Główne menu

Antykoncepcja przy nadciśnieniu – co można stosować?

Wybór metody antykoncepcyjnej, mimo dostępności wielu opcji, nadal bywa trudny. Dlaczego? Ponieważ nie ma, jak dotąd, sposobu idealnego, pozbawionego wad, spisującego się u każdej pary. Poza tym sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy kobieta choruje przewlekle, na przykład na nadciśnienie. W takiej sytuacji wybór właściwej metody zapobiegania ciąży jest mocno ograniczony. Co można wziąć pod uwagę w przypadku obciążenia nadciśnieniem?  Jaka antykoncepcja przy nadciśnieniu będzie najlepsza?

Kiedy możemy mówić o nadciśnieniu?

Według definicji (Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) o nadciśnieniu mówimy wtedy, kiedy średnie wartości ciśnienia liczone z dwóch pomiarów wykonanych w dwóch różnych dniach w gabinecie lekarskim wynoszą co najmniej 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego (lub są wyższe).

antykoncepcja przy nadciśnieniu

Ciśnienie mierzone w domu nie powinno przekraczać wartości 135 mmHG. By wynik uzyskany w warunkach domowych można było ocenić jako wiarygodny, pomiar musi być wykonany we właściwy sposób: w pozycji siedzącej, po kilku minutach odpoczynku, mankiet aparatu powinien być dobrze dopasowany i znajdować się musi na wysokości serca. Zaleca się wykonanie dwóch pomiarów w odstępie około 2 minut. Jeśli wartości znacznie się różnią, wskazane jest wykonanie jeszcze jednego pomiaru.

Nadciśnienie a antykoncepcja hormonalna

Kobiety ze stwierdzonym nadciśnieniem lub z dużą predyspozycją do rozwoju tej choroby, powinny szczegółowo rozważyć kwestię antykoncepcji. W ich przypadku nie zaleca się stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Nowoczesne pastylki, mimo niewielkiej zawartości estrogenów, mogą podnosić ciśnienie krwi i prowadzić do rozwoju choroby. Szacuje się, że u kobiet stosujących doustną antykoncepcją nadciśnienie rozwija się 2-3 razy częściej. Plastry antykoncepcyjne w mniejszym stopniu wpływają na wartość ciśnienia krwi, jednak nadal nie pozostają obojętne. Warto mieć świadomość tego ryzyka.

U kobiet z nadciśnieniem najmniejszy negatywny wpływ odnotowuje się podczas stosowania tabletek jednoskładnikowych zawierających progestagen. Należy jednak pamiętać, że ewentualne stosowanie tabletek hormonalnych musi być dobrze przemyślane, a bilans zysków i strat rzetelnie zestawiony.

Antykoncepcja przy nadciśnieniu – jakie metody antykoncepcyjne wchodzą w grę?

W przypadku nadciśnienia stwierdzonego u kobiety, można zastosować kilka metod antykoncepcyjnych. Po pierwsze możliwe jest założenie wkładki domacicznej, szczególnie u pań, które już rodziły. Metoda ta działa mechanicznie, jak również poprzez uwalnianie jonów miedzi i gestagenu. Wkładka ma wysoką skuteczność, po założeniu pozwala niemal zapomnieć o antykoncepcji. Niestety może nieść skutki uboczne – zwiększone krwawienie miesięczne, ryzyko złego założenia i stanów zapalnych.

Kobiety z nadciśnieniem mogą korzystać również z prezerwatyw – dla mężczyzn i dla kobiet. Ta metoda jest bardzo bezpieczna, a stosowana odpowiednio – również skuteczna.

Inne metody? Środki plemnikobójcze w różnych formach, jak również nowoczesne monitory cyklu, które mogą wspomagać stosowanie naturalnych metod antykoncepcji (metody objawowych, obserwowanie śluzu i innych symptomów okresu płodnego).

    2 komentarze

  • Kasia

    niestety mamy ten problem i hormony odpadaja…to bardzo utrudnia zycie 🙁

  • Natalia

    Zawsze można rozważyć wazektomię. Jeśli antykoncepcja tak źle wpływa na zdrowie kobiety, to chyba facetowi krzywda się nie stanie jak przejmie na swoje barki obowiązek zabezpieczania się 😀 a wazektomia to prościutki zabieg, nic bolesnego, wiec panowie- nie ma sie czego obawiac 😀

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>