, które zawierają tytan – mogą być one szczególnie użyteczne w przypadku skóry wrażliwej na działanie promieniowania UV. Ich zastosowanie całkowicie blokuje niekorzystny wpływ promieni. Niekiedy pomocne jest stosowanie tabletek antyhistaminowych – w trakcie reakcji alergicznej dochodzi bowiem do nadprodukcji histaminy.

W przypadku poważnej wysypki, można stosować krem sterydowy, ale z zastrzeżeniem, że należy go nakładać wieczorem. Wystawienie skóry smarowanej kostykosteroidem na działanie promieni UV może być bowiem przykre w skutkach.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>