Antyoksydanty w diecie – czy wiesz, co jeść?
Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości – wolne rodniki odgrywają kluczową rolę w rozwoju nowotworów. Ich obecność jest pod wieloma względami niekorzystna. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią ilość antyoksydantów w diecie – substancji, które neutralizują działanie wolnych rodników.
Gdy jest ich za dużo, pojawia się problem…
Wolne rodniki powstają w naturalny sposób w każdym organizmie. Są reaktywnymi związkami chemicznymi, pojawiającymi się, gdy atom lub cząsteczka tracą elektron. Posiadają pierwiastek tlenu i powstają w żywej tkance, dlatego nazywane są „reaktywną formą tlenu”. Teoretycznie nie ma w tym niczego niekorzystnego, dopóki ilość wolnych rodników pozostaje pod kontrolą.
Zbyt duże ich stężenie zawsze prowadzi do problemów – uszkadza komórki, a szczególnie: DNA, białka i błony komórkowe. Nieprawidłowości do jakich doprowadzają wolne rodniki stanowią kluczowe znaczenie w trakcie rozwoju nowotworów i innych poważnych chorób.
Kiedy stężenie wolnych rodników jest zbyt duże?
Wolne rodniki mogą powstawać na skutek działania różnych czynników:
- promieniowania jonizującego,
- toksyn ze środowiska – dymu papierosowego, metale ciężkie,
- diety ubogiej w warzywa i owoce, składającej się z produktów wysoko przetworzonych,
- dużej ilości cukru w diecie,
- konserwantów,
- stresu.
Czym są antyoksydanty (przeciwutleniacze)?
Przeciwutleniacze to substancje chemiczne, które neutralizują działanie wolnych rodników, dzięki temu skutecznie przeciwdziałają uszkodzeniom komórkom.
Organizm jest w stanie pewne antyoksydanty wytworzyć samodzielne. To tak zwane przeciwutleniacze endogenne. Niestety ich obecność jest niewystarczająca. Potrzebne są również antyoksydanty egzogenne.
Najpopularniejszymi antyoksydantami są: likopen, witamina A, C, E, selen.
Antyoksydanty w diecie – gdzie je znajdziemy?
Produkty bogate w antyoksydanty nazywane są superżywnością. Trudno się temu dziwić – ich spożywanie ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie – zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, choroby Alzheimera i innych chorób.
- winogrona – zwłaszcza te ciemniejsze są ważnym źródłem przeciwutleniaczy, witaminy C i selenu. Świetnie wpływają na funkcjonowanie układu odporności.
- jagody i borówki, jagody Acai– najnowsze badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, że mają silne działanie przeciwzapalne,
- maliny i truskawki – zawierają kwas elagowy, który chroni przed czynnikami rakotwórczymi w diecie i środowisku,
- orzechy – są jednym z najważniejszych składników w diecie, oferują pokaźną dawkę zdrowych tłuszczy, związków fitochemicznych, takie jak resweratrol i sterole roślinne.
- ciemnozielone warzywa – brokuły, szpinak, jarmuż – są cennym źródłem witamin A, C, E, wapnia, magnezu i potasu. Zawierają również antyoksydanty, zwłaszcza kemferol, ważny składnik w walce z rakiem,
- słodkie ziemniaki- dostarczają witamin C, A, B6, potasu, wapnia i błonnika.
- marchew – dostarcza beta karotenu, który może korzystnie wpływać na zdrowie w połączeniu dobrego tłuszczu, zwiększającego jego wchłanialność.
- zielona herbata – dostarcza dwóch silnych przeciwutlaniaczy – antocyjanów i pro antocyjanów, które zmniejszają stany zapalne. Poza tym warto ją pić ze względu na katechiny, które blokują proces uszkadzania komórek.
- fasola – to kolejny ważny składnik, niestety rzadko doceniany w sposób, na jaki to zasługuje. Dostarcza wielu ważnych składników, w tym witaminy C, wapnia, cynku i selenu. Jest też ważnym źródłem kwasu foliowego. Szczególnie ważnym źródłem antyoksydantów jest fasola czerwona.
Komentarz ( 1 )
O antyoksydantach dowiedziałam sie stosunkowo niedawno, ale od tej pory staram się wzbogacać w nie posiłki…Prostym sposobem jest przygotowywanie koktajli…