Jaki blender wybrać?
Blender to dla wielu alternatywa dla robotów kuchennych, wielozadaniowych urządzeń, które niestety zajmują dużo miejsca w kuchni i również sporo kosztują. Dobrze dobrany blender może zastąpić robota kuchennego i być stosowany do wielu celów.
Jakie urządzenie wybrać?
Wśród blenderów mamy możliwość wyboru między dwoma podstawowymi typami: blender ręczny lub kielichowy. Oba urządzenia służą do miksowania i rozdrabniania.
Moc blendera
Najważniejsza w przypadku wyboru blendera jest moc. To ona decyduje o tym, ile przy jego użyciu będziemy w stanie zrobić. Większość modeli ma moc na poziomie 600 W. Tyle oferują najbardziej renomowane marki w przypadku blenderów ręcznych. Taka moc będzie wystarczająca do rozdrabniania warzyw, miksowania zup, sorbetów owocowych, koktajli.
Jeśli dodatkowo wybrany przez nas blender, ma kruszyć lód, jego moc powinna być wyższa niż 600W – najlepiej 700-750W (informacją o możliwości kruszenia lodu producent zazwyczaj w widocznym miejscu się dzieli). Tego typu urządzenie pozwolą nam na siekanie surowych warzyw, a nawet orzechów. Sprawdzą się właściwie we wszystkich kuchennych zastosowaniach.
Czy zawsze potrzebujemy blendera do pracy z twardymi produktami? Na pewno nie. Jeśli blender ma nam służyć do mieszania i rozdrabniania ugotowanych warzyw, wystarczy urządzenie o mocy około 300-400 W.
Oczywiście im moc blendera jest większa, tym jego cena zazwyczaj jest wyższa.
Poziomy pracy
Poziom pracy to inaczej szybkość wirowania ostrzy. Można ustawiać je w najbardziej rozbudowanych urządzeniach nawet w 14 wariantach. Niektóre blendery mają płynną regulację mocy, którą można ustawiać przy pomocy przycisków +/-. Najprostsze urządzenia nie pozwalają użytkownikowi w ogóle na ustawianie poziomu pracy.
Dodatki
Często blender sprzedawany jest z dodatkowymi akcesoriami – pojemnikami, w których możemy szatkować, jak również przechowywać żywność, z końcówkami do rozdrabniania i ubijania. Jeśli kupujemy podstawową wersję blendera, warto zastanowić się, w czym będziemy blendować. Trzeba wybrać dobre naczynie, by nie uszk0dzić jego ścianek podczas mieszania.
Co można znaleźć w zestawach?
Zazwyczaj:
- dwa pojemniki,
- trzepaczki (końcówka do ubijania, do spieniania mleka)
- mieszadło z pojemnikiem (do robienia ciasta),
- pojemnik z ostrzem (do siekania ziół, cebuli, rozdrabniania orzechów),
- nakładkę do rozdrabniania lodu do koktajli/mrożonych owoców,
- osłonkę na ostrza, chroniąca blender w trakcie transportu.
3 komentarze
Jesli o mnie chodzi to taki blender musi mieć te 800 wat. To jest takie minimum. Nie znaczy to jednak że trzeba za nie płacić jakieś kosmiczne kwoty. Jest dobry blender np Amica btk5011 z taką mocą i regulacją prędkości pracy. Tańszy ale równie dobry.
Ja mam blender SMEG z Duki, mocny dobry, ma specjalny program smoothie, ja bardzo czesto z niego korzytam. Ogólnie lubie akcesoria z Duki bardzo fajne są stylowe 🙂 ten blender na ich stronie kupowałam https://dukapolska.com/agd
Wybierając blender każdy kieruje się własnym priorytetami. Ja potrzebowałam mocnego blendera, bo często miksuje twarde składniki dlatego po 1 musiał mieć dużą moc. Po drugie szukałam sprzętu o dużej pojemności, który dodatkowo jeszcze będzie miał ochronę przed przegrzewaniem. Znalazłam blender z RONICA. 1800 W mocy, 2 litry pojemności i ochrona, czyli spełnia moje warunki.