Ataki paniki u kobiet zdarzają się dużo częściej. Doświadcza ich 1/4 kobiet
Badania pokazują, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na ataki paniki niż panowie. Niestety przyczyny nie są do końca jasne. Wiemy na pewno, że istnieją predyspozycje, co do których mamy pewność, że zwiększają ryzyko pojawienia się problemu.
Na ataki paniki są szczególnie narażone kobiety cierpiące z powodu chorób układu krążenia lub borykające się z depresją. Wiadomo również, że częściej zdarzają się one w momentach przełomowych, gdy w życiu sporo się dzieje i równie dużo zmienia, na przykład rodzi się dziecko, kobieta wychodzi za mąż, wyprowadza się, zmienia pracę.
Pierwsze ataki paniki pojawiają się zazwyczaj po ukończeniu 20-30 lat, jednak najsilniejsze przeżywa się w czwartej i piątej dekadzie życia.
Czym jest atak paniki?
Atak paniki to potężne, paraliżujące, niewytłumaczalne poczucie strachu, które pojawia się bez ostrzeżeń i niespodziewanie.
Czy jesteś narażona na ataki paniki?
Ataki paniki nie są rzadkie, jak może się wydawać. Eksperci szacują, że doświadczy ich 1/4 ludzi na określonym etapie życia. Nie wszystkie będą równie silne, te najpoważniejsze będą wymagały wizyty u lekarza.
Atak paniki może się pojawić, jeśli:
- cierpisz z powodu chorób układu krążenia,
- masz chorą tarczycę,
- masz astmę,
- często odczuwasz bóle głowy i migreny,
- masz za sobą traumatyczne wydarzenie, szczególnie przeżyte w dzieciństwie, ale także później, np. rozwód,
- często się martwisz i obawiasz przyszłości (przeczytaj więcej),
- masz 40 lat i więcej i przeżywasz stres, który oceniasz jako „ponad swoje siły”,
- niskie dochody zwiększają według amerykańskich badań ryzyko wystąpienia ataku paniki aż trzykrotnie.
Napady paniki często pojawiają się po raz pierwszy w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Mogą współistnieć z innymi chorobami – depresją, czy chorobą dwubiegunową (ale nie muszą).
Zostaw komentarz