Główne menu

Inf.prasowe
Będziesz mamą? Gratulacje!

Stało się – będziesz mamą! W nadchodzących miesiącach w Twoim ciele zajdą radykalne zmiany, a każdy dzień będzie przynosił niespodzianki – zarówno te niezwykle miłe, jak pierwsze ruchy maluszka w brzuchu, jak i nieco mniej przyjemne, jak nudności. Zobacz, jak wygląda rozwój ciąży tydzień po tygodniu.

Ciąża tydzień po tygodniu – pierwszy trymestr

Na skutek spotkania się jajeczka z plemnikiem, tworzy się zygota, która przez 7 dni wędruje z jajowodu w stronę macicy, a następnie zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Od tego momentu, aż do 13. tygodnia kształtować będą się wszystkie narządy dziecka. W 4. tygodniu powstaje zarodek, który różnicuje się na 3 warstwy komórek. Powstaną z nich zarówno mięśnie, skóra, włosy, jak i wątroba czy układ pokarmowy. Na tym etapie zaczyna się także kształtować kręgosłup oraz mózg.

 

 

Ważnym etapem pierwszego trymestru ciąży jest 6. tydzień, kiedy to zarodek jest w szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiska. Należy wówczas w zwrócić większą uwagę na zdrowe odżywianie, przyjmowane leki oraz odstawić alkohol i papierosy. W 7. tygodniu ciąży dziecko ma już serce, wątrobę oraz nerki, zaczynają się również tworzyć zawiązki rączek i nóżek oraz przewód pokarmowy. Widoczne są zarysy twarzy, dziurki nosa, otworek w miejscu ust oraz lekkie zabarwienie tęczówek oczu. Od 8. tygodnia wykształcają się palce i coraz lepiej widoczny jest czubek nosa, górna warga oraz uszy.

10. tydzień uznawany jest za koniec okresu powstawania narządów; na tym etapie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych zmniejsza się. W kolejnych miesiącach organy dziecka będą rosnąć, rozwijać się i udoskonalać swoje funkcje. Od tej chwili zarodek jest już nazywany płodem. W 13. tygodniu dziecko posiada już jajniki lub jądra, waży około 30 g i mierzy około 75 milimetrów.

Jeżeli chodzi o samopoczucie przyszłej mamy w pierwszym trymestrze ciąży, poza nudnościami i wymiotami może się ona skarżyć na obrzmienie i bolesność piersi. Jako że skóra na piersiach zaczyna się wówczas naciągać, bardziej widoczne stają się żyły przebiegające powierzchniowo w tej okolicy.

Kolejne etapy ciąży – drugi trymestr

Drugi trymetr ciąży to czas, kiedy maluch intensywnie rośnie, a największą jego częścią ciała jest… głowa.

W 14. tygodniu płód zaczyna machać rękami i nogami, połykać płyn owodniowy oraz poruszać klatką piersiową. Jego ruchy będą jednak odczuwalne dopiero około 19. tygodnia. W 16. tygodniu rozwijają się struktury ucha wewnętrznego, a maluch odczuwa przez skórę wibracje fal dźwiękowych. To doskonały moment na czytanie mu pierwszych bajek czy wspólne słuchanie muzyki. Dwa tygodnie później dziecko zaczyna samodzielnie wydawać dźwięki.

21. tydzień to czas, gdy zaczynają rosnąć włosy, tworzyć się zawiązki zębów, a na języku powstawać kubki smakowe. Brzdąc na tym etapie uczy się swojego ciała poprzez wkładanie rączek do ust i dotykanie buzi oraz nóżek. W 24. tygodniu dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go świata, a pod sam koniec drugiego trymestru jest już w stanie słyszeć i reagować na głośne dźwięki. Na tym etapie nie rozumie ono jeszcze słów, lecz odczuwa ton głosu.

W drugim trymestrze przyszła mama czuje się o wiele lepiej niż w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży. Wiele kobiet odczuwa wówczas przypływ energii. Dolegliwości, jakie mogą wówczas wystąpić, to trudności w skupieniu się i znalezieniu wygodnej pozycji do snu.

Ostatnie tygodnie – trzeci trymestr

Na początku 7. miesiąca dziecko wygląda niemalże tak samo jak urodzony w terminie noworodek, jest jedynie sporo od niego mniejszy.

Po 30. tygodniu ciąży bardzo szybko zaczynają się rozwijać płuca i stają się one w coraz większym stopniu zdolne do samodzielnej pracy. W tym czasie rośnie także system odpornościowy. Pociecha przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym po przyjściu na świat będzie odporna na szereg różnego rodzaju chorób. Jak dowiedli francuscy naukowcy, w 32. tygodniu, dziecko jest w stanie zapamiętać prosty utwór muzyczny.

Po 34. tygodniu maluch zaczyna ustawiać się w pozycji, w której przyjdzie na świat, czyli w większości przypadków głową w dół. Ma różową skórę, jego głowę pokrywa czupryna, a na palcach widoczne są niewielkie paznokcie. Pod koniec 8. miesiąca dziecko waży około 2,5 kilograma i ma około 47 centymetrów długości.

W trzecim trymestrze przyszła mama ma coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych zajęć, a to ze względu na powiększający się nieustannie brzuch i narastającą ociężałość w ruchach. Trudniejsze jest wówczas branie głębszych oddechów, występować mogą także kołatania serca.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu ciąży tydzień po tygodniu znaleźć można pod adresem: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu.

    Komentarz ( 1 )

  • hania

    Ciąża to piękny, ale trudny czas, tak jest i każda kobieta powinna to wiedzieć. Ja jestem w drugim trymestrze, na szczęście żadnych takich dolegliwości nie miałam, dbam o skórę, kupiłam kosmetyki z serii mamas, bo jednak rozstępy to nic przyjemnego i już czekam z niecierpliwością na malucha 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>