Główne menu

Białe plamki na paznokciach – czego brakuje w diecie?

Białe plamki na paznokciach to dość popularny problem. Niezbyt poważny, dlatego nie powinien wywoływać niepokoju, jednak na tyle istotny, że warto poznać jego przyczyny.

Białe plamki na paznokciach: przyczyny

Białe plamki to bardzo powszechna zmiana występująca na paznokciach. Specjaliści są zdania, że większość z nas choć raz w życiu będzie obserwować ją u siebie. Gdy tak się stanie, nie ma powodu do zmartwień, zazwyczaj przyczyna jest banalna, tylko w skrajnie nielicznych sytuacjach może wskazywać na poważny problem. I w tym przypadku białym plamkom zazwyczaj towarzyszą inne, poważniejsze objawy chorobowe.

Białe plamki na paznokciach mogą pojawiać się na jednym lub kilku paznokciach. Miewają różne kształty okrągłe lub formę półokręgów. Zmiana koloru płytki paznokci często występuje u całkiem zdrowych osób. Tylko w niektórych przypadkach może wskazywać na niewielki problemy.

Białe plamki na paznokciach

 

Białe odbarwienia na paznokciach mogą być wynikiem urazu, uderzenia (np. ciężkim przedmiotem, zatrzaśnięcia ręki w drzwiach), czy uszkodzenia w trakcie wykonywania manicure, mogą być sygnałem reakcji alergicznej (na lakier, środki wykorzystywane podczas zabiegów w salonach kosmetycznych, akryl, żel), w nielicznych sytuacjach są objawem infekcji grzybicznej (na paznokciach pojawiają się kropki, następnie paznokcie stają się kruche, by na koniec zmienić się w grube i pofałdowane).

Najpopularniejszą przyczyną jest zazwyczaj niedobór minerałów.

Białe plamki na paznokciach – czego brakuje w diecie?

Białe plamki na paznokciach bardzo często wskazują na niedobory ważnych składników mineralnych, zazwyczaj cynku i wapnia. Niektóre źródła wskazują, że przyczyną może być niedobór żelaza.

Jakie inne objawy wskazują na niedobór cynku?

Oto najczęstsze:

Źródła cynku to: wołowina, baranina, pestki dyni, orzechy, kakao, kurczak, fasola

Niedobory wapnia

Natomiast objawy niedoboru wapnia inne niż białe zmiany na paznokciach to:

  • skurcze mięśni,
  • bóle stawów,
  • mrowienie, drętwienie kończyn,
  • zaburzenia snu.

Źródła wapnia: mleko, twaróg, ser, sardynki, migdały, figi.

Symptomy niedoboru żelaza

Na koniec białe zmiany na paznokciach mogą być wywołane przez często występujący u kobiet niedobór żelaza. Inne symptomy wskazujące na ten problem to:

  • zmęczenie,
  • senność,
  • sińce pod oczami,
  • wypadanie włosów,
  • sucha, szorstka skóra.

Źródła żelaza w diecie: wątroba, mięso, fasola, groch, brokuły, krewetki.

Co robić?

Staraj się jeść urozmaicone posiłki, uważaj na paznokcie, zwłaszcza podczas zabiegów i codziennych prac w domu, czy ogrodzie – dobrym pomysłem będzie używanie rękawic ochronnych. Możesz rozważyć zmianę chemii w domu na taką z kategorii ekologicznej lub przerzucić się na sprzątanie przy użyciu sody i octu. Poza tym wypróbuj naturalne sposoby na wzmocnienie paznokci:

Naturalne sposoby na wzmocnienie paznokci. To naprawdę działa!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>