Główne menu

Inf. prasowa
Bezpieczne zażywanie leków przeciwbólowych. Jak prawidłowo prowadzić domową farmakoterapię?

Skuteczność farmakoterapii warunkuje wiele czynników. Domowa terapia lekami bez recepty w znacznym stopniu zależy od właściwego doboru rodzaju środka do charakteru bólu. Kluczowy jest również sposób dawkowania i przyjmowania leków. Zawsze należy dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Jak odpowiednio dobrać lek?

Farmakoterapia to szybki i skuteczny sposób na złagodzenie lub zupełne zneutralizowanie nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, szczególnie bólu. Rynek oferuje szeroki asortyment środków kuszących atrakcyjną ceną i chwytliwymi nazwami, dlatego łatwo wpaść w pułapkę i przysporzyć sobie więcej szkód niż korzyści. Decydując się na leki bez recepty, powszechnie dostępne w aptekach, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład. Rodzaj substancji czynnej, która warunkuje szybkość, tor i siłę działania leku, dopasowuje się do etiologii i charakteru bólu. Jednak dostępne są również farmaceutyki o szerokim działaniu, które potrafią przynieść ulgę zarówno osobom zmagającym się z bólem pourazowym, potrzebującym natychmiastowej i zdecydowanej pomocy, jak i chorym, którym w przebiegu zmian reumatoidalnych nieocenioną ulgę zapewni lek o długim działaniu. Na temat sprawdzonego środka uśmierzającego bóle kostno-stawowe, migreny, bóle mięśni czy nerwobóle więcej napisano na stronie internetowej https://ketonal.pl/ketonal-active. Warto pamiętać, że dobór leku zależy od chorób towarzyszących, ogólnego stanu zdrowia, wieku, stosowania dodatkowych leków czy innych okoliczności, np. ciąży. Niewłaściwie dobrany lek do indywidualnych cech osoby zmagającej się z bólem może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia. Przed zakupem warto przedyskutować wybór z farmaceutą, który udzieli cennych informacji dotyczących składu czy działania wybranego produktu. Warto również zawsze dokładnie czytać ulotkę informacyjną, dołączoną do opakowania.

Bezpieczne zażywanie leków przeciwbólowych

Dla uzyskania wymiernych efektów terapeutycznych z zastosowaniem leków przeciwbólowych należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania i sposobu zażywania ustalonego przez lekarza lub wskazanego przez producenta leku w ulotce. W farmakoterapii stosuje się zwykle tzw. dawki standardowe, które są optymalne dla większości użytkowników. Nie należy przekraczać dobowej maksymalnej ilości leku oraz zażywać jednorazowo więcej niż wskazuje ulotka. Ewentualną modyfikację porcji leku indywidualnie rozpatruje lekarz na podstawie wieku, płci, masy ciała czy stopnia odżywienia organizmu. Podczas farmakoterapii przeciwbólowej ważna jest również pora przyjmowania. Najlepiej sięgnąć po specyfik, kiedy ból nie osiągnął jeszcze maksymalnego natężenia. Tabletki doustne należy połykać w całości, popijając je szklanką wody, w trakcie posiłku lub tuż po nim. Nie musi to być obiad czy śniadanie, wystarczy lekka przekąska, np. kanapka. W sytuacji, kiedy lek nie przyniósł zadowalających efektów, a ból stale się utrzymuje, należy rozważyć powtórzenie dawki w odpowiednim odstępie czasu od zażycia poprzedniej. W zależności od rodzaju i stężenia substancji czynnej przerwa pomiędzy ponownym zastosowaniem leku może wynieść nawet 6–8 godzin.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>