Aparat na zęby po 30 – tak czy nie?
Leczenie ortodontyczne jest możliwe nie tylko w dzieciństwie, czy w okresie nastoletnim, ale także, gdy jesteśmy dorosłe. Wiele osób decyduje się na taki krok po 30. Dlaczego? Bo to doskonały moment, by zadbać o zdrowe i proste zęby. Aparat na zęby po 30 w takim układzie pozwala nie tylko poprawić wygląd, ale też doskonale wpływa na zdrowie zębów.
Czy warto założyć aparat po 30?
Zawsze jest dobry czas, by zadbać o siebie. Ładny zgryz i proste zęby to jeden z największych atutów wyglądu. Można go osiągnąć, decydując się na aparat na zęby po 30.
Czas na to jest doskonały. Możemy bowiem w prostszy sposób zadbać o prawidłową higienę, której wymaga noszenie aparatu. Większa świadomość i możliwość decydowania o sobie na pewno to ułatwia.
Poza tym zazwyczaj mamy już większą szansę na zdobycie wystarczających środków finansowych i możliwość dbania o regularne wizyty u ortodonty.
Czy to jest skuteczne?
Długo panował pogląd, że zęby można „prostować” w młodym wieku – u dzieci i nastolatków. Tymczasem nie jest to prawda. Aparat mogą nosić także osoby dorosłe z dobrym skutkiem.
Aparat na zęby po 30 jest to skuteczny sposób, pozwalający na eliminację popularnych wad zgryzu.
Kiedy warto?
Czy wato udać się do ortodonty po 30?
- tak, jeśli masz kompleksy wynikające ze skrzywionego zgryzu,
- marzą Ci się proste zęby,
- zbyt ciasno lub krzywo ustawione zęby są trudniejsze w myciu, co sprzyja próchnicy i ubytkom,
- częstym powodem decydowania się na aparat na zęby po 30 są zbyt mocno stłoczone zęby,
- warto rozważyć noszenie aparatu, gdy Twój dentysta namawia Cię do leczenia ortodontycznego.
Dodatkowo, co może być zaskakujące – wiele osób decyduje się na aparat ortodontyczny nie tylko z powodu krzywo ustawionych zębów, ale żeby schudnąć…Jakim cudem?
Założenie aparatu wymaga bowiem mycia zębów po każdym posiłku. A że jest to dość trudne i wymagające, to w praktyce ogranicza podjadanie. W konsekwencji wiele osób noszących aparat ortodontyczny chudnie. To dodatkowy bonus.
Są też tacy, dla których głównym motywem działania w postaci wybrania się do ortodonty jest zachowanie młodszego wyglądu. Proste zęby diametralnie bowiem zmieniają nasz wygląd.
Założenie aparatu to nie tylko kwestia estetyczna. To także sposób na zachowanie na dłużej zdrowych zębów.
Zanim zdecydujesz się na aparat
- Zanim zdecydujesz się na aparat na zęby, powinnaś wiedzieć, że bezwzględnie konieczne jest wyleczenie zębów i pozbycie się próchnicy.
- Przeciwwskazaniem są choroby dziąseł – trzeba się z nimi uporać przed założeniem aparatu.
- Należy nastawić się na regularne wizyty u ortodonty.
- Być może konieczne będzie usunięcie zębów lub zęba.
Założenie aparatu ortodontycznego w dorosłym życiu wiąże się z jego dłuższym noszeniem. Leczenie u dorosłych trwa bowiem dłużej niż leczenie u dzieci.
Dobra wiadomość jest taka, że osoby dorosłe mają szerszy wybór aparatów ortodontycznych. Wiele wśród nich to opcje dyskretne, niemal niewidoczne dla postronnych osób. Oprócz metalowych aparatów, są ceramiczne, które dopasowują się do koloru zębów.
Co się zmieni?
- Po założeniu aparatu wskazane są zmiany nawyków – nie jemy twardych produktów – marchewek, jabłka, nie żujemy gumy, wskazane jest też rzucenie palenia.
- Należy unikać produktów spożywczych barwiących zęby.
- Myjemy zęby po każdym posiłku.
- Używamy nici dentystycznych i płynów do płukania ust.
- Należy regularnie chodzić na kontrole.
Podstawowa cena aparatu stałego zaczyna się od 2000 złotych, aparaty estetyczne, mniej widoczne potrafią kosztować dużo więcej – nawet 8000 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć koszty wizyt u dentysty i ortodonty.
Zostaw komentarz