Główne menu

Alergia po 30 zdarza się coraz częściej

Możesz być alergiczką całe życie. Możesz też doświadczyć pierwszych objawów alergii po 30. Po czym poznasz, że to naprawdę uczulenie? Czy istnieją niestandardowe symptomy, które należy kojarzyć z alergią? Jak manifestują się one po 30? I w końcu jak sobie z nimi radzić?

Problem alergii na świecie stale rośnie. Alergię uważa się za chorobę cywilizacyjną.

 alergia po 30

Na czy polega alergia?

Alergia pojawia się po kontakcie z alergenem. Jeśli kontakt ten następuje drogą oddechową, będzie to alergia wziewna. Najczęściej manifestuje się ona w obrębie oczu, nosa, oskrzeli, płuc. Może powodować swędzenie nosa, kichanie, krwawienie z nosa, kaszel, katar.

Jeśli alergen pochodzi z pożywienia, będzie to alergia pokarmowa. I tu objawy mogą być rozmaite – również katar i łzawienie oczu, ale częściej wysypki, bóle brzucha, biegunki, przelewanie w brzuchu, niestrawność, itd.

Alergia występuje wtedy, kiedy układ immunologiczny źle odczytuje czynnik, z którym się mierzy. Pyłek, czy sierść odbiera jako coś zagrażającego zdrowiu i życiu, po czym rozpoczyna się kaskada objawów wynikająca z produkcji histaminy oraz przeciwciał.

Czy alergia po 30 jest możliwa?

Niestety alergia może się rozwinąć w każdym wieku. Nie jest to problem tylko małych dzieci, ale również dorosłych. Objawy mogą pojawić się u osób po 30, które nigdy nie chorowały na alergię. Mogą się rozwinąć też znacznie później, na przykład po 50, czy nawet około 70 roku życia. Nie ma absolutnie żadnej reguły.

Alergia może się pojawiać i zanikać z wiekiem. Na pewnych etapach życia może się nasilać lub całkiem nie dawać objawów. Z alergii też można wyrosnąć, zwłaszcza jeśli chorowaliśmy jako dzieci.

Alergie dzieli się na wziewne i pokarmowe.

Szacuje się, że alergie wziewne dotyczą nawet 40% osób dorosłych, a alergie pokarmowe od 2-5%. Astmę może mieć nawet co 19. dorosły w kraju. Niektóre dane wskazują, że nawet połowa chorych nie wie o swojej chorobie.

Jakie objawy może dawać alergia wziewna?

Alergia wziewna może dawać różne objawy:

  • wodnisty katar,
  • kaszel,
  • duszności,
  • łzawienie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • kichanie,
  • zatkany nos,
  • obrzęk języka, twarzy,
  • pogorszone samopoczucie jak przy przeziębieniu,
  • wysypka w formie pokrzywki,
  • zaostrzenie zmian skórnych typu AZS.

Co może powodować alergię?

  • kurz i roztocza,
  • sierść zwierząt domowych,
  • pleśnie, zarodki grzybów,
  • pyłki traw i drzew,
  • detergenty.

Dlaczego pojawia się alergia po 30?

Badacze nie są pewni, dlaczego pojawia się alergia w dorosłym życiu. Przypuszcza się, że problemem może być ekspozycja na nowy czynnik, z którym organizm nie miał wcześniej do czynienia. Na przykład alergia może się rozwinąć w momencie wyprowadzki, czy też z chwilą wzięcia do domu zwierzęcia.

Z drugiej strony alergia może wystąpić nawet u osoby mającej z danym czynnikiem do czynienia przez lata. Tak może nagle w dorosłym wieku pojawić się alergia na kurz i roztocza, czy sierść zwierzęcia. Nie ma reguły.

Powodem, dlaczego pojawia się alergia może być osłabienie układu odpornościowego, stres, zwiększony kontakt z czynnikami alergizującymi.

Jak sobie radzić z alergią w wieku dorosłym?

Podstawa to sprawdzenie, co uczula i unikanie kontaktu z alergenem. W tym przypadku kluczowa jest wizyta alergologa i wykonanie testów.

W przypadku roztoczy i kurzu, pomaga systematyczne, dokładne sprzątanie. Niektórzy inwestują w specjalne odkurzacze, oczyszczacze powietrza. Pomóc może likwidacja dywanów, częste pranie pościeli i koców, a także kupno pościeli dedykowanej alergikom.

Należy systematycznie odkurzać materac, na którym śpimy. Możemy posypać go sodą oczyszczoną, pozostawić na kilka godzin i później odkurzyć. Poza tym pierzemy pokrowiec i matę ochronną kładzioną na materac.

W przypadku alergii na sierść zwierzęcia – wskazane jest mycie rąk po kontakcie ze zwierzakiem, unikanie dotykania oczu, gdy bawimy się z pupilem. Poza tym należy nie wpuszczać psa czy kota do sypialni. W przypadku kota sprawdzą się rolki zbierające sierść z ubrań oraz z materaca. Pomóc może suszarka do ubrań, która pomoże pozbyć się kociej sierści, jak również specjalny spray do nanoszenia na ubranie.

Co jeszcze można zrobić? Na pewno udać się do lekarza. Pomóc mogą tabletki przepisane przez lekarza i w ostateczności, gdy metody powyżej nie pomagają – oddanie zwierzaka.

Alergie pokarmowe wymuszają wykluczenie z diety produktu, który uczula. Tu kluczowa jest lektura składników zawartych w danym produkcie.

Osoby będące zwolennikami naturalnych metod leczenia wskazują, że alergie to problemy z rozszczelnieniem jelita, czyli z pogorszeniem jego kondycji. I żeby pozbyć się uczulenia, należy poprawić kondycję jelit i żołądka. I w tym pomóc ma dieta bez nabiału, glutenu i cukru. Ponadto wzmacniać należy się olejem z czarnuszki, pić sporo wody z dodatkiem soli kłodawskiej oraz wody z cytryną. Wzmocnienie jelit i dodatkowo pozbycie się pasożytów ma pomóc w walce z alergią.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>