Główne menu

Ataki paniki u kobiet zdarzają się dużo częściej. Doświadcza ich 1/4 kobiet

Przeprowadzono badanie z udziałem 3300 kobiet. Okazało się, że te, które cierpiały na ataki paniki miały 10-krotnie większe ryzyko doświadczenia udaru mózgu lub zawału serca niż ich rówieśniczki, które nie doświadczały takich problemów.

Niektóre wyniki badań wskazują, że przyczyna ataków paniki może leżeć w nieprawidłowym wydzielaniu serotoniny, naturalnej substancji chemicznej produkowanej w mózgu, która wspomaga wysyłanie informacji między komórkami oraz odpowiada za zachowanie wewnętrznej równowagi.

Jak wygląda atak paniki?

Wystąpienie ataku paniki wiąże się z:

  • bólem w klatce piersiowej,
  • problemem w oddychaniu, dusznościami,
  • uczuciem gorąca (pocenie) lub dreszczami (z zimna),
  • strachem przed uczuciem braku kontroli,
  • strachem przed śmiercią.

Atak trwa zazwyczaj kilka minut, niestety czasami nawet dziesięć, a w rzadkich przypadkach może trwać godzinę a nawet więcej. Trudno stwierdzić, kiedy się pojawi, bo zazwyczaj zaskakuje.

Mimo że atak paniki jest nieprzyjemny, to nie jest groźny. Nie trzeba obawiać się jego negatywnych skutków na zdrowie.

Możesz się obudzić w środku w nocy i poczuć napięcie mięśni, Twoje ciało może zamienić się w stal, a serce zacząć bić jak oszalałe. Z niewiadomych przyczyn masz wrażenie, że umierasz, że coś strasznego zaraz się wydarzy, a Ty nie masz na to żadnego wpływu. Czujesz, że zaraz zrobisz coś szalonego tylko po to, by ten koszmarny stan się skończył, bo tego zwyczajnie nie wytrzymasz. Świat się kończy, Twoje ciało oddziela się od duszy…To jak doświadczenie końca.

Jak leczy się ataki paniki?

Jeśli uważasz, że masz zaburzenia lękowe, takie jak zespół lęku napadowego, w pierwszej kolejności powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu. Wczesne rozpoznanie pozwala utrzymać chorobę w ryzach i nauczyć się z nią żyć w taki sposób, by nie tracić kontroli nad własnym ciałem.

Lekarze mogą zdecydować o różnych sposobach leczenia. Najczęściej zaleca się:

  • leki przeciwdepresyjne -zwane selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
  • Benzodiazepiny
  • terapię poznawczą – poznanie i zmienienie błędnych nawyków myślowych,
  • terapię behawioralno-poznawczą, która pomaga przeciwdziałać problemom z atakami paniki oraz uczy, jak panować nad sytuacją, by w razie ataku wyjść z niego szybko i bez większych skutków ubocznych.

Zaleca się również, by podczas napadu paniki, wbrew sobie, zacząć się ruszać. Może nam się wydawać, że nasze ciało tego nie wytrzyma, ale warto rozruszać mięśnie, co ułatwi krążenie krwi oraz może ograniczyć negatywne symptomy.

Jak zapobiegać atakom paniki?

Jednym ze sposobów unikania ataków paniki jest zrezygnowanie z alkoholu, kofeiny. Niestety nauka relaksacji oraz kontroli stresu, według wielu badań, nie pozwala uniknąć ataku paniki.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>